У січні мережі сколихнула новина: виявляється, «тепер» послуги з приготування кальянів у ресторані — це стимулювання продажу тютюнових виробів, навіть якщо ви безпосередньо не рекламуєте інші тютюнові продукти! Чи дійсно це нова вимога та які обмеження насправді існують в українському законодавстві?
Розбирає Тетяна Шуляк, Адвокатка практики супроводу HoReCa i Retail MK Legal Service, спеціально для ThePage.
Розбирає Тетяна Шуляк, Адвокатка практики супроводу HoReCa i Retail MK Legal Service, спеціально для ThePage.
Які заборони щодо куріння в закладах харчування діють зараз?
Інфоприводом для багатьох ЗМІ на початку січня стало рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у справі за позовом закладу харчування до Держпродспоживслужби. Підприємство просило визнати протиправною та скасувати постанову Держпродспоживслужби про застосування фінансових санкцій на суму 120 000 грн через надання в закладі послуги з приготування кальяну. Верховний Суд відмовив підприємству та залишив санкції чинними, наголосивши на абсолютній забороні на кальяни в ресторанах.
Насправді у Законі України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» така заборона діє з 11 липня 2022 та не є чимось новим.
Ця заборона стосується куріння, вживання та використання у приміщеннях закладів ресторанного господарства:
- тютюнових виробів;
- предметів, пов’язаних із вживанням тютюнових виробів;
- трав’яних виробів для куріння;
- електронних сигарет;
- пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння;
- кальянів.
Крім того, заклади зобов’язані:
- розміщувати графічний знак про заборону куріння;
- додавати текст: «Куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів заборонено!»;
- забезпечити відсутність попільничок у залі.
Нехтування цими вимогами може дорого коштувати бізнесу. За розміщення попільничок або куріння (кальяну, електронних сигарет IQOS, Glo тощо) у приміщеннях закладів ресторанного господарства або нерозміщення інформації про заборону куріння заклад може отримати штраф у розмірі від 1 000 грн до 10 000 грн за кожне таке порушення.
Вплив заборони на український бізнес
Введена у 2022 році заборона на куріння кальянів у приміщеннях ресторанів суттєво вплинула на український кальянний бізнес. Постраждали не лише заклади, які пропонували кальян, але й виробники тютюну та сировини для куріння. Для багатьох гравців ринку це стало кроком у «сіру зону».
У вересні 2023 року Українська кальянна асоціація оприлюднила результати дослідження, яке демонструє економічний потенціал легалізації кальянного бізнесу.
За прогнозами:
- Запуск кальян-барів може збільшити надходження до державного бюджету на 180 млн грн.
- Товарообіг у галузі зросте на 61%.
- Буде створено 23 500 робочих місць.
Ці показники підтверджують, що легалізація та регулювання ринку можуть стати значним драйвером для розвитку економіки України.
Особливості обмежень кальянної індустрії в Європі та США
У той час як в Україні кальянний бізнес стикається із жорсткими обмеженнями, у США та країнах Європи ця галузь продовжує розвиватися, хоча й перебуває під суворим контролем держави. Регулювання цього сегменту тісно пов'язане з тютюновим законодавством та обмеженнями щодо куріння в громадських місцях.
Американський ринок кальянів регулюється жорсткими правилами:
- Високі податки на тютюнові вироби.
- Обов’язкові ліцензії для кальянних барів.
- Суворі обмеження щодо реклами, щоб уникнути залучення молоді.
- Підвищення вікового цензу на купівлю тютюнових виробів до 21 року на федеральному рівні.
У деяких штатах кальянні заклади можуть працювати лише за умови, що основна частина їхнього доходу надходить від продажу тютюну. Утім, навіть у тих місцях, де куріння дозволено, власники повинні вкладати значні кошти у вентиляційні системи, дотримання стандартів безпеки та проходження регулярних перевірок для підвищення комфорту відвідувачів.
У Європі регулювання кальянного бізнесу значною мірою залежить від конкретної країни, хоча загальні норми мають багато спільного.
Про які європейські стандарти варто згадати:
- Усі тютюнові вироби повинні мати відповідне маркування з великими попередженнями про шкоду для здоров'я.
- Реклама майже повністю заборонена, що ускладнює маркетингові стратегії для бізнесу.
- Високі акцизи на тютюн суттєво підвищують вартість продукції для кальянів, що змушує бізнес шукати баланс між доступністю для клієнтів і власною прибутковістю.
