Всі новини

Я — оптиміст і вірю в нашу перемогу та майбутнє процвітання

Про фокусні практики та проєкти компанії, больові точки реального сектору економіки, орієнтири, які наближають перемогу України, про юридичний ринок і зростаючі практики нам розповів Максим Курочко, керуючий партнер МК Legal Service.
— Чи змінилася ваша роль як партнера за цей рік? Якої роботи у вас зараз більше: юридичної чи партнерської?
— Наразі в MK Legal Service троє партнерів, двоє з них отримали цей статус за останні два роки — Сергій Гусєв та Артем Остапенко. Вони під моїм пильним керівництвом професійно менеджерять усі юридичні питання наших ключових індустрій: IT, HoReCa і Retail. Як керуючий партнер і власник я формую стратегію нашої компанії та цілі для команди, активно залучаю нових клієнтів, беру участь у всіх профільних і важливих бізнесових заходах, працюю над систематизацією та автоматизацією робочих процесів.
Я загалом забезпечую безперебійність роботи команди, особливо зараз, в умовах позапланових відключень електроенергії, а також слідкую за мотивацією працівників, періодично проводжу наставницьку роботу та різні корпоративні заходи. Щодо суто юридичної роботи, то протягом останнього року я сфокусувався переважно на супроводі проходження податкових перевірок, структуруванні бізнесу, розв’язанні всіх питань, пов’язаних із визнанням компаній критично важливими для функціонування економіки та мобілізацією.
— Як змінювалися запити ваших клієнтів за останній рік? З якими питаннями до вас звертаються найчастіше?
— Кардинально запити змінилися з початком повномасштабної війни в Україні, а в цьому році тенденція продовжилася із посиленням мобілізаційних заходів у зв’язку з травневими змінами до законодавства про мобілізацію.
Якщо раніше я в основному займався питаннями інвестицій в Україні та структурування бізнесу для цього, то останнім часом допомагаю структурувати бізнес для виходу та масштабування українських компаній за кордоном. Проте першість цього року — за питаннями, пов’язаними з мобілізацією. Майже щодня я та партнери консультуємо клієнтів щодо ведення військового обліку на підприємствах, отримання відстрочки від мобілізації, проходження ВЛК, оновлення військово-облікових документів і персональних даних військовозобов’язаних, бронювання, оскарження рішень ТЦК тощо. До нас звертаються як приватні клієнти щодо особистих запитів, так і власники українських підприємств, які, зрозуміло, хочуть зберегти своїх працівників і бізнес.
Серед незмінних активних запитів залишаються податкові питання (супровід податкових перевірок, розблокування податкових накладних, виведення платників зі статусу ризикових та інші) та запити на супровід державних тендерних закупівель.
— Які практики, на ваш погляд, мають найбільший потенціал в Україні?
— Юридичний бізнес залежить від реального сектору економіки. А останній — чим далі, тим більше потерпає від руйнувань війни та посиленої мобілізації військовозобов’язаних, які між тим є працівниками українських підприємств — першоджерел економіки держави.
За цією логікою однозначно буде розвиватися податкова практика, бо державі потрібно наповнювати бюджет і виконувати численні міжнародні зобов’язання перед партнерами. Зростатиме й судова практика, адже значну частину сучасних проблем громадян і бізнесу неможливо вирішити без залучення суду. Не менші перспективи й у корпоративної практики, бо у зв’язку з війною та надзвичайно мінливим середовищем бізнес потребує частішого корпоративного структурування та зміни управління. Посилення тиску на бізнес із боку державних силових структур цього року говорить про те, що розвиватиметься практика захисту бізнесу, а також кібербезпека.
Стрімкий розвиток технологій і штучного інтелекту зокрема сприятиме розвитку практики захисту інтелектуальної власності.
— Наскільки складно залучати нових клієнтів?
— Звісно, що в умовах повномасштабної війни в Україні та нестабільності у світі жити й працювати значно складніше. Люди не поспішають зараз витрачати кошти на розвиток і непевні бізнес-проєкти. Наприклад, у нас скоротилися запити від іноземних клієнтів та інвестиційні проєкти. Відчувається брак коштів у багатьох сферах економіки. Тому доводиться витрачати більше часу на залучення нових клієнтів та опрацювання їхніх запитів. Часто виходжу з офісу незадовго до комендантської години, щоб вистачило часу доїхати додому.
