Як вирішити договірний спір без звернення до суду: практичні рекомендації
Артем Остапенко, партнер, керівник ІТ\ТМТ-практики MK Legal Service, адвокат
Спори між українськими підприємцями за останні 5 років значно зросли: спочатку пандемія COVID-19 і карантин, а потім повномасштабна війна внесла свої корективи в господарську діяльність.
Затримки поставок, невчасні платежі, втрачені вантажі, виїзд за кордон — і чимало інших причин для невиконання договірних зобов’язань можуть стати причиною для суперечок.
Як ефективно вирішувати спори в бізнесі — ділиться досвідом Артем Остапенко, керівник практики ІТ/TMT MK Legal Service
Конфлікти можуть починатися з різних причин, тому для кожного випадку потрібно підібрати індивідуальний підхід. У практиці MK Legal Service ми застосовуємо низку ефективних заходів, що значно знижують ризик звернення вашого контрагента до суду.
Захищаємо свої інтереси в договорі
Перш за все, варто уникати конфліктів уже на початковій стадії укладання договору, коли ви погоджуєте особливості вашої взаємодії.
Ось які речі варто прописати в договорі, щоб чітко визначити:
- Умови ваших домовленостей із контрагентом,
- Права та обов’язки сторін,
- Наслідки порушень зобов’язань і чіткі санкції,
- Порядок вирішення конфліктів.
Звертайтеся до досвідченого юриста, ретельно проаналізує вашу ситуацію, викладе всі суттєві аспекти майбутніх взаємин і допоможе скласти грамотний договір.
Як юрист, я включаю в договір спеціальні положення, що дозволять отримати компенсацію в разі порушення прав наших клієнтів. Не менш важливо передбачити порядок досудового врегулювання спорів, що забезпечить додаткову можливість вирішення проблем без суду.
Нерідко підприємці недооцінюють важливість укладання договору. Що прикро, вони інколи навіть готові використати шаблонні зразки з інтернету, щоб нарешті закрити питання врегулювання відносин. На жаль, такий стандартний договір не враховує суттєві нюанси, які можуть вберегти вас від судових спорів.
Такі ключові умови, як ціна, строк, обсяг товару чи послуг, умови доставки та оплати, є ключовими для встановлення взаємних обов’язків сторін. Ви можете виконати всі зобов’язання, про які домовилися «на словах», але потім дізнатися, що за «шаблонним» договором контрагент має сплатити вам значно пізніше.
Базово договір — це свого роду конституція ваших відносин із контрагентом. Чим ретельніше ви пропрацюєте всі деталі співпраці та передбачити їх в угоді, тим менше проблем може виникнути в процесі її виконання. Узгодьте можливі ризики ще на етапі переговорів, передбачте порядок дій у разі їхнього виникнення — це допоможе уникнути численних непорозумінь.
Звертаємося із претензією до контрагента
Якісно прописаний договір — це лише частина справи. Завжди існуватимуть ризки, що ваш контрагент виявиться недобросовісним або зникне можливість виконати зобов’язання вчасно та в повному обсязі. У такій ситуації слід спочатку спробувати вирішити проблему позасудовим шляхом — це зекономить ваш час, нерви і збереже ділові відносини з опонентом.
Загалом ви можете використати дві процедури позасудового вирішення спорів — пред’явити претензію та вирішити суперечку через медіацію.
Розберемо перший варіант. Ви надсилаєте контрагенту претензію — офіційний документ, у якому стверджуєте, що ваші права чи законні інтереси порушив опонент. Відправляйте претензію рекомендованим листом з описом вкладення чи з особистим врученням під підпис опонента.
Ось які елементи ви маєте включити в претензії:
- Зазначити найменування та реквізити сторін;
- Вказати дату та номер претензії;
- Описати обставини порушення з боку контрагента;
- Додати докази порушень;
- Зазначити розрахунок суми претензії, тобто невиплачених коштів, разом із санкціями за невчасне виконання умов договору на момент претензії та за ігнорування претензії;
- Викласти вимоги до опонента;
- Додати платіжні реквізити для отримання коштів та інші деталі щодо виконання контрагентом зобов’язань, які ви приймете.
