Всі новини

Як хмарні технології захищають бізнес-дані

У цифрову епоху бізнес стикається з постійним зростанням потреб у захисті своєї конфіденційної інформації від різних загроз: обшуки, вилучення документів, майна й техніки, саботаж, незаконні дії конкурентів і кібератаки (хакерські атаки та ddos-атаки).
Що таке кібербезпека та з чим її їдять, українці знають на практиці, адже в останні роки ця загроза нависла дамокловим мечем над нашою державою. Щобільше, сторінки вікіпедії навіть містять матеріал із назвою «Російсько-українська кібервійна».
Трохи важливої статистики: відповідно до даних Держспецзв’язку, упродовж 2023 року аналітиками безпеки було зафіксовано та оброблено 1105 кібератак, що на 62,5% більше, ніж за результатами 2022 року.
Як бізнесу найкраще вберегтися від кіберінцидентів? З нашої практики, хмарні обчислення стали потужним союзником у цій боротьбі, пропонуючи безпечне й масштабоване рішення для захисту критично важливих даних. У цій статті Анна Митропан, юристка практики ІТ/ТМТ MK Legal Service, пропонує розглянути, як хмари відіграють роль охоронців цінної інформації, гарантуючи безпеку та цілісність бізнес-даних.

Шифрування: зміцнення цифрової фортеці

Одним з основних способів, як хмари підвищують безпеку даних, є надійні протоколи шифрування. Шифруючи дані в стані спокою і під час їх передання, хмари перетворюють конфіденційну інформацію в нечитабельний код.
У цієї операції є 2 головні переваги:
а) це робить розшифровку такої закодованої інформації практично неможливою для сторонніх осіб;
б) це гарантує, що навіть якщо станеться злом, скомпрометовані дані залишаться незрозумілими й непридатними для використання, створюючи додатковий рівень захисту від кіберзагроз.

Резервування та резервне копіювання: захист від втрат

Хмарні сервіси надають бізнесу можливість зберігати дані в географічно розподілених місцях, забезпечуючи гнучкість та стійкість. У разі фізичного пошкодження, стихійних лих або збоїв обладнання хмарні резервні копії діють як захисна мережа.
Ця система не лише захищає від втрати даних, але й зменшує ризик саботажу, оскільки знищення одного сервера або центру обробки даних не означає безповоротну втрату критично важливої інформації.

Контроль доступу: обмеження несанкціонованого входу

Хмарні платформи надають компаніям надійні механізми контролю доступу, що дають їм змогу визначати й застосовувати суворі дозволи на доступ до даних. Такий детальний контроль гарантує, що лише уповноважений персонал може переглядати, редагувати або керувати певними наборами даних, запобігаючи як внутрішнім, так і зовнішнім загрозам.
Впроваджуючи контроль доступу на основі розподілу ролей, компанії можуть обмежити обсяг доступу до найнеобхідніших даних окремим працівникам, зменшуючи ймовірність несанкціонованого доступу та компрометації даних.

Аудит і моніторинг безпеки: пильний нагляд

Хмарні провайдери регулярно проводять аудит і моніторинг безпеки для виявлення та усунення потенційних вразливостей. Автоматизовані інструменти та системи безперервного моніторингу дають змогу в режимі реального часу виявляти підозрілі дії, потенційні порушення або спроби несанкціонованого доступу.
Такий проактивний підхід дає можливість бізнесу швидко реагувати на нові загрози, підвищуючи загальний рівень безпеки та зменшуючи вікно можливостей для зловмисників.

Протоколи кібербезпеки: зміцнення периметра

Сервіси хмарних обчислень часто використовують передові протоколи кібербезпеки, включаючи брандмауери, системи виявлення вторгнень і розвідки загроз. Ці засоби захисту діють як віртуальні вартові, відстежуючи мережевий трафік, виявляючи зловмисні шаблони та запобігаючи несанкціонованому доступу.
Завдяки цим надійним заходам кібербезпеки підприємства можуть впевнено покладатися на хмарну інфраструктуру для захисту своєї цінної інформації від зовнішніх загроз.

Правові гарантії: дотримання нормативно-правових вимог та конфіденційність

Хмарні провайдери дотримуються вимог суворої нормативно-правової бази для забезпечення дотримання законодавства про захист даних. Впровадження таких функцій, як опції резидентності даних, дає змогу компаніям обирати, де саме зберігати свої дані, допомагаючи їм ефективно орієнтуватися в регіональному законодавстві про конфіденційність.
Наразі діє Закон України «Про хмарні послуги», який закріплює правові відносини, що виникають при наданні хмарних послуг та встановлює особливості використання хмарних послуг. Прийняття цього закону зумовило додаткове регулювання цієї сфери та визначило регулятора комунікаційних послуг.
Відповідність роботи постачальників хмарних послуг цьому законодавству гарантує, що компанії можуть довіряти хмарним сервісам захист своїх даних, не порушуючи жодних правових обмежень.

Висновок

В умовах кібервійни, постійно мінливого цифрового ландшафту, сповненого загроз, хмарні сервіси стали незамінними охоронцями бізнес-даних та критичної інфраструктури. Завдяки шифруванню, резервуванню, контролю доступу, аудиту безпеки, протоколам кібербезпеки та правовим гарантіям хмарні обчислення забезпечують комплексний захист від кібератак.
Оскільки бізнес щораз більше покладається на цифрові активи, роль хмарних технологій у зміцненні цілісності та безпеки критично важливої інформації залишається першочерговою. Нерозривний зв’язок між бізнесом і хмарними обчисленнями продовжує розвиватися, гарантуючи, що «небесні охоронці» є надійними захисниками цифрової сфери. Україна на практиці відчула, що хмарні технології дають змогу швидко адаптуватися до нових кіберзагроз та впроваджувати оновлення безпеки в реальному часі.