Всі новини

Новий порядок ліцензування роздрібної торгівлі алкогольними напоями: нюанси припинення дії ліцензії

У попередньому матеріалі Тетяна Шуляк, адвокатка практики супроводу HoReCa i Retail MK Legal Service, розповіла про нові умови та вартість отримання ліцензії для здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, зокрема в автоматичному режимі.

ЦІ зміни передбачені в Законі України «Про державне регулювання виробництва й обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 18.06.2024 року № 3817–IX (Закон № 3817).
Серед інших нововведень законодавець передбачив чіткий перелік підстав для прийняття органом ліцензування рішення про припинення дії ліцензії з 2025 року.
Загалом можна виділити 2 групи припинення дії ліцензії: загальні підстави та інші підстави, які мають певні винятки й особливості застосування.

Загальні підстави для припинення дії ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами:

  1. Заява ліцензіата про припинення дії ліцензії.
  2. Припинення діяльності представництва іноземного суб’єкта господарської діяльності.
  3. Зняття з обліку в податковому органі договору про спільну діяльність без утворення юридичної особи.
  4. Факт відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків у проведенні інвентаризації основних засобів, ТМЦ, коштів, зняття залишків ТМЦ, готівки під час проведення документальної виїзної або фактичної перевірки або в залученні повноважних осіб платника податків для спільного з працівниками контролюючого органу зняття показань внутрішніх та зовнішніх лічильників, якими обладнані технічні пристрої, що використовуються в процесі провадження діяльності.
  5. Факт реалізації ліцензіатом товарів, без наклеєних марок акцизного податку або без нанесених графічних елементів електронних марок акцизного податку.
  6. Факт зберігання, реалізації необлікованих у ліцензіата алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, встановлений контролюючим органом під час перевірки та зафіксований в акті такої перевірки або в рішенні суду, яке набрало законної сили.
  7. Факт повторного протягом 365 календарних днів здійснення роздрібної торгівлі через реєстратори РРО/ПРРО, відомості про які не зазначені в Єдиному реєстрі ліцензіатів, або без застосування РРО/ПРРО.
  8. Факт відсутності трьох і більше розрахункових документів у вигляді фіскальних касових чеків, що підтверджують продаж підакцизних товарів (продукції), які були видані покупцям протягом періоду, що перевіряється.
  9. Рішення РНБО, введене в дію Указом Президента України про застосування до суб’єкта господарювання санкції.
  10. Наявність інформації про здійснення контролю над суб’єктом господарювання.
  11. Наявність інформації, що ліцензіат не пройшов електронну ідентифікацію онлайн в електронному кабінеті.
  12. Не здійснення листування з контролюючим органом через електронний кабінет.
  13. Прийняття контролюючим органом заяви про відмову отримувати документи через електронний кабінет.

Додаткові підстави для припинення дії ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами

Ця група підстав має винятки та деякі нюанси щодо їх застосування.
1) Наявність у ЄДР даних про державну реєстрацію припинення юридичної особи або припинення підприємницької ФОП (у тому числі суб’єкта уповноваженого на ведення обліку результатів діяльності за договорами про спільну діяльність без утворення юридичної особи) — з дати внесення до ЄДР запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи або ФОП.
Виняток — перетворення державного підприємства чи акціонерного товариства в інше господарське товариство.
2) Невідповідність відомостей Єдиного реєстру ліцензіатів, та/або документів, доданих до заяви про отримання ліцензії, заяви про внесення змін до відомостей, що містяться в таких реєстрах, фактичним даним, виявленим контролюючим органом у ході перевірки та зафіксованим в акті такої перевірки.
Виняток — така невідповідність зумовлена зміною назви області, району, населеного пункту, вулиці, іншого об’єкта топоніміки населених пунктів відповідно до законодавства України або зміною кодів адміністративно-територіальних одиниць чи територій територіальних громад.
3) Факт відсутності ліцензіата за місцезнаходженням та/або за місцем провадження діяльності, що зазначені в Єдиному реєстрі ліцензіатів, факт відсутності уповноваженої особи за місцем зберігання, яке внесено до Єдиного реєстру місць зберігання за договорами про надання послуг зі складського зберігання, встановлений контролюючим органом у ході перевірки та зафіксований у відповідному акті про відсутність ліцензіата та/або його уповноважених осіб.
Важливо — у разі встановлення факту відсутності ліцензіата за місцезнаходженням дія всіх наявних у ліцензіата ліцензій припиняється).
4) Факт незаконної відмови платника податків та/або посадових осіб платника податків у допуску посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки (крім випадків відмови з підстав, визначених Податковим кодексом України як дозволені), у тому числі до територій, приміщень (крім житла громадян) та іншого майна, що використовуються для провадження господарської діяльності та/або є об’єктами оподаткування, або використовуються для отримання доходів (прибутку), або пов’язані з іншими об’єктами оподаткування та/або можуть бути джерелом погашення податкового боргу.
Важливо — якщо рішенням суду, що набрало законної сили, відмова платника податків у допуску посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки буде визнана законною, контролюючий орган зобов’язаний буде відшкодувати платнику податків заподіяну матеріальну шкоду у встановленому законом порядку.
5) Факт реалізації ліцензіатом товарів без наклеєних марок акцизного податку.
Виняток — випадки, передбачені законодавством, та випадки маркування марками акцизного податку товарів (продукції), не передбачено зовнішньоекономічним договором (контрактом).
Звертаємо увагу власників закладів харчування та торгівельних мереж: ці положення наберуть чинності вже з нового року, тож якщо ви не встигнете подати Заяву на отримання ліцензії за новим порядком, уже з 2025 року ви ризикуєте втратити її, а отже і право на реалізацію алкогольних напоїв і тютюнових виробів.

Стаття розміщена у виданні «Юридична практика».