З 01.01.2025 року набрали чинності основні положення Закону України «Про державне регулювання виробництва й обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 18.06.2024 року № 3817–IX (Закон № 3817).
Чому на Закон № 3817 варто звернути увагу зараз?
Цей закон змінив порядок ліцензування роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, вартість таких ліцензій і запровадив оновлені підстави для припинення ліцензій.
Кожен заявник повинен буде обов’язково пройти електронну ідентифікацію, щоб отримати ліцензію у 2025 році за новими правилами. За зміненими правилами для оновлення ліцензії передбачена квартальна оплата. Про ці деталі Тетяна Шуляк розповідала в попередньому матеріалі для видання «Юридична практика»
Однак наша команда MK Legal Service уже зіткнулася з досить сумнівною практикою ДПС: податківці ще в грудні почали відмовлятися розглядати заяви на річне продовження ліцензії та дозволяють сплатити лише за квартал.
Та крім такого «подарунка» від податківців, ми маємо й позитивну новину: нарешті врегульоване одне з найболючіших питань для закладів харчування та магазинів — доставку алкогольних напоїв і тютюнових виробів.
Як працюватиме торгівля підакцизними товарами онлайн?
Фактично торгівля через інтернет зазначеними товарами до моменту прийняття Закону № 3817 була на межі законності. І хоч позиція податкової була досить категоричною — заборонено, суб’єкти господарювання все-таки знаходили способи, як цей момент обійти.
Але тепер вигадувати велосипед не доведеться: торгівля через інтернет стає законною. Звісно, з дотриманням певних вимог.
Отже, визначення роздрібної торгівлі, що міститься в Законі № 3817, включає і продаж товарів із їх відвантаженням для подальшої доставки кінцевим споживачам. Водночас визначення роздрібної торгівлі алкогольними напоями передбачає торгівлю через інтернет за наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.
Передусім варто зазначити, що за продаж алкогольних напоїв, тютюнових виробів, електронних сигарет, заправних контейнерів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння шляхом електронної торгівлі продавці таких товарів будуть зобов’язані проводити розрахунки через рахунки, відкриті в українських платіжних системах.
Відвантаження цих товарів для доставки кінцевому споживачу має здійснюватися з місця торгівлі (у випадках, якщо отримання такого товару відбувається не в місці торгівлі).
Як відбуватиметься контроль за виконанням вимог Закону № 3817
Податкова буде здійснювати постійний моніторинг вебсайтів, URL-адрес, доменів, IP-адрес та мобільних додатків, які використовуються для продажу заборонених товарів із порушенням норм Закону № 3817. Це включає відстеження мережевих адрес, за допомогою яких здійснюється незаконний продаж продукції.
У випадку виявлення порушників податкова надсилатиме вимогу власникам ресурсів — вебсайтів, мобільних додатків або мережевих адрес, а суб’єкт господарювання зобов’язаний протягом трьох робочих днів обмежити доступ до таких ресурсів на території України.
Відповідальність за обмеження доступу також буде покладена на хостинг-провайдерів або платформи цифрової дистрибуції, де розміщено такі ресурси. Вони повинні виконати вимогу протягом трьох робочих днів із моменту її отримання. Це забезпечить багаторівневий контроль, даючи змогу заблокувати доступ до товарів навіть у випадку, коли сам продавець не виконує вимогу.
Якщо ресурс не буде обмежено, наступне звернення податкової буде надіслано до Національного центру оперативно-технічного управління електронними комунікаційними мережами. І вже НЦУ видасть обов’язкове для виконання розпорядження про блокування зазначених доменів, що стосується всіх постачальників електронних комунікаційних послуг.
У разі відмови або затримки у виконанні вимог податкової щодо зупинення роботи такого ресурсу ці ресурси та їх власники можуть стати об’єктом перевірки з боку контролювальних органів, що може призвести до додаткових санкцій або звернення до інших державних установ для подальших заходів впливу.
Такі заходи спрямовані на зменшення незаконного продажу підакцизних товарів в інтернеті та забезпечення належного контролю за обігом алкогольної, тютюнової продукції та електронних сигарет.
Запроваджені зміни в порядку отримання ліцензій на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами значно вплинуть на процес ліцензування та регуляцію цього сегмента.
Довгоочікуване врегулювання інтернет-торгівлі алкоголем та тютюновими виробами спрощує легальний продаж цих товарів онлайн, створюючи нові можливості для підприємців, які працюють у цій сфері.