Всі новини

Договірні спори та форс-мажор: чи дійсно тепер можна законно не виконувати договори?

Бізнес поступово повертається до міст у надії якомога швидше допомогти у відновленні економіки. Однак ще не всі підприємці з різних причин готові виконувати договори за умовами, укладеними ще до війни.

Деякі з них сподіваються відтермінувати свої зобов’язання, посилаючись на форс-мажор. Але далеко не в усіх випадках його можна буде використати як привід не платити за договорами чи не поставляти товар.

У цьому матеріалі Максим Курочко, керуючий партнер MK Legal Service, спеціально для видання ThePage, підготував поради для підприємців про те, що варто зробити зараз, щоб уникнути конфліктів із вашими контрагентами вже незабаром.


Рішення ТПП про форс-мажор


Після введення з 24 лютого 2022 року в Україні воєнного стану, Торгово-промислова палата України (далі — ТПП) 28 лютого 2022 року прийняла лист № 2024/2.0-7.1 (його можна знайти на сайті ТПП за посиланням). Цим листом ТПП засвідчила для всіх фізичних та юридичних осіб у договірних відносинах військову агресію Російської Федерації проти України як форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили). 

І чимало підприємців, які втратили можливість нормально працювати й виконувати договори, дещо зітхнули з полегшенням, мовляв, тепер із цим рішенням можна на час воєнного стану не виконувати жодний договір, і за це їм нічого не буде, «після перемоги все вирішимо».

Однак як юридичний радник бізнесу я маю говорити власникам, що насправді чекає на них, а не заспокоювати марними надіями.

Тож давайте розберемося, у яких випадках форс-мажор дасть вам змогу тимчасово уникнути відповідальності, а в яких — доведеться докласти значних зусиль, щоб зберегти свою репутацію.


Не такий універсальний лист ТПП


Почнемо з питання, яке я на практиці вже не один раз зустрічав у розмовах із колегами та підприємцями. Лише згаданого рішення ТПП буде недостатньо для звільнення від виконання зобов’язань за договорами через форс-мажор.

За звичайним порядком підприємець має заповнити заяву, у якій вказує конкретні обставини, які унеможливили виконання ним одного конкретного договору (а не всіх одразу), оплатити збір і надати документи на підтвердження таких обставин. Цими документами можуть бути акти органів влади та їхніх підрозділів, довідки про погодні умови, висновки та акти експертів і спеціалістів про нещасний випадок (пожежа, вибух тощо).

На основі аналізу цих документів і всієї інформації ТПП приймає рішення: видати чи не видати сертифікат про визнання зазначених обставин форс-мажорними.

Начебто щоби спростити цю процедуру та не вимагати від підприємців бігати й шукати такі документи, платити кошти, яких і так не вистачає, і чекати на видачу сертифіката щодо кожного договору, ТПП і ухвалила лист № 2024/2.0-7.1.

Але тут на вас може чекати неприємна новина, коли після нашої перемоги хтось із ваших контрагентів звернеться до суду щодо відшкодування збитків через те, що ви під час дії воєнного стану не поставили вчасно товар або не здійснили оплату. І тоді саме вам доведеться доводити, що ви зробили все від вас залежне, щоби дотриматися умов договору. Щобільше, з такою заявою він може звернутися до вас уже зараз і сказати, що цього листа йому недостатньо.

Тому я раджу зробити певний мінімум дій, щоби такі випадки не заскочили вас зненацька.


Комунікація з контрагентами


Насамперед вам потрібно перевірити ваші договори та визначити, які з них ви не могли та не зможете виконувати найближчим часом. Найкраще буде скласти перелік усіх ваших договорів в електронній таблиці та вказувати в ній усі ваші кроки та прийняті рішення, щоби нічого не пропустити.

Зверніть увагу на розділи про форс-мажор, якщо вони є у ваших договорах, а саме на два моменти: чи є там вимоги про порядок повідомлення контрагента та як ви домовилися затверджувати настання таких обставин. Навіть якщо в договорі вказані крайні строки попередження контрагента й ви їх порушили, усе одно повідомляти його варто в спосіб, зазначений у договорі.

Якщо таких деталей там немає, рекомендуємо скласти листа з вихідним номером, у якому описати, які саме обов’язки за договором ви не можете виконувати, які на це є причини та за яких умов вам вдасться їх виконати. Надішліть цього листа електронною поштою та попросіть контрагента підтвердити його отримання: це буде письмовим доказом на вашу користь.

Звісно, вам може пощастити, і в найкращому випадку всі контрагенти увійдуть у ваше становище та погодяться чекати відновлення нормальних умов. Але не всі можуть бути настільки дружніми: хтось захоче знижку, з кимось вийде домовитися на відстрочку, а дехто взагалі не вважатиме що це форс-мажор.

Навіть якщо суд визнає, що ви праві та порушення вами умов договору сталося через форс-мажор, це не зніматиме з вас обов’язків виконати договір.


 Форс-мажор чи не форс-мажор


Щоби захиститися в спорі з найбільш непоступливими контрагентами, вам потрібно буде довести, що саме конкретні форс-мажорні обставини (а не війна чи воєнний стан у цілому) завадили вам вчасно та повноцінно виконати конкретні договірні зобов’язання.

Про це говорить Верховний Суд у справі № 910/9258/20. Це рішення було ухвалено проти орендаря, який під час карантинних обмежень не виплачував орендні платежі та не отримав відповідний сертифікат ТПП, що визнав би такі обставини форс-мажорними саме для нього щодо цього договору.

