Всі новини

Нові процесуальні права податкових органів згідно із проєктом №5600

Платникам податків приготуватися: передбачені нові процесуальні права податкових органів.

Законопроєкт «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» № 5600 (проєкт № 5600) був прийнятий у другому читанні. Зараз він чекає на підпис Президента України. Зміни, які будуть внесені цим актом до Податкового кодексу (ПК) України, активно обговорюють як у середовищі юристів, так і в бізнес-спільноті. Проєкт № 5600 також вносить зміни і до Кодексу адміністративного судочинства (КАС) України, які є не менш цікавими та революційними.


По-перше, суттєво збільшуються процесуальні права податкових органів


За чинною редакцією КАС України:

  • податкові органи в справах про протиправність їхніх рішень, не можуть посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення,
  • є дуже рідкісні виключення з цього правила,
  • це виходить із частини 2 статті 77 КАС України.

З набуттям чинності Законом № 5600 частина 2 статті 77 КАС України матиме таку редакцію: «Суб’єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні в нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази в справі».


На практиці це означатиме, що представники податкової в суді не обмежені документами, що були покладені в основу акта перевірки, і зможуть знаходити «нові» докази правомірності оскаржуваного податкового повідомлення-рішення (ППР), на які не звернули увагу аудитори.

Такі зміни не лише збільшують процесуальні права податкових органів, але й суперечать «завданням та основним засадам адміністративного судочинства», що визначені в статті 2 КАС України.


Так, відповідно до підпункту 3 частини 2 статті 2 КАС України, адміністративні суди в справах щодо оскарження рішень суб’єкта владних повноважень мають перевіряти:


  • чи прийняті вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Нові докази, які можуть знайти юристи податкової після відкриття провадження у справі, не зроблять ППР більш обґрунтованим на момент його прийняття.

Верховний Суд у постанові від 24 грудня 2019 року у справі № 822/2574/16 робить висновок:


  • підхід, викладений у частині 2 статті 77 КАС України (чинній наразі) «загалом відповідає завданню адміністративного суду перевірити правомірність оскаржуваного рішення з огляду на конкретні підстави його ухвалення».

Кілька років тому у проєкті, який я супроводжував, саме приписи частини 2 статті 77 КАС України не дозволили ДПС у м. Києві залучити доволі важливий доказ. Він не був використаний під час проведення перевірки. ППР були скасовані, а мій клієнт зекономив понад 3 млн грн, не сплативши протиправні донарахування.


Але такий підхід, що «відповідає завданню адміністративного суду», буде кардинально змінено.


По-друге, нова категорія справ «з приводу тимчасового обмеження виїзду за межі території України»


Податкові органи отримають право звертатися до суду щодо встановлення тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України керівника юридичної особи, яка є боржником. Для цього КАС України буде доповнено статтею 2892 і внесено зміни до статті 283 КАС України.


Головне, що треба знати про нову категорію справ адвокатам:

  • справа розглядається судом упродовж 48 годин із дня подання відповідної позовної заяви;
  • рішення суду в цих справах підлягає негайному виконанню, а подання апеляційної скарги не перешкоджає його виконанню;
  • апеляційні скарги на судові рішення в цих справах можуть бути подані сторонами впродовж 10 днів із дня їх проголошення;
  • суд апеляційної інстанції розглядає справу в 10-денний строк після закінчення строку на апеляційне оскарження з повідомленням учасників справи.

Головне, що треба знати керівникам юридичних осіб:


Аби податкова мала підстави подати проти директора боржника такий позов, повинні існувати одночасно дві обставини:


— податковий борг, що перевищує 1 млн грн;

— такий податковий борг не сплачено впродовж 240 календарних днів з дня вручення платнику податків податкової вимоги.


З новими законами не посперечаєшся, але для того, щоб уникнути податкового боргу, треба вчасно оскаржувати ППР.


З огляду на положення абзацу 4 пункту 56.18 статті 56 ПК України при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування ППР грошове зобов’язання вважається неузгодженим до дня набуття судовим рішенням законної сили. А з пункту 14.1.175 статті 14 ПК України відомо, що податковий борг — це сума узгодженого грошового зобов’язання.


Під час оскарження в суді ППР не породжує податкового боргу до дня набуття судовим рішенням законної сили.

А якщо вірити статистиці, то рішення після набуття законної сили буде, швидше за все, позитивним для платника податків.



Олександр БОЯРИНЦЕВ, асоційований партнер, керівник податкової практики MK Legal Service, спеціально для видання «Юридична практика»