Всі новини

Ресторанний бізнес: як розпочати та масштабуватися


Відкрити свій ресторан, кав’ярню, кондитерську – давно популярна мрія, яка з кожним роком все частіше стає реальністю. І це не дивно, адже гостинність записана в генетичному коді українців.
І навіть жорсткі карантинні обмеження в зв’язку з пандемією Covid-19 не знищили цю заповітну мрію, хіба що трохи відтермінували її реалізацію, і то не для всіх.

Практичними порадам для ресторанного бізнесу з масштабування та розвитку поділився для видання Ukrainian Law Firms поділився Максим Курочко, керуючий партнер MK Legal Service.

Адже за 2020 й 2021 роки відкрилося чимало нових закладів громадського харчування різноманітних форматів. Для прикладу, наш клієнт, мережа бургерних Yudgin Burger за останні 2 роки відкрив 10 нових закладів.

Отже, як розпочати ресторанний бізнес щоб він став успішним і прибутковим? Чи потрібно масштабуватися і який спосіб обрати? На це питання ми даємо відповідь з точки зору інтересів різних гравців ресторанного ринку, адже для ресторатора-новачка і для діючого власника ресторану стоять різні завдання, для досягнення яких необхідні різні стратегії і тактики, а відповідно і різновекторний юридичний супровід.

Існує декілька способів щоб розпочати господарську діяльність в сфері громадського харчування:


1) відкрити заклад під новим унікальним брендом;
2) долучитися партнером до діючого закладу чи ресторанної мережі шляхом:
 А) придбання долі в компанії;
 Б) придбання ресторанної франшизи.

Слід відмітити, що зазвичай кожен із вище перелічених способів передбачає відкриття нового закладу громадського харчування. Адже інвестувати кошти в заклад/мережу, яка потребує фінансових ресурсів і при цьому не планує масштабуватися – доволі ризикована і сумнівна справа.

В переважній більшості випадків, інвестиції в ресторанний бізнес - це відкриття нового закладу громадського харчування самостійно під новим брендом або з партнерами - шляхом розподілу долей чи відкриття франшизи.

Юридичні аспекти відкриття нового закладу громадського харчування


 Відкриття закладу громадського харчування під новим брендом – це найбільш підходящий спосіб для тих, хто хоче мати повну незалежність в управлінській діяльності та абсолютну волю для реалізації власних бізнес-концепцій. З іншого боку – це і найбільш ризиковий і довгий з точки зору повернення інвестицій варіант.

Адже усе потрібно починати з нуля: юридично оформляти бізнес, шукати підходяще приміщення, підбирати персонал, встановлювати зв’язки з постачальниками продукції, організовувати просування та популяризацію бренду і ще багато-багато різних бізнес-процесів. І немає жодної гарантії, що новоспечений ресторан припаде до душі відвідувачам та стане популярним і прибутковим.


 Ось для прикладу перелік обов’язкових кроків, які необхідні для правомірного відкриття нового закладу громадського харчування та його безпечної і законної діяльності:

1.Реєстрація суб’єкта господарювання:
Ø   найбільш поширеними формами для даної індустрії є ФОП (II чи III група платників єдиного податку) та ТОВ (якщо дохід на рік перевищує ліміти для ФОП або заклади планують продавати алкогольні напої інші ніж лише слабоалкогольні).

2. Обрання системи оподаткування:
Ø   Податковий кодекс України передбачає декілька варіантів: 1) Загальна система оподаткування (підходить для ТОВ і для ФОП), 2) Спрощена система оподаткування у вигляді платника єдиного податку на II групі (підходить лише для ФОП) або платника єдиного податку на III групі (підходить для ТОВ і для ФОП). Оптимальний варіант слід обирати залежно від запланованих обсягів річного доходу, кількості працівників та інших факторів. При цьому власникам бізнесу потрібно знати про важливість грамотного корпоративного структурування, яке серед іншого дозволяє зменшити податкове навантаження на бізнес.