Тож у разі виникнення спору доводити наявність непереборної сили має особа, яка порушила зобов’язання.

Важливо розуміти, що не всі обставини, які фактично не дають вам змогу виконати ваші зобов’язання, будуть підпадати під форс-мажор у принципі.

Так форс-мажорними можуть вважатися такі випадки:
  • орендовану техніку, склад із товарами чи транспортні засоби з вантажем було пошкоджено або знищено внаслідок військових дій;
  • товар не знищено, але він знаходиться в місці, поряд із яким ведуться бойові дії, тому безпечно забрати його немає можливості;
  • продукція, яку ви мали обробити та поставити, доставлялася морем, тому через блокування портів вчасно не прийшла;
  • деталі, техніка або складові поставляються літаками, які на час дії воєнного стану в Україні не літають;
  • пішли на захист держави працівники, які відповідають за певні процеси, важливі для виконання договору;
  • підприємство було переміщено в інший регіон і на час релокації не мало змоги працювати;
  • платіж за договором в іноземній валюті за кордон не було вчасно здійснено через обмеження, встановлені НБУ.

Водночас не буде вважатися форс-мажором у контексті воєнного стану, якщо, наприклад:
  • ви замість оплати за контрактом заплатили працівникам зарплату;
  • у вас зламалася вантажна машина й ви не змогли вчасно її полагодити чи замінити та в результаті поставити товар;
  • ви не вчасно оплатили за рахунком і сировина для виготовлення продукції, яку ви маєте поставити, зіпсувалася;
  • виробник складових вашого товару не поставив їх, тому ви не відвантажили вчасно замовлення вашому контрагенту;
  • через брак коштів ви не можете оплачувати оренду приміщення.


Збір доказів


Коли ви визначилися, що обставини, які не дають вам виконати договір, усе ж підпадають під форс-мажор, потрібно підготувати необхідні документи для посилення вашої позиції.

Це приблизний перелік документів, який варто буде зібрати для підтвердження обставин:
  • документи про проведення інвентаризації майна до його пошкодження чи знищення;
  • експертні висновки про оцінку самого майна;
  • експертні висновки про оцінку збитків, завданих майну;
  • кадрові документи щодо відсутності працівників, без яких належне виконання умов договору неможливе;
  • інформаційні повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно;
  • публічна інформація про негативні випадки;
  • ваші повідомлення до контрагента про неможливість виконання договору та причини.


Підготовка до захисту


На основі зібраних документів надалі вам варто буде оформити індивідуальний сертифікат ТПП про настання непереборних обставин.

Про порядок його отримання я розповів раніше, а зараз зазначу кілька важливих моментів, які про нього потрібно знати:
  • Я рекомендую все ж отримувати його, попри наявність загального рішення ТПП, оскільки це посилить вашу захисну позицію в суді.
  • Такий сертифікат отримується один раз щодо одного конкретного договору.
  • Для кожного іншого контракту, як з одним, так і з іншими контрагентами, а також щодо аналогічних обставин, потрібно отримувати окремі сертифікати.
  • Сертифікат щодо одного договору не можна буде використати як доказ для підтвердження форс-мажорності обставин в іншому договорі.
  • Раджу отримувати такі сертифікати не в кожному випадку, де вам не виходить виконати свої зобов’язання, а лише щодо тих, де у вас є спір із контрагентом і ви не можете мирно вирішити його, або якщо сам контрагент вимагає його.
  • Сертифікат ТПП не буде однозначним підтвердженням непереборності обставин навіть для суду, про що Верховний Суд зазначив у вже згаданому рішенні у справі № 910/9258/20. Тобто, маючи лише цей сертифікат, суд не зможе однозначно ухвалити рішення на вашу користь у спорі з контрагентом. Тож для вас він має бути додатковим, але не єдиним підтвердженням вашої позиції.
  • У деяких випадках ТПП може не визнати обставини, на які ви посилаєтеся, форс-мажорними, і до цього теж варто бути готовим.


Переговори з контрагентом щодо виконання договору


Та не в усіх випадках вам потрібно буде пройти вищезгаданий шлях. Хоч я і юрист, але в подібних ситуаціях раджу підійти з погляду бізнесмена та пошукати альтернативні шляхи вирішення договірних спорів. 

У скрутному становищі опинилися тисячі українських підприємців, тому наше завдання — підтримати одне одного та спільними зусиллями здобути перемогу й разом із цим зберегти наші бізнеси.

Навіть якщо суд визнає, що ви праві та порушення вами умов договору сталося через форс-мажор, це не зніматиме з вас обов’язків виконати договір.

Тож поцікавтеся в контрагента, які додаткові потреби він має, на що він готовий «обміняти» невчасність виконання договору. Так ви можете дізнатися, що йому потрібен певний товар, сировина або послуга, яку можете надати ви, або ж ви знаєте, як знайти це за ціною, що задовольнить вашого контрагента.

Усі ваші домовленості щодо відстрочення виконання договору, зміни його умов чи скасування варто оформляти окремою угодою. Це значно спростить ваше життя, коли після перемоги настане час розбиратися з усіма зобов’язаннями.

І наостанок: раджу знайти юридичного партнера, який допоможе вам упорядкувати всю документацію, успішно провести переговори з контрагентами на вигідних для вас умовах і розібратися в усіх новелах та обмеженнях законодавства, щоб якнайшвидше відновити роботу.