Як у "Сінево": податкова стягнула "борг" у 106 млн гривень. Приклади справ, у яких здавалося, що все втрачено
Поки Facebook жив минулим і в січні ще наповнювався постами про підсумки 2021 року, я подумки вже перебував у майбутньому. Щоправда, не в такому далекому, як мер Києва.
Майже весь грудень минулого року я вивчав податкове законодавство, за яким доведеться працювати українському бізнесу 2022 року. Тому вдатися до ностальгії та згадати про найцікавіші справи минулого року в мене вийшло тільки зараз.
Справа, якій могли позаздрити піарники "Сінево"
До мене прийшов клієнт, у якого:
працівники не отримували заробітну плату чотири місяці;
виробництво стоїть;
є реальний ризик заміни клієнта на оборонне підприємство країни-агресора у великому зовнішньому контракті.
І все це завдяки тому, що податкова стягнула "борг" у 106 млн грн. Який, до речі, три суди визнали неправомірним.
Упевнений, з такими вступними однієї пресконференції генерального директора цієї компанії вистачило б, щоб ДПС сама відкликала свою податкову вимогу. Але тоді ще не було прецеденту "Сінево" і не всі вірили у вірність такої тактики.
Замість цього:
я майже місяць не спав, щоб скласти позов і з другої спроби розблокувати рахунки клієнта;
через шість довгих засідань виграв першу інстанцію;
виграв апеляцію.
Зараз чекаю, коли призначать засідання у Верховному суді, і захоплююся піар-службою та юристами "Сінево", які не побоялися публічно говорити про податкове свавілля і змогли відбити атаку навіть без суду.
Дрон і кукурудза
Цікава справа — це не обов'язково справа з величезною ціною позову і гонораром, від якого втрачаєш почуття скромності.
До мене телефоном звернувся фермер, який обробляє невелике поле в Чернігівській області. Податкова вважала, що мій клієнт виробляє не кукурудзу, а податковий кредит. І все тому, що чиновники не вірили, що одна людина може обробити 39 гектарів самостійно.
Як довести, що за допомогою трактора таке поле можна обробити всього за вісім днів? Виробник трактора не вказує потрібних характеристик у своїх матеріалах.
Жарти про те, що працівники податкової думають, що поля досі обробляють сохою, а полив забезпечує шаман, який викликає дощ, звісно, зробили позов трохи переконливішим, але потрібен був вагоміший доказ.
Наприклад, зняти з дрона як трактор обробляє землю в прискореному записі. При цьому площу землі, яку обробляють, розрахувати за допомогою реальних вимірів на місцевості та комп'ютерної графіки.
Як підсумок, справу виграли в обох інстанціях, подальше оскарження неможливе.
Найцікавіше, що ні клієнта, ні хлопців, які знімали ролик, я ніколи не зустрічав у житті. Тільки дзвінки, тільки повідомлення, тільки безготівка. Тому найтехнологічніша справа 2021 року в мене пов'язана не з IT чи авіабудуванням, а з сільським господарством.
Це не всі цікаві справи минулого року, але саме ці дві викликали в мене найяскравіші емоції, і саме їх я згадуватиму, коли згадуватиму цифри 2021.