У країнах Західної Європи, зокрема в Німеччині та Франції, обмеження на куріння в приміщеннях досить суворі. Водночас у Франції все ще можна знайти спеціалізовані кальянні, де куріння дозволено. Натомість в Іспанії або Італії законодавство дещо м'якше, що дозволяє кальянним бути більш популярними серед відвідувачів.
Крім того, є особливості у ставленні до тютюну для кальянів. Наприклад, хоча ароматизовані тютюнові вироби поступово забороняються в багатьох європейських країнах, кальянний тютюн часто залишається винятком — проте з обмеженнями щодо упаковки та складу.
У деяких країнах Східної Європи законодавство менш обмежувальне, що створює сприятливі умови для виробників і продавців. Однак це поступово змінюється під тиском європейських директив і змін у сприйнятті суспільством шкоди від куріння.
Загалом, обидва континенти йдуть до більш жорсткого регулювання, хоча підходи в них різняться. США орієнтовані на обмеження доступу молоді до тютюнових виробів і посилення контролю через ліцензії та податки. У Європі основний акцент робиться на заборону реклами, маркування продукції та обмеження місць для куріння. Але, на відміну від України, кальянна індустрія все ж має змогу працювати.
Що може змінитися в регулюванні кальянного бізнесу в Україні?
Попри запроваджену заборону понад два роки тому, в Україні регулювання тютюнової продукції, включно з кальянним бізнесом, залишається в центрі уваги законодавців. У жовтні 2024 року у Верховній Раді України зареєстрували два законопроєкти — №12091 і №12091-1, спрямовані на вдосконалення чинних норм.
Основні зміни, запропоновані законопроєктами:
1. Обидва законопроєкти передбачають заборону виробництва та продажу тютюнових виробів з ароматизаторами, за винятком ментолу та м’яти. Це безпосередньо вплине на кальянний бізнес, адже більшість тютюну для кальянів базується на фруктових, квіткових або солодких ароматах.
2. Законопроєкт №12091-1 включає кальяни до переліку пристроїв для споживання тютюну. Відповідно, всі наявні обмеження щодо реклами, промоакцій та демонстрації тютюнової продукції поширюватимуться і на кальянний сегмент.
3. Передбачено заборону на відкриту демонстрацію продукції в місцях продажу. Це може значно ускладнити доступ клієнтів до асортименту, зменшуючи можливість кальян-барів рекламувати свій вибір тютюнових виробів.
4. Кальянний тютюн треба буде обов’язково маркувати з великими медичними попередженнями, які займатимуть значну частину упаковки. Це зменшить можливості для брендування, створюючи виклики для маркетингових стратегій.
Жоден із цих законопроєктів прямо не легалізує роботу кальянних закладів. Водночас їхнє прийняття зможе створити більш зрозумілі умови для регулювання цієї діяльності — зокрема, чіткі правила продажу тютюну для кальянів, вимоги до маркування та обмеження реклами.
У грудні 2024 року у Раді зареєстрували ще один законопроєкт №12288, який все-таки пропонує певні послаблення для кальянної індустрії в Україні, що може вплинути на легалізацію та розвиток цього бізнесу.
Що пропонує проєкт №12288:
1. Законопроєкт дозволяє використання кальянів і тютюну для кальянів у приміщеннях закладів ресторанного господарства. Однак для цього необхідно забезпечити систему контролю доступу, яка не допустить осіб молодше 18 років. Це скасує попередню заборону на куріння кальянів у ресторанах і може сприяти їхньому поверненню в легальний бізнес-сегмент.
2. На відміну від інших тютюнових виробів, законопроєкт дозволяє продаж тютюну для кальянів на вагу. Це створює додаткові можливості для кальянних барів і спеціалізованих магазинів, даючи змогу пропонувати різноманітні суміші за індивідуальними запитами клієнтів.
3. Пропонується і послаблення щодо фінансових санкцій: розміщення попільничок чи кальянів не буде порушенням, якщо заклади будуть дотримуватися правил вікового контролю. Це може зменшити кількість штрафів і підвищити правову визначеність для власників бізнесу.
Цей законопроєкт має потенціал відновити легальну роботу кальянних барів за умови дотримання нових правил. Головною умовою стане віковий контроль і забезпечення спеціальних зон для куріння кальянів. Якщо його буде ухвалено, це створить більш сприятливе регуляторне середовище для кальянного бізнесу, а також дасть поштовх для інновацій і нових послуг на ринку.
Європейський досвід доводить: навіть за умов жорсткого регулювання бізнес має можливості для розвитку. Українському ринку важливо врахувати цю практику, щоб вивести кальянну індустрію з тіні та створити сприятливі умови для її розвитку, зокрема через відкритий діалог бізнесу й асоціацій із владою та готовність до змін.