Всі новини

Коли податківці можуть прийти з перевіркою: чек-лист для керівника

Кожне дослідження настроїв підприємців під час війни фіксує однакові відповіді: податкові перевірки входять у топові три ризики, які найбільше заважають бізнесу вести нормальну діяльність.
Для більшості бізнесменів не секрет, що у грудні 2023 року набули чинності зміни до Податкового кодексу України, які поновили планові перевірки та встановили додаткові умови для їх проведення. Так, підпункт 69.22 доповнив пункт 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу, за яким документальні та фактичні перевірки під час дії воєнного стану проводяться за наявності безпечних умов для їх проведення.
Павло Журавльов, адвокат податкової практики MK Legal Service, розібрався в оновлених умовах проведення планових і позапланових перевірок і поділився порадами для підприємців, які допоможуть краще підготуватися до зустрічі з інспектором ДПС, спеціально для видання «Юридична газета».
Які перевірки все ще не проводитимуть?
Попри поновлення більшості підстав для планових перевірок, в деяких випадках інспектори все ще не можуть завітати до бізнесу.
Загалом, це три категорії:
1) документальні перевірки платників єдиного податку І та ІІ груп не проводитимуться до 1 грудня 2024 року (винятки, які все ж дозволили проводити
— перевірки, пов’язані з припиненням підприємницької діяльності ФОПів
— перевірки, які проводяться на звернення платника податків);
2) перевірки платників податків, податкова адреса яких перебуває на тимчасово окупованій російською федерацією території України станом на дату початку тимчасової окупації;
3) перевірки платників податків, які перебувають на територіях можливих та активних бойових дій.
Як підприємці потрапляють у план перевірок?
У грудні 2023 року ми побачили першу версію плану-графіка перевірок на 2024 рік, яку ДПС згодом ще кілька разів оновила.
Раніше з ковідними змінами ДПС могла змінювати план-графік лише раз у I кварталі та раз у II кварталі. Тепер під час воєнного стану податковий орган може оновлювати кожного місяця, в основному це відбувається після 25 числа. Ознайомитися з актуальним планом-графіком податкових перевірок можна на офіційному сайті ДПС України за посиланням.
Тож ви перевірили, вас немає у переліку, але чи значить це, що вам варто розслабитися? Ні, це далеко не так. Одне з найпопулярніших запитань, які ми чуємо від підприємців на консультаціях: «А як мені зменшити ризик потрапляння до плану-графіка планових податкових перевірок на наступні періоди?». Відповідь можна знайти в Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 №524 (далі – Порядок).
Так, п. 2 розділу III Порядку передбачає, що перелік платників податків до розділів I, II плану-графіка формується за критеріями ризиків, у тому числі за даними інформаційно-телекомунікаційних систем контролюючих органів.
Своєю чергою, критерії ступеня ризиків поділяються на високі, середні та низькі. До високого рівня ризиків, серед іншого, належать:
— рівень сплати податку на прибуток, нижчий на 50 та більше відсотків за рівень сплати податку за відповідною галуззю;
— рівень сплати податку на додану вартість, нижчий на 50 та більше відсотків за рівень сплати податку за відповідною галуззю;
— наявність відносин із контрагентами, які перебувають у розшуку або ліквідовані, або визнані банкрутами, якщо сума таких операцій перевищує 5% загальних обсягів постачання, але не менше ніж 100 000 грн;
— здійснення виплати доходів (відсотки, роялті, лізингові платежі тощо) нерезидентам, зареєстрованим в офшорних зонах;
— декларування від’ємного значення фінансового результату від операційної діяльності;
— наявність інформації в судових рішеннях за статтями 191, 212, 368 Кримінального кодексу України про ризиковий характер діяльності контрагентів платника податків;
— невідповідність залишків запасів на складах до обсягів реалізації.
Тож якщо ви хочете зменшити шанси побачити себе в плані-графіку планових документальних перевірок у наступні періоди, вам потрібно уникати дій, які відповідають критеріям ступеня ризиків (особливо високого).
Чи може податкова прийти без попередження?
Окрім планових перевірок, до яких можна підготуватися, інспектори можуть завітати до вас і з документальною позаплановою перевіркою.