Важливо зафіксувати реальні факти, на основі яких ви стверджуєте про порушення контрагентом умов контракту: невчасну оплату чи її відсутність, непоставку товарів, ненадання послуг, відсутність комунікації з боку контрагента, затримка в наданні відповідей. Ви маєте прив’язати конкретні дії або бездіяльність контрагента до порушень умов договору та до негативних наслідків, від яких ви вже постраждали або потенційно можете отримати шкоду.
Коректно складена претензія демонструє опоненту, що справа вже перейшла від звичайних розмов на юридичний рівень. Якщо контрагент ігнорує ваш документ, він повинен усвідомити, що наступним вашим кроком буде звернення з позовом до суду. А це значить +1 судова справа проти контрагента, яку зможуть знайти в реєстрі інші підприємці та відмовитися від співпраці з ним.
З мого досвіду, нерідко контрагент погоджувався вирішити спір, коли суддя вже відкрив провадження. Однак на цьому етапі ставки значно зростали, тож опонент змушений був заплатити вже значно більше, ніж міг втратити, якби погодився розв’язати суперечку до звернення до суду.
Вирішуємо спір за допомогою медіації
Інша ситуація: контрагент хоче домовлятися, але не готовий відразу задовольнити всі ваші вимоги. У цьому випадку доцільно звернутися до медіації — позасудової процедури, де нейтральний експерт (медіатор) допомагає сторонам знайти компроміс. Сертифікований медіатор як арбітр допомагає врегулювати конфлікт без звернення до суду та знайти сторонам компроміс.
Медіація в Україні поки що не так розвинена, як в Європі та США: законодавчо її врегулювали лише у 2021 році. За цей час пройшли підготовку українські медіатори та почали формувати практику медіаційних процесів. Наша команда безпосередньо знає зсередини всі нюанси цієї процедури: Сергій Гусєв, партнер MK Legal Service, став сертифікованим спеціалістом із медіації після проходження відповідної програми.
Впровадження медіації — правильний крок для розвантаження судової системи та вирішення спорів поза судом.
Рекомендуємо підприємцям дієві способи вирішення спорів до суду
Якщо ваш опонент порушив домовленості, не реагує на повідомлення та дзвінки, ігнорує претензію та навіть у разі виходу на контакт відмовляється виконати ваші законні вимоги — я не просто рекомендую, а наполягаю на зверненні до суду.
Однак якщо контрагент лише один раз пропустив виконання зобов’язань — варто розглянути позасудове вирішення спору. Для цього обов’язково залучіть професійного юриста, який володіє досвідом у веденні таких справ. Самостійно ви ризикуєте неправильно скласти претензію та не отримати бажаного результату. Натомість юрист зможе професійно підготувати всі документи та з правильними акцентами на порушення і вимоги законодавства переконати контрагента піти на ваші умови.
Напротивагу, якщо ви отримали претензію, не ігноруйте її. Тактика залишити претензію без відповіді та не отримувати її на пошті вже не працює. Чим пізніше ви вийдете на зв’язок, тим більшим буде обсяг потенційних санкцій. В опонента будуть усі козирі: велика кількість звернень, задокументовані спроби контакту з вами, наданий час і можливість для позасудового вирішення спору. У такому випадку суд імовірніше стане на його сторону, якщо ви не доведете об’єктивну неможливість виконати зобов’язання за договором.
Тож як тільки вам надійшла претензія від контрагента, погоджуйтеся на її умови або хоча б надайте відповідь на неї з аргументами, чому ви не могли вчасно дотриматися своєї сторони зобов’язання. Якщо ви не можете виконати вимоги в цей момент, надайте альтернативну пропозицію: це покаже, що ви готові домовлятися.
У будь-якому випадку, слід шукати шляхи для вирішення спору, щоб уникнути довготривалого вирішення конфлікту та втрати коштів і часу.