Всі новини

Як ІТ-бізнесу не втратити майно під час обшуку: алгоритм підготовки та поради для захисту від адвокатів

Обшук — це слідча дія, яка може зачепити будь-яку компанію, незалежно від галузі, статусу чи репутації. До вас можуть прийти з обшуком, навіть якщо ви не вчиняєте жодних незаконних дій.
Особливу увагу на підготовки до обшуків варто звернути ІТ-компаніям, які знаходяться в групі підвищеного ризику. Програмні рішення, цифрові інструменти та платформи, які створюють айтівці, іноді використовують для незаконної діяльності. Крім того, обладнання та ІТ-техніка часто цікавить слідчих, адже може містити важливу інформацію або виступати доказом у вчиненні злочинів.

Максим Курочко, керуючий партнер MK Legal Service та Артем Остапенко, партнер, керівник ІТ\TMT практики MK Legal Service, адвокат у матеріалі для видання SPEKA поділилися порадами щодо дій під час обшуків для IT-бізнесу.

Які підстави для проведення обшуку?

Обшук проводять для того, щоб знайти докази злочину. Його цілі для правоохоронців можуть бути такими:
  • З’ясувати, як стався злочин;
  • Знайти знаряддя, що використовувалися при вчиненні злочину;
  • Виявити майно, отримане в результаті злочину;
  • Визначити місцезнаходження осіб, яких розшукують або підозрюють у вчиненні злочину.
Під час обшуку житла або іншого майна слідчі мають зменшити незручності для власника, якщо це не заважає цілям проведення обшуку. Зазвичай обшуки проводять із 6:00 до 22:00. Проте у воєнний час або коли існує ризик втрати доказів чи втечі підозрюваних, обшук може відбуватись у будь-який час.
Обшук проводять за ухвалою слідчого судді місцевого суду, у юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування. У справах, що належать до компетенції Вищого антикорупційного суду, дозвіл на обшук видає слідчий суддя цього суду.
Для отримання ухвали необхідно підтвердити такі обставин:
  • Злочин вчинений;
  • Існують речі або документи, важливі для розслідування;
  • Ці речі або документи можна використані як докази в суді;
  • Ці речі знаходяться в тому місці, де планується обшук;
  • Обшук є найефективнішим способом їх вилучення.
Усі зазначені умови потрібно підтвердити в суді. Після розгляду клопотання слідчий суддя або виносить ухвалу про дозвіл на обшук, або відмовляє, якщо слідчий чи прокурор недостатньо обґрунтували ці обставини.
Проведення обшуку записується за допомогою аудіо- та відеообладнання. Також обов’язково впродовж обшуку мають бути щонайменше двоє понятих, якщо їх залучення не ускладнене воєнними діями чи загрозою безпеці.
У двох виключних випадках обшук можна проводити без ухвали слідчого судді:
  1. У невідкладних ситуаціях для порятунку людей чи майна або при переслідуванні підозрюваних;
  2. Якщо немає об’єктивної можливості отримати ухвалу, наприклад, у зонах активних бойових дій. У таких випадках дозвіл може надати керівник органу прокуратури.

Що варто зробити під час обшуку

Обшук — це стресова ситуація, під час якої люди часто впадають у паніку та вчиняють необдумані дії. Тому важливо зберігати спокій, діяти розважливо та уникати конфліктів.
Наші рекомендації під час проведення обшуку:
  • Забезпечте участь адвоката.
Ще до початку обшуку підпишіть договір з адвокатом або адвокатським об’єднанням, яке знаходиться поруч із вашим офісом. Так він зможе оперативно прибути на місце обшуку, контролювати процес, зафіксувати можливі порушення та захистити ваші інтереси.
  • Перевірте документи.
Запишіть дані службових посвідчень правоохоронців, порівняйте фотографії, перевірте, що ухвала є дійсною, а місце проведення вказано правильно.
  • Не давайте пояснень.
Ви не зобов’язані відповідати на запитання чи підписувати документи під час обшуку. Повідомте про це своїх співробітників та відвідувачів.
  • Фіксуйте порушення.
Якщо ваші права порушуються, наполягайте на внесенні ваших зауважень до протоколу.
  • Записуйте відео.
Ви маєте право знімати обшук на відео та робити фото, щоб зменшити шанси на маніпуляції з боку правоохоронців.
  • Супроводжуйте правоохоронців.
Увесь час залишайтеся поруч із тими, хто проводить обшук, щоб запобігти можливим порушенням.
  • Не торкайтеся підозрілих предметів.
Це може залишити ваші відбитки та стати підставою для звинувачень.
Правильна підготовка та професійний супровід під час обшуку допоможуть захистити ваші права та мінімізувати ризики для бізнесу.

