Всі новини

Кіберзлочинність в Україні: як захистити себе, свої дані та грошові кошти від шахраїв?

Ні для кого вже не новина, що шахрайське заволодіння грошовими коштами з банківських рахунків, заволодіння інформацією, що міститься у Вас на комп’ютері або шахрайство в мережі Інтернет під час здійснення онлайн-покупок і продажів набуває в Україні великого масштабу, та навіть дуже пильні громадяни стають жертвами кіберзлочинців.

Як запобігти подібним злочинам і вчасно зреагувати, якщо ви постраждали від кібершахраїв – читайте в статті Євгенії Сабліної, адвоката, керівника практики кримінального права та захисту бізнесу MK Legal Service.

 

Передумови швидкого розвитку кіберзлочинності

 1. віддаленість від предмета посягання з використанням кіберпростору — шахраї можуть заволодіти Вашими коштами, знаходячись в іншому місті або навіть на іншому континенті!
 2. віртуальність забезпечує конфіденційну інформацію «особи злочинця». Через відсутність особистого контакту з шахраєм, неможливо надати правоохоронному органу дані про особу (приблизний вік, зріст, зовнішні характеристики). Також через відсутність реального контакту з такою особою вкрай складно перевірити, чи дійсно вона є працівником банку чи іншої установи, ким вдає себе злочинець.
 3. оперативність створення, поширення та знищення інформації в кіберпросторі, що є предметом злочинного посягання чи слідом злочину.
 4. недосконалість забезпечення інформаційної безпеки та правової охорони відносин у кіберпросторі, що надає злочинцю можливість уникати кримінальної відповідальності.
 5. нехтування громадянами комплексом дій, спрямованих на захист їхніх майнових прав від кіберзлочинців.

То чи можливо вберегти себе від шахраїв та як діяти коли все ж таки потрапив на їх гачок?


Найпоширенішими видами кіберзлочинів в Україні стають:


 • віруси-вимагачі
 • телефонні шахраї
 • прийоми «соціальної інженерії»
 • несанкціоновані входи до онлайн-банкінгу Клієнтів або інтернет-ресурсів з переказу коштів
 • крадіжки коштів за допомогою банкомату.

Зупинимось детальніше на деяких із них.


Віруси-вимагачі

Дія цього вірусу полягає в шифруванні файлів на комп'ютері. Після активації вірусу злочинці вимагають від користувача сплату грошей за відновлення доступу до інформації.


Поради для користувачів:


 1. перевіряйте наявність останньої версії антивірусного програмного забезпечення;
 2. оновлюйте програмне забезпечення лише з офіційних джерел;
 3. налаштуйте дієву систему резервування та відновлення. Радимо створити дві резервні копії – у хмарному сховищі та на фізичному носії;
 4. не відкривайте вкладень в електронних листах від незнайомих Вам людей. Але не забувайте, що такий вірус може бути надісланий Вам і з облікових записів друзів у соціальних мережах;
 5. не завантажуйте неперевірені програми з неофіційних сайтів;
 6. тримайтеся подалі від файлів з розширеннями ‘.exe', ‘.vbs' і ‘.scr' і ввімкніть на вашому комп’ютері певні налаштування для того, щоб швидше помічати шкідливі файли.

Важливо: якщо Ви все ж таки стали жертвою вірусу-вимагача, скористайтесь сайтом для дешифрування шкідливого програмного забезпечення (NO MORE RANSOM https://www.nomoreransom.org/ua/), посилання на який міститься на сайті Департаменту кіберполіції та обов’язково зверніться із відповідною заявою про вчинення кримінального правопорушення до слідчого органу.

 

Телефонні шахраї

Як правило, вони телефонують під різними приводами й намагаються змусити Вас повідомити дані платіжної картки, банківські sms-паролі чи зняти ліміти.


Поради для захисту:


1) нікому не розголошуйте наступні реквізити:

• термін дії картки

• тризначний код безпеки зі звороту банківської картки

• банківський sms-пароль

2) якщо телефонують з приводу блокування Вашої картки – слід припинити розмову та самостійно здійснити дзвінок у банк;

3) якщо Ви піддались провокації та повідомили реквізити – потрібно негайно заблокувати картку.


Важливо: На сайті кіберполіції в розділі «STOP FRAUD» можна перевірити, чи номер банківської картки, телефон або сайт належать до шахрайських (https://cyberpolice.gov.ua/stopfraud/).


Тому перед здійсненням оплати інтернет-покупки на підозрілому сайті чи в разі виявлення підозрілого «покупця», перевіряйте їхні дані за посиланням та одразу ж звертайтесь до слідчих органів.

 

Несанкціоновані входи до онлайн-банкінгу Клієнтів

Поради, як захистись, якщо виникли підозри, що шахраї отримали доступ до Вашого рахунку через Інтернет-банкінг:


 1. відключіть комп'ютер від Інтернету;
 2. зверніться до контакт-центру (а за необхідності – у відділення) вашого банку, повідомте про проблему й негайно заблокуйте Ваш обліковий запис;
 3. перевірте комп'ютер на предмет зараження шкідливим програмним забезпеченням;
 4. відновіть роботу із системою онлайн-банкінгу тільки тоді, коли ви переконалися, що загроза відсутня;
 5. змініть пароль від облікового запису.

Важливо: забезпечте збереження всіх необхідних даних для подальшого розслідування та нічого не змінюйте на зламаному (зараженому) комп'ютері.


Зауважимо, що саме вчасне звернення до слідчих органів сприяє швидкому та ефективному здійсненню досудового розслідування та притягненню винних до відповідальності.


Стаття розміщенна на резурсі Liga:BOOK