Всі новини

Нещасні випадки на виробництві: для кого спрощено процедуру розслідування

Що робити, якщо під час війни на виробництві стався нещасний випадок? А таких за майже рік дії воєнного стану вже відбулося чимало: за даними Державної служби України з питань праці, з початку збройної агресії 571 працівник постраждав унаслідок поранень, отриманих під час виконання трудових обов’язків, а 221 з них загинув.

Ось найпоширеніші причини цьому:

  • бомбардування;
  • ракетні та артилерійські обстріли;
  • мінування територій та приміщень;
  • захоплення в полон;
  • здійснення масових терористичних актів.

Очевидно, якщо працівник постраждав від цих дій, такий нещасний випадок потрібно розслідувати інакше.

І ось, нарешті, 20.01.2023 уряд вніс зміни до Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 337. Порядок тепер доповнили окремою процедурою розслідування нещасних випадків у період дії правового режиму воєнного (надзвичайного) стану в Україні або окремих її місцевостях. Ці зміни набули чинності з 26.01.2023.

Нижче Тетяна Шуляк, юристка MK Legal Service, проаналізувала основні правила, які визначають новий порядок проведення розслідувань.

Додатковий час для повідомлення

Відтепер для нещасних випадків на виробництві, які сталися внаслідок бойових дій, застосовується спрощений механізм. Так, роботодавець має цілу добу, щоб подати інформацію про нещасний випадок, а ще може зробити це за допомогою електронної пошти.

Для порівняння: в загальному порядку на повідомлення керівник має дві години (за допомогою засобів зв’язку) та добу на подачу повідомлення на папері.

Розслідування тяжкого нещасного випадку

Якщо нещасний випадок спричинив тяжкі наслідки для потерпілого, включно з можливою інвалідністю, його розслідує комісія підприємства.

Якщо ж роботодавець не може створити таку комісію та забезпечити розслідування нещасного випадку, це повинен зробити відповідний територіальний підрозділ Державної служби України з питань праці за місцем настання нещасного випадку або місцезнаходженням суб'єкта господарювання, працівником якого є потерпілий.

Розслідування групових випадків

У цьому разі є два варіанти розвитку подій:

1) якщо внаслідок нещасного випадку загинуло від двох до чотирьох осіб — його розслідує спеціальна комісія, створена територіальним органом Держпраці;

2) якщо внаслідок нещасного випадку травмувалося понад десять осіб або загинуло п’ять і більше — спеціальну комісію створює безпосередньо Держпраці.

Ось як формується склад спеціальної комісії за спрощеною процедурою:

1) посадова особа територіального органу Державної служби України з питань праці (голова комісії):

2) представник територіального органу Пенсійного фонду України;

3) представник військової адміністрації (військово-цивільної адміністрації, місцевої держадміністрації чи органу місцевого самоврядування).

Нюанси спрощеної процедури роботи спецкомісії

Тут можна виділити декілька моментів:

  1. за необхідності до розслідування можна залучити роботодавця або його представника;
  2. комісія може проводити свої засідання дистанційно з використанням будь-яких засобів зв’язку та підписувати протоколи шляхом накладення електронного цифрового підпису;
  3. якщо на території роботи комісії ведуться активні бойові дії, процес розслідування призупиняють, поки ситуація не нормалізується;
  4. протокол огляду місця події складають у довільній формі;
  5. комісія не проводить дослідження для визначення наявності в організмі потерпілого алкоголю, наркотичних засобів і ступеня його сп'яніння.

Важливий момент: усі особливості, про які ми розповіли вище, стосуються лише нещасного випадку, що стався безпосередньо через бойові дії чи збройну агресію.

Якщо ж нещасний випадок відбувся в районі воєнних (бойових) дій під час виконання працівником трудових обов'язків, але за інших, «мирних» обставин, то розслідування проводиться комісією (спеціальною комісією) у складі, визначеному в загальному порядку.