Всі новини

Франшиза по-українськи: що має знати підприємець, щоб не втратити гроші та репутацію

Франчайзинг в Україні здобув свою популярність і став ефективним механізмом для масштабування бізнесу. Зазвичай через франшизи ви маєте змогу з певною сумою коштів отримати готову упаковану ідею бізнесу, яка вже приносить прибуток, є перевіреною на різних локаціях і цільовій аудиторії та в перспективі допомагає виходити на нові регіони та ринки.
У нашій роботі наша компанія переважно працює з франшизами в практиці супроводу HoReCa та Retail. Я на бізнес-зустрічах отримую чимало запитань про основні моменти та переваги розвитку бізнесу через франшизи, що говорить про цікавість підприємців до цього інструменту. Що найцікавіше, з багатьма з наших клієнтів у цій практиці ми починали співпрацю саме з франшизи. Тож я поділюся з виданням ThePage своїм досвідом та відповім на найчастіші запитання щодо франчайзингу.

Наскільки вільно можна оформлювати приміщення та просувати свій заклад за франшизою?

Франшиза включає цілий комплекс прав та обов’язків, які передаються від власника (франчайзера) до інвестора (франчайзі), і ці умови обов’язково фіксуються в договорі. Загалом, за більш розповсюдженим форматом, франчайзі повинен використовувати не лише торговельну марку, а й саме той набір кольорів, символів та інших елементів брендингу, які належать власнику франшизи та передаються за договором. Крім візуальних елементів, франчайзі може взяти на себе зобов’язання з дотримання низки вимог щодо клієнтського сервісу, навчання персоналу, позиціювання бренду, його товарів і послуг.
Насправді, це більш класичний формат франшизи, тому в договорі ви цілком можете визначити тільки частину прав, що передаються франчайзі, і навіть обмежитися лише переданням торговельної марки.

Чи обмежена франшиза якимись строками?

Франшиза — це певний вид співробітництва сторін, який у будь-якому випадку є тимчасовим. Франшизу часто обирають інвестори, які мають тільки гроші, але не готові отримувати якусь спеціалізацію та детально вивчати новий для них продукт. Вони можуть розглядати франшизу як гарний спосіб примножити капітал і згодом використати отриманий заробіток на відкриття власної справи.
Саме тому те, наскільки довго буде тривати це партнерство, насамперед залежить від бізнес-відносин між франчайзером та франчайзі. З нашого досвіду, завдяки успішній роботі у франшизі підприємці можуть разом входити в нові проєкти та запускати власні бізнеси спільно.

Чи можна передати франшизу своїм дітям чи подружжю?

У франчайзинговому договорі передбачаються умови, за яких франчайзі може вийти з бізнесу: наприклад, перепродати її іншій людині, у тому числі дітям, чоловіку чи дружині.
Існують варіанти, коли подружжя разом вкладалося в придбанні франшизи, і при розірванні шлюбу чоловік або дружина можуть домовитися про вихід із франшизи та викуп своєї частини.

Чи має франчайзинговий договір включати абсолютно всі умови та чи треба його підписувати при незгоді з частиною правил?

У кожному проєкті у сфері франшизи договір повинен бути в будь-якому разі, це база. Він має бути правильно сформованим і вигідним для обох сторін. У своїй практиці ми маємо вже готові договори, складені для наших клієнтів, але, безумовно, під кожного окремого франчайзі ми можемо їх змінити чи підкоригувати. Не варто примушувати інвестора підписувати договір, якщо йому не підходять певні умови чи окремі пункти.
З досвіду, найчастіше правки та доповнення стосуються фінансової частини. Загалом інвестор може сплатити єдину велику фіксовану суму на початку як паушальний платіж і може на додачу до нього, або замість нього, сплачувати роялті — щомісячний відсоток, або ж щомісячну фіксовану ставку.
Тому франшиза — це великий простір для різноманітних домовленостей, і саме юрист допомагає правильно прописати взаємовигідні для сторін умови. Якщо сума велика, власник може погодитися про розстрочку оплати, так що франчайзі зможе внести повну суму через деякий час.
Наприклад, франчайзі згоден на придбання франшизи, йому підходять усі умови, але наразі в нього немає всієї суми для внесення паушального внеску. Тоді ми можемо юридично зафіксувати в договорі, що франчайзі сплачує певну частину внеску щомісяця або розбиває оплату на кілька великих платежів через певний проміжок часу. Це дає додатковий простір для перемовин, показує вас як власника франшизи з позитивного боку та допомагає простіше оформлювати взаємовідносини з інвесторами.

Чи варто передбачити в договорі умови припинення бізнес-відносин?

У мене був рік тому досвід супроводу спору про розірвання договору франчайзингу з боку франчайзі. У договорі був встановлений штраф 400 000 грн, який франчайзі мав сплатити, якщо він із різних причин передумав чи більше не хоче займатися підприємницькою діяльністю в рамках франшизи. У нашому випадку франчайзі не сподобалося, що власник бренду допоміг відкрити магазин і зник, тобто ніякої підтримки надалі після відкриття не було: ні маркетингу, ні порад із розвитку та просування, ні супутньої супроводу в роботі закладу. Ми провели титанічну роботу з переговорів, і в результаті нам вдалося домовитися та не сплачувати штраф за вихід із франшизи.
Тому ви маєте чітко оцінити всі умови співпраці, як позитивні, так і потенційно проблемні, на самому початку переговорів і підписання договору, щоби потім певні вимоги від власника не стали для вас неприємною несподіванкою.

Франшиза — ідеальний варіант для підприємців-початківців?

З одного боку, можна сказати саме так. Людина, яка особливо не розуміється в бізнесі, не має досвіду підприємницької діяльності, знаходить досвідченого підприємця — власника франшизи, який каже інвестору: куди йти, з ким працювати, де відкривати приміщення, які товари закупати, яких підрядників залучати. Додаткова перевага — впізнаваність бренду: придбавши франшизу, ви отримуєте доступ до певної цільової аудиторії, напрацьованої власником бренду.
Але в моїй практиці зустрічаються і власники, які не хочуть працювати з недосвідченими підприємцями та обирають лише тих інвесторів, хто вже певний час працює в бізнесі або з франшизами та зможе не просто стабільно вести проєкт, а й вивести його в значний плюс.
Часто зараз договір франчайзингу укладають на короткий строк, до 1 року, або навіть на пів року. Це такий собі випробувальний термін: власник оцінює роботу франчайзі, придивляється до нього, і якщо за цей час він не бачить результату, то франчайзер припиняє дію такого договору, і це цілком нормально. Франчайзі можуть говорити, що це не дуже справедливо, адже вони витрачають багато коштів і часу на налагодження співпраці, а через рік їм треба заново щось шукати.
Але я вважаю, що ключове у франшизі — це знайти свого ідеального партнера. Цей шлях може тривати довго, ви будете зустрічати як чесних інвесторів, так і шахраїв, які захочуть лише скористатися вашою репутацією.
Тому, щоб якісно перевірити кожного потенційного партнера, укласти договір, який задовольнятиме обидві сторони та водночас захищатиме саме ваші інтереси, і тримати франчайзинговий бізнес під контролем, рекомендую знайти свого юридичного радника з досвідом супроводу франшизних проєктів.