Проте я — оптиміст по життю і безапеляційно вірю в нашу перемогу та майбутнє процвітання нашого славного українського народу. Це надихає, допомагає шукати нестандартні рішення, мобілізувати додаткові психоемоційні ресурси і, як результат — відкривати нові можливості.
— Які ризики та виклики для суспільства і бізнесу ми бачимо у 2024 році? Що можете віднести до нових больових точок бізнесу?
— Найбільша проблема одна, але дуже-дуже серйозна — це повномасштабна війна в Україні та посилення мобілізації. Слід пам’ятати, що без людей, які є експертами, майстрами, робітниками, спеціалістами й керівниками українських підприємств, не буде ні бізнесу, ні економіки, ні держави.
У власній практиці маємо випадки затримання критично важливих співробітників без можливості зв’язку з рідними та адвокатом протягом декількох діб. За цей час людина опиняється на військовому навчанні, а далі — на фронті. Таке трапляється навіть якщо працівник, по суті, заброньований, але чинне бронювання завершилося, а рішення про продовження — у процесі погодження. Проблема в тому, що така прогалина може тривати місяцями. У цьому контексті дуже сподіваємося на дієвість нещодавно прийнятого механізму електронного бронювання. Це, по-перше, збільшить строк дії броні з 6 до 12 місяців, а по-друге — нарешті усуне суб’єктивний людський фактор, що часто спричиняє затягування рішення про бронювання.
— Як працює ваша команда зараз, над якими проєктами?
— Команда МК Legal Service — це згуртований роками спільної праці дружній колектив висококласних досвідчених юристів та адвокатів. Наші фокусні практики — IT-право, корпоративне право, вирішення спорів у суді, податкове право, комплексний абонентський супровід, супровід тендерних закупівель.
Як і раніше, ми супроводжуємо три основні індустрії — IT-бізнес, HoReCa та Retail. Проте часто застосовуємо в роботі проєктний підхід, коли юристи й адвокати різних практик залучаються для роботи в одному проєкті.
Серед поточних проєктів маємо, наприклад, такі:
• Супровід набуття резидентства «Дія.City», що включає фінансове та корпоративне структурування бізнесу, розроблення договірної бази, податкове консультування та звітність. Навесні 2024 року ми одними з перших супроводили понад 10 компаній під час проходження ними обов’язкового щорічного аудиту на відповідність вимогам спецрежиму «Дія.City».
• Захист інтелектуальної власності через міжнародні реєстрації та успішний супровід судових спорів на стороні власників об’єктів ІВ.
• Бронювання співробітників критично важливих підприємств — нещодавно ми допомогли отримати рішення про визнання критично важливим для функціонування економіки українського виробника дронів і зберегти його працівників через процедуру бронювання.
• Розблокування податкових накладних і виведення виробничих підприємств зі статусу ризикових, супровід податкових перевірок закладів харчування та промислових компаній.
• Комплексний супровід відкриття, діяльності та масштабування (зокрема, через франчайзинг) кафе, ресторанів, магазинів та інших закладів HoReCa та Retail.
• Вирішення спорів у судах — стягнення дебіторки, податкові спори, встановлення юридичних фактів, корпоративні спори тощо.
— За вашими спостереженнями, що відбувається на юридичному ринку? Які три питання є найважливішими зараз для юридичного ринку?
— Як я вже казав, юридичний ринок залежить від реального сектору економіки, яка наразі переживає дуже складні часи. Наприклад, суттєве скорочення ЗЕД-проєктів призвело до зменшення валютної виручки. І це лише одна з багатьох проблем, які прямо впливають на юридичний ринок. Крім цього, досі не створений реальний правовий механізм бронювання юристів та адвокатів. Також відсутня можливість виїзду за кордон для участі у важливих заходах і супроводження міжнародних проєктів.
— Що сьогодні є орієнтиром для вас?
— Я бачу орієнтир у проєктах, які наближають перемогу України та сприяють економічному розвитку. Це Military Defence, іноземні інвестиції, розвиток ІТ-бізнесу в Україні.