Всі новини

Новий порядок ліцензування роздрібної торгівлі алкогольними напоями: як отримати ліцензію за новими правилами

27.07.2024 року набув чинності Закон України «Про державне регулювання виробництва й обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 18.06.2024 року № 3817–IX (надалі — Закон № 3817).
Основні його положення наберуть чинності вже з нового року. Отже, з 01.01.2025 року зміниться порядок ліцензування роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, вартість таких ліцензій і будуть запроваджені оновлені підстави для припинення ліцензій.

Тетяна Шуляк, адвокатка практики супроводу HoReCa i Retail MK Legal Service, у статті для видання «Юридична практика» розбирає, що саме зміниться для бізнесу.

Право на отримання ліцензії

З 01.01.2025 року для здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, суб’єкти господарювання зобов’язані будуть відповідати певним критеріям.
Не будуть новинкою такі вимоги, як реєстрація або взяття на облік суб’єкта господарювання в податкових органах, подання повідомлення про об’єкти оподаткування та наявність зареєстрованого фіскального касового апарату на такому об’єкті.
Новою обов’язковою умовою стане електронна ідентифікація суб’єкта відповідно до вимог норм Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».
Тобто, щоб отримати ліцензію у 2025 році, необхідно подати Заяву про бажання отримувати документ через Електронний кабінет платника (форми J/F 1391602). Ми радимо подбати про це заздалегідь, оскільки вже відомі випадки про досить тривалий розгляд цих заяв податковими органами.

Порядок отримання ліцензій в автоматичному режимі

Паралельно зі звичним уже для всіх порядком отримання ліцензій запроваджується автоматичний режим надання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, а також на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки.
В автоматичному режимі ліцензію можна буде отримати в разі дотримання підприємцем одночасно всіх таких умов:
1) обов’язкова реєстрація або взяття на облік суб’єкта господарювання в податкових органах та повідомлення таким суб’єктом господарювання про об’єкти оподаткування і об’єкти, пов’язані з оподаткуванням, через які буде здійснюватися відповідний вид господарської діяльності,
2) відсутність на дату подання заяви рішення РНБО, введеного в дію указом Президента України, про застосування до суб’єкта господарювання санкції;
3) відсутність на дату подання заяви інформації про здійснення контролю над суб’єктом господарювання в значенні, наведеному в статті 1 Закону України «Про захист економічної конкуренції», резидентами держави, що здійснює збройну агресію проти України, у значенні, наведеному в статті 1 Закону України «Про оборону України»;
4) відсутність на дату подання заяви факту припинення дії ліцензії, наданої заявнику на право провадження того самого виду господарської діяльності за рішенням податкового органу, протягом останніх 12 місяців;
5) відсутність податкового боргу зі сплати акцизного податку та заборгованості зі сплати штрафних санкцій, застосованих податковими органами відповідно до Закону № 3817;
6) електронна ідентифікація суб’єкта господарювання онлайн в електронному кабінеті;
7) відсутність на дату подання заяви факту припинення протягом останніх 12 місяців за рішенням податкового органу дії ліцензії на право провадження того самого виду господарської діяльності за тим самим місцем провадження діяльності, яка надавалася такому заявнику (крім припинення дії ліцензії за заявою такого суб’єкта господарювання) або іншому суб’єкту господарювання (крім припинення дії ліцензії з підстав, визначених пунктами 1–4 і 7 частини другої статті 46 Закону № 3817).
Для отримання в автоматичному режимі ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності підприємець подає заяву про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності до податкового органу:
— через Єдиний державний вебпортал електронних послуг
— або в електронній формі в порядку, встановленому статтею 42 Податкового кодексу України.
Обробка заяви та перевірка відповідності підприємця умовам, описаним вище, проводить ДПС в автоматичному режимі не пізніше наступного робочого дня за днем отримання заяви про отримання ліцензії.
За результатом проведення обробки (перевірки) заяви може бути прийнято 3 рішення:
1) надається ліцензія в автоматичному режимі;
2) надається відмова, за наявності визначених підстав;
3) надається відмова в наданні ліцензії в автоматичному режимі та застосовується процедура надання відповідної ліцензії в загальному порядку.
У разі позитивного рішення, дані про надану ліцензію вносяться до Єдиного реєстру ліцензіатів, і заявник отримує відповідний витяг із цього реєстру. Якщо орган ліцензування не приймає рішення вчасно, ліцензія вважається виданою автоматично.

Вартість ліцензії та термін її дії

Річна плата за ліцензії, з урахуванням запланованого розміру мінімальної заробітної плати з 1 січня 2025 року на рівні 8 тисяч гривень, як і цьогоріч, з нового року становитиме такі суми на роздрібну торгівлю:
1) алкогольними напоями або пивом:
— у містах та великих торгових точках (площею понад 500 м²) — 12 000 грн (1,5 розміру мінімальної зарплати) за кожний касовий апарат.
— у селах та селищах, за винятком торгових точок, що знаходяться в межах території міст або які розташовані за межами населених пунктів — адміністративних центрів областей і м. Києва та м. Севастополя на відстані до 50 кілометрів — 640 грн (0,08 розміру мінімальної зарплати) за касовий апарат.
2) сидром і перрі (без додавання спирту) — 1200 грн (0,15 розміру мінімальної зарплати) незалежно від розташування місця торгівлі.
3) тютюновими виробами та рідинами для електронних сигарет:
— у містах та великих торгових точках — 2800 грн (0,35 розміру мінімальної зарплати) за кожне місце торгівлі.
— у селах та селищах — 400 грн (0,05 розміру мінімальної зарплати).
Ліцензії надаватимуться безстроково, а оплата справлятиметься щоквартально рівними частинами. Платежі, як і зараз, будуть надходити до місцевих бюджетів, а перший платіж необхідно буде здійснити безпосередньо до отримання самої ліцензії.
Про сплату чергової річної плати або щоквартальної частини річної плати за надану ліцензію потрібно буде повідомити відповідний орган ліцензування до початку кожного наступного річного (квартального) періоду.
Повідомлення потрібно подати в паперовій або в електронній формі із зазначенням коду класифікації доходів бюджету, суми внесеного платежу, номера й дати платіжної інструкції, що підтверджує внесення плати за відповідну ліцензію.
Важливий нюанс: якщо ви будете оскаржувати рішення органу ліцензування про припинення дії ліцензії, яке набрало чинності, за період оскарження плата за таку ліцензію не справляється і чергові платежі не вносяться.
Орган ліцензування буде автоматично формувати та направляти суб’єктам господарювання в електронній формі повідомлення про:
— необхідність внесення чергового платежу — за 90, 75, 60, 45, 30 та 15 днів до настання терміну сплати чергового платежу за відповідну ліцензію;
— дату, з якої буде припинена дія ліцензії, — за 9 днів до настання терміну сплати чергового платежу за відповідну ліцензію.

Висновки

Запроваджені зміни в порядку отримання ліцензій на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами з нового року значно вплинуть на процес ліцензування та регуляцію цього сегменту.
Обов’язкова електронна ідентифікація, автоматичний режим надання ліцензій та нові вимоги до податкової дисципліни підвищують прозорість процедур та забезпечують чіткий контроль за обігом підакцизної продукції.
Автоматичний режим ліцензування дозволить суб’єктам господарювання швидше отримувати ліцензії, за умови дотримання встановлених критеріїв, що зменшить адміністративне навантаження та покращить умови ведення бізнесу.