Підстави для їх проведення визначені в п. 78.1. ст. 78 Податкового кодексу України. З нашого досвіду, найчастіше податкова приходить із перевіркою в таких випадках:
1) підстава діє в разі одночасного виконання двох умов:
— податкова отримала інформацію про порушення платником податків валютного, податкового законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи,
— а платник податків не надав пояснення та їхні документальні підтвердження на обов’язковий письмовий запит ДПС упродовж 15 робочих днів після отримання такого запиту (пп. 78.1.1. ПКУ);
2) підстава діє в разі одночасного виконання двох умов:
— податкова виявила недостовірність даних у податкових деклараціях, поданих платником податків;
— платник податків не надав пояснення та їхні документальні підтвердження на письмовий запит контролюючого органу впродовж 15 робочих днів після отримання такого запиту (пп. 78.1.4. ПКУ);
3) підстава діє в разі одночасного виконання двох із трьох умов:
— платник податків подав декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету ПДВ;
— наявні підстави для перевірки, визначені в розділі V ПКУ,
— та/або декларація подана з від'ємним значенням ПДВ, яке становить понад 100 000 грн (пп. 78.1.4. ПКУ);
4) платник податків не надав для проведення зустрічної звірки інформацію, визначену в запиті контролюючого органу, упродовж 10 робочих днів після отримання запиту — така перевірка проводиться виключно з питань, зазначених у запиті (пп. 78.1.19. ПКУ).
Також деякі підстави пов'язані зі здійсненням бізнесом контрольованих операцій і трансфертного ціноутворення.
Як бачимо, найчастіше податкова приходить із позачерговою перевіркою, якщо інспектори:
— отримають інформацію про порушення підприємцями податкового законодавства;
— встановлюють імовірні зв'язки підприємця з його контрагентами, які самі порушують податкове законодавство;
— сумніваються, чи зафіксовані на папері господарські операції були реально вчинені.
У будь-якому разі обов’язкова умова для проведення такої перевірки — попереднє направлення ДПС запиту до платника податків, за яким потрібно надати інформацію та документально підтвердити її.
Наші поради, як ви можете зменшити шанси на візит податкової
1. Регулярно перевіряйте план-графік планових перевірок.
Найкраще це робити наприкінці місяця — саме тоді зазвичай податкова оновлює плани. Якщо ви не знайшли свій ФОП чи підприємство у списку, можна видихнути. Якщо ж раптом ви побачили себе — варто одразу звертатися до податкових юристів і починати готуватися до перевірки.
2. Якісно підходьте до відповіді на запити ДПС.
Якщо ви не надасте відповідь на цей запит вчасно, на перевірку точно треба буде чекати. Однак навіть якщо ви підготуєте всі потрібні документи та надасте їх податковій у зазначені строки, ризики призначення перевірки все одно є. На практиці ДПС часто вважає, що наданої інформації недостатньо, копії переданих документів не до кінця відповідають за запит і не дають змоги встановити, що ви як підприємець діяли на 100% правомірно.
На щастя, такі дії податкової можна використати надалі на свою користь під час оскарження результатів перевірки, яку вони призначають після такого «незадоволення» від відповіді на запит.
Інший підхід до реакції на запит, який містить порушення, — надати відповідь, вказати на недоліки запиту податкової, але не надавати документи.
3. Відповідально перевіряйте кожного контрагента.
Чимало підстав для перевірок, а також визнання підприємців ризиковими та блокування податкових накладних, створюєте не ви, а ваші недобросовісні контрагенти. Візьміть собі за звичку перед підписанням будь-якого контракту ретельно перевіряти майбутніх партнерів у різноманітних відкритих базах даних — в Єдиному державному реєстрі судових рішень, Автоматизованій системі виконавчих проваджень, ЄДР, переліках боржників тощо. Якщо ви знайдете контрагента хоча б в одному з цих публічних реєстрів, то це має стати червоним прапорцем для вашої подальшої співпраці. Оцініть, наскільки навіть найвигідніший контракт вартує майбутньої тяганини з податкової, блокування рахунків, конфліктів з іншими контрагентами та санкцій від податкової.
І навіть якщо контрагент виявився «чистим» під час початку ваших відносин, варто поставити його на моніторинг у відповідних реєстрах. Такі сервіси можуть сповіщати вас, якщо ФОП чи юридична особа стають учасниками судових спорів або отримують будь-які санкції від держави.
4. Звертайтеся за допомогою до професіоналів.
Найкраще з податковою можуть впоратися податкові юристи, які роками взаємодіють з інспекторами, знають усі їхні трюки та слабкі місця, можуть значно швидше оформити документи в необхідній формі.
Економити на юристах не варто — особливо тоді, коли ревізори вже стукають вам у двері. Чим пізніше ви звернетеся до податкових спеціалістів, тим більше шансів, що вам потрібно буде чимало вкластися в перемогу в конфліктах із ДПС.
Додаткова перевага податкових юристів: якщо справа дійде до суду, в нас більше шансів допомогти оскаржите податкові рішення та зняти штрафи, адже ми слідкуємо за актуальною практикою Верховного Суду та знаємо, які саме аргументи можуть зіграти на користь підприємцям.
2024-06-05 14:01