Всі новини

БЕБ — нова сторінка взаємин держави і бізнесу чи чергова структура для силового тиску?

25 листопада 2021 року заплановано запуск Бюро економічної безпеки України» (надалі — БЕБ) — нового органу державної влади, який займатиметься досудовим розслідування та протидією економічним правопорушенням.

Уже майже рік український бізнес перебуває у невизначеності щодо того, чого чекати від БЕБ — зрозумілого й ефективного розслідування економічних злочинів чи зосередження контролю за підприємцями в одному органі?


У спеціальному матеріалі, який підготував Максим Курочко, керуючий партнер юридичної компанії MK Legal Service, пропонуємо розглянути ключові аспекти діяльності БЕБ і з'ясувати, що вам варто знати про новий орган.

Як сфера розслідування економічних злочинів працювала раніше?
Ми проаналізували практику досудового розслідування кримінальних проваджень по економічним правопорушенням і дійшли висновку: різні правоохоронні органи мали дублюючі функції, і тому могли зловживати повноваженнями.

Податкова міліція, підрозділи з економічних злочинів у СБУ й у Національній поліції України, могли проводити слідчі дії з одного й того ж питання.
Яскравий приклад: реєстрація кримінального провадження по факту ухилення від сплати податків (ст. 212 КК України), коли донараховані податкові зобов’язання місяцями оскаржувались у суді й були неузгодженими для платника податків.

Такі одночасні дії правоохоронців призводили до:
·       незаконного тиску на бізнес;
·       проведення обшуків й інших слідчих розшукових дій;
·       вилучення оригіналів первинної документації та техніки;
·       арешту банківських рахунків.
Як результат: робота підприємства блокувалася частково або навіть повністю.

Як буде тепер?
За новим законом СБУ втратить невластиві спецслужбам функції з розслідування корупційних злочинів та організованої злочинної діяльності в економічній сфері. Одночасно БЕБ стане фінальною сходинкою на шляху повної ліквідації податкової міліції, яка з початком його роботи припинить свою діяльність.

Як же в Законі вирішили питання передання матеріалів кримінальних проваджень до БЕБ?
Упродовж двох місяців із дня прийняття рішення про початок діяльності БЕБ (тобто, з 25 листопада) матеріали справ з розслідування економічних злочинів, які перебуватимуть в іншому органі на стадії досудового розслідування, мають передавати відповідному прокурору в кримінальному провадженні для подальшого передання до БЕБ.

На практиці це може означати, що на певний період може залишитися проблема втручання в діяльність бізнесу відразу декількох органів, адже рішення про передачу матеріалів та подальшу долю кримінальних проваджень прийматиме саме прокурор.

Що нового серед повноважень БЕБ
Однак мета створення нового органу полягає не тільки в перенесенні всіх повноважень до єдиного державного органу, а й у зміні підходу до здійснення досудового розслідування підслідних йому злочинів. Тож БЕБ, відповідно до покладених на нього завдань:


●      досліджуватиме й аналізуватиме причини й умови вчинення економічних злочинів;
●      готуватиме аналітичні матеріали дляоцінки загроз і ризиків їхнього вчинення;
●      оброблятиме інформацію з реєстрів і баз даних органів влади.
 Щоб уникнути зловживань і безпідставної реєстрації кримінальних проваджень, де очевидно відсутній склад злочину, а також надати необхідні аналітичні дані для розслідування економічних злочинів, вводять посаду аналітика БЕБ.

До того ж для створення прозорості під час відбору кандидатів на посади в БЕБ проводитиметься опитування із застосуванням поліграфа та психологічного тестування.
Але цей метод застосовуватимуть до кандидата лише за його згодою, тому він навряд чи буде мати широке розповсюдження та не зможе вберегти систему від недобросовісних осіб.

Цікавим є повноваження БЕБ використовувати гласних і негласних штатних та позаштатних працівників, матеріально й морально заохочувати осіб, які надають допомогу в запобіганні, виявленні, припиненні й розслідуванні кримінальних правопорушень, віднесених до підслідності БЕБ.

Суспільний контроль і прозорість роботи БЕБ
Для забезпечення прозорості та суспільного контролю за діяльністю БЕБ у вересні була утворена Рада громадського контролю в складі 15 осіб терміном на 2 роки.
Рада контролюватиме роботу БЕБ, допомагатиме взаємодіяти з громадським організаціями, оцінюватиме звіти органу. Також важливу роль відіграватиме перший склад РГК: по 3 її представника входять до дисциплінарної комісії та конкурсної комісії, яка відбиратиме працівників БЕБ.

Однак попри відкритий і прозорий відбір до РГК шляхом рейтингового інтернет-голосування, громадськість критикувала порядок його проведення: оголошення про початок конкурсу опублікували лише на сайті КМУ, оминувши соціальні мережі та ЗМІ. Експерти підозрюють, що це було зроблено, щоб до РГК увійшли потрібні люди. Відтак, є цілком слушні сумніви в тому, що склад Ради був сформований справедливо та чесно.
Як її представники виконуватимуть свої повноваження та впливатимуть на формування складу БЕБ — побачимо вже скоро.

Куди скаржитися на протиправні дії майбутніх співробітників БЕБ?
Дисциплінарна комісія в складі семи осіб розглядатиме застосування дисциплінарних стягнень до осіб, які мають спеціальні звання БЕБ. Можливість звернення із заявою про проведення службового розслідування щодо співробітника БЕБ є великою перевагою: це допоможе оперативно усувати порушення у ході діяльності посадових осіб БЕБ.
Залишається сподіватись, що висновок про наявність чи відсутність у діях працівника БЕБ дисциплінарного проступку буде прийматись після відкритого засідання дисциплінарної комісії за особистої участі особи, чиї права та інтереси були порушені, а не у «формальному» вигляді листа чи звичайної «відписки».

Отже, БЕБ як новий контролюючий орган дійсно може покращити бізнес-клімат в Україні, адже він отримав для цього всі необхідні повноваження та змни системи контролю за економічними правопорушеннями.
Звісно ж, під час перехідного періоду можна очікувати на «несподіванки» не на користь бізнесу. Однак будемо сподіватися на швидку реакцію з боку держави, негайне їх усунення та вчинення дій для поліпшення взаємовідносин із бізнесом.


Статтю опубліковано у виданні "The Page"

2021-11-24 18:36