3. Належне оформлення документів на приміщення ресторану:

Ø   Тут потрібно звертати увагу на такі ключові моменти, як: відсутність обтяжень щодо приміщення, цільове призначення приміщення, строк оренди, чи є приміщення чи його частина об’єктом культурної спадщини тощо.
Ø   В окремому порядку потрібно оформити документи на вивіску закладу громадського харчування та дозвіл на літній майданчик у разі наявності такого

4. Реєстрація потужностей операторів ринку:

Ø   Закон України № 771/97-ВР передбачає не лише обв’язок перед відкриттям закладу громадського харчування зареєструвати потужності оператора ринку, але й штраф за відсутність такої реєстрації у розмірі 66 000 грн – для фізичних осіб та 120 000 грн – для юридичних осіб.

5. Запровадження стандартів контролю якості НАССР:

Ø   Закон України № 771/97-ВР зобов’язує усіх операторів ринку розробляти та застосовувати зазначені стандарти, навчати персонал та призначати відповідальних за їх дотримання осіб. За порушення зазначеної вимоги – штраф у розмірі 90 000 грн – для фізичних осіб та 180 000 грн – для юридичних осіб.

6.Реєстрація пожежної декларації:


Ø   КЦЗ України дозволяє використовувати об’єкт нерухомості виключно після реєстрації декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань пожежної безпеки. За відсутність такої декларації в КУпАП передбачені штрафи в розмірі до 34 000 грн.

7.Реєстрація касового апарату (РРО):


Ø   Дана вимога передбачена ЗУ №481/95-ВР для діяльності з продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів. Відповідальність за її порушення – штраф в розмірі 100% вартості товарів/послуг, реалізованих порушником.

8. Отримання необхідних ліцензій:

Ø   Продаж алкогольних та тютюнових виробів є законним лише за умови попереднього отримання відповідних ліцензій.

9.Належне оформлення відносин із працівниками та контрагентами:

Ø   Чинне законодавство України передбачає значні фінансові санкції за порушення трудових норм, а відповідно кожен працівник закладу громадського харчування має бути належним чином оформленим (трудові або цивільно-правові договори)
Ø   Для чіткої та злагодженої роботи ресторану/кафе необхідно всі істотні умови співпраці закріплювати в письмових господарських договорах.

10.Захист прав на заклад громадського харчування:

Ø   Убезпечити себе від плагіату та іншого неправомірного використання бренду, комерційних найменувань та інших унікальних розробок можливо шляхом реєстрації торговельної марки, авторського права на твори та отримання патенту на корисну модель чи раціоналізаторську пропозицію.

Партнерство як дієвий спосіб інвестування та масштабування ресторанного бізнесу

 У випадку, якщо будувати бізнес «з нуля» немає достатніх навиків та бажання, потенційний власник він може стати партнером діючого закладу громадського харчування чи мережі відомого і успішного бренду. Тим більше що з кожним роком кількість таких брендів невпинно зростає. Популярні заклади часто не проти залучити додаткові інвестиційні ресурси, в першу чергу для масштабування та отримання додаткового прибутку.
 Одним із способів партнерства є придбання долі в новому закладі популярного бренду. Як правило, в ресторанному бізнесі таке партнерство є виключно фінансовим, оскільки для досвідчених власників немає жодної вигоди і навпаки є дуже ризиковим делегувати управлінську функцію новим інвесторам. Проте і виключно фінансове партнерство потребує детальної перевірки можливих ризиків для обох сторін і головне – письмового закріплення усіх домовленостей в письмовій формі. Адже партнерські відносини передбачають чимало компромісів, а в спірних питаннях письмові договірні зобов’язання завжди переможуть усні свідчення.
 Юридичне оформлення інвестицій в Україні включає широкий спектр договорів. Вибір найбільш підходящого договору залежить від різних факторів: виду інвестицій, корпоративної структури бізнесу, форми здійснення інвестицій, прав та обов’язків партнерів, а також цілей всіх суб’єктів інвестування. Наприклад, для інвестування у не структурований бізнес знадобляться додатково попередні договори та протоколи про наміри, а для придбання корпоративних прав у вже існуючому бізнесі - договір купівлі-продажу частки в статутному капіталі та корпоративний договір.