Повноваження слідчого та прокурора під час обшуку

Під час обшуку важливо стежити, щоб слідчий або прокурор діяли лише в межах своїх повноважень. Вони мають право:
  • Забороняти особам залишати місце обшуку до його завершення та вимагати не чинити перешкод у процесі обшуку;
  • Самостійно відкривати закриті приміщення, сховища або речі, якщо власник відмовляється це зробити;
  • Вимірювати, фотографувати, записувати звук і відео, складати плани та схеми місця обшуку, брати відбитки чи зліпки, а також оглядати та вилучати речі чи документи, які мають значення для розслідування;
  • Вилучати предмети, заборонені до обігу, незалежно від їх зв’язку зі справою;
  • Обшукати осіб, які знаходяться в приміщенні, якщо є підозра, що вони приховують речі чи документи, важливі для розслідування.
Важливо: обшук особи здійснюється представником тієї ж статі та в присутності адвоката (на вимогу особи). Якщо адвоката немає впродовж трьох годин, це не заважає проведенню обшуку.

Як повернути майно, вилучене під час обшуку

Після обшуку слідчі складають протокол, у якому вказують вилучені речі та спосіб їхньої ідентифікації. Перед підписанням протоколу уважно перевірте його зміст і, за потреби, внесіть свої зауваження або доповнення.
Вилучене майно поділяють на дві категорії:
  1. Майно, яке зазначене в ухвалі суду до вилучення;
  2. Майно, яке не входить до переліку в ухвалі й вилучили тимчасово.
Нюанси про тимчасово вилучене майно
  • Слідчий або прокурор повинні подати клопотання про арешт цього майна впродовж 48 годин. Якщо клопотання задовольняють, суд видає ухвалу з умовами арешту.
  • Якщо клопотання не подали або суд його відхилив, майно потрібно повернути власнику негайно.
  • Щоби повернути майно, на яке не наклали арешт, ви маєте подати скаргу до суду впродовж 10 днів від моменту, коли майно мали вам повернути.
Нюанси про майно під арештом
Суд знімає арешт одночасно із завершенням судового розгляду, якщо:
  • Обвинуваченого виправдали;
  • Кримінальне провадження закрили;
  • Немає підстав для конфіскації або спеціальної конфіскації майна;
  • Суд відмовив у цивільному позові.
Після скандалу з обшуками в IT-компанії MacPaw у Верховній Раді зареєстрували нову версію законопроєкту «Маски-шоу стоп» № 9211 від 17.04.2023 року. Цей законопроєкт заборонить вилучення комп’ютерної техніки, якщо вона не є засобом, знаряддям або предметом злочину.
Хоча проєкт № 9211 не вирішує всіх правових проблем обшуків, його прийняття стало б важливим кроком для захисту прав IT-компаній та бізнесу від незаконних дій. На жаль, від його яскравої презентації минуло понад 1,5 року, і він ні на крок не наблизився до статусу закону. Це означає, що слідчі можуть і далі безкарно вилучати техніку в IT-бізнесі, фактично заморожуючи роботу компаній.
Тому ретельна готуйтеся до обшуку та враховуйте всі наші поради, щоб зменшити можливі втрати та краще захистити свої права під час оскарження результатів обшуку.