Отож, для того щоб партнерство в ресторанному бізнесі стало успішним потрібно здійснити ряд обов’язкових дій:
Ø   здійснити детальну юридичну перевірку об’єкту інвестування та партнерів;
Ø   проаналізувати корпоративну структуру бізнесу і за потреби здійснити корпоративне структурування, що забезпечить інвестору контроль інвестицій та проекту в цілому, а власнику безперешкодну управлінську та операційну діяльність;
Ø   розробити пакет договорів, якими буде врегульовано найменші дрібниці партнерської співпраці та зони відповідальності сторін;
Ø   здійснити правочини з інвестування суворо у відповідності до закону, що забезпечить майбутню доказову базу та правову позицію у разі виникнення спорів пов’язаних з інвестиціями.
 Більшість наших клієнтів індустрії HoReCa беруть в партнери інвесторів, проте найбільш поширеним і швидким способом масштабувати бізнес закладів громадського харчування є франчайзинг.

Франчайзинг в ресторанному бізнесі: популярно, швидко, ефективно


 Франшиза – це комплекс прав на використання бренду, комерційного досвіду та ділової репутації, які передаються однією стороною (франчайзер) іншій стороні (франчайзі) за плату та на певних умовах, визначених франчайзинговим договором. Сам процес називається франчайзингом або як визначено в українському законодавстві – комерційною концесією. По суті франчайзинг є особливим видом партнерства, який дає переваги обом сторонам.

Отже, для власника закладу громадського харчування відкриття франшизи дає наступні переваги:1)            Швидке масштабування бізнесу з мінімальними інвестиціями;
2)            Отримання додаткових доходів у вигляді паушального платежу, роялті та рекламної плати;
3)            Економія загальногосподарських витрат порівняно з відкриттям нового закладу власними силами.

Інвестор, купуючи франшизу отримує наступні переваги:


1)            Мінімізація ризику невдачі бізнесу, адже франчайзі уже на страті отримує успішну бізнес-модель, популярний бренд і відповідно широку цільову аудиторію потенційних відвідувачів.
2)            Безоплатна консультаційна та технічна допомога від досвідченої команди франчайзера: готовий план розвитку закладу, управління персоналом, детальний опис усіх робочих процесів тощо;
3)             Знижки й бонуси постачальників франчайзера. Також франчайзер сам може виступати в ролі постачальника чи проводити навчання персоналу й допомагати з тестовим запуском закладу.


Однак, поряд із перевагами, як завжди є ризики. Наприклад, для франчайзера – це дотримання високих стандартів якості та платоспроможність франчайзі. А для останнього – це приховані платежі та обмеження управлінської функції. Окрім цього, відкриття закладу громадського харчування по франшизі передбачає необхідність здійснити майже усі вище перелічені кроки, як при відкритті закладу під новим брендом.


Очевидно, що потенційному власнику ресторанного бізнесу просто нереально самостійно перевірити усі ризики і виконати усі законодавчі вимоги, адже в пріоритеті – комерційні питання. Рішення – досвідчений юридичний радник з експертністю в індустрії HoReCa.

Досвідчений юридичний радник – запорука успішного запуску та масштабування бізнесу


З практики повного юридичного супроводу лідерів та новачків індустрії HoReCa впродовж останніх 10 років, можемо відмітити, що системна юридична підтримка як запуску закладу громадського харчування, так і його подальшої діяльності та масштабування гарантує власникам та інвесторам реальну оцінку усіх ризиків та захист інтересів на всіх етапах та у відносинах з усіма контрагентами.

Зокрема досвідчений юридичний радник може забезпечити:


Ø   оцінку юридичних ризиків конкретної бізнес-моделі та бізнес-планів;
Ø   розроблення стратегії масштабування на ринку HoReCa;
Ø   створення оптимальної корпоративної моделі для залучення інвестицій;
Ø   супровід відкриття закладів громадського харчування під ключ;
Ø   отримання необхідної дозвільної документації та захист об’єктів інтелектуальної власності;
Ø   повний супровід запуску франчайзингової бізнес-моделі;
Ø   супровід перевірок Держпродспоживслужби та інших контролюючих органів
Ø   вирішення спорів та захист інтересів у судовому порядку


Статтю опубліковано у виданні Ukrainian Law Firms