Всі новини

Оформлення ліцензій на роздрібну торгівлю алкоголем і тютюновими виробами в Україні: про що варто знати підприємцям?

Продаж алкоголю та тютюнових виробів у магазинах і закладах харчування вимагає у власників додатково підготуватися та отримати окремі дозволи. На додачу до цього влада періодично підвищує акцизи та відповідальність за порушення умов продажу таких товарів.
Тетяна Шуляк, юристка практики супроводу HoReCa та Retail MK Legal Service, у своїй статті для видання «Юридична газета» розповідає, як підприємцям отримати дозвіл на торгівлю алкоголем і тютюновими виробами та зменшити ризики для свого бізнесу.
Базові вимоги до отримання дозволів
Відповідно до Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» 02.03.2015 № 222-VII (надалі Закон № 222-VII), діяльність із роздрібної торгівлі алкогольними та тютюновими виробами в Україні підлягає ліцензуванню. Безпосередньо процедура отримання ліцензії, вимоги до суб'єктів господарювання, що планують провадити таку діяльність, а також документи, які для цього необхідні, регламентуються Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 № 481/95-ВР (далі — Закон № 481/95-ВР).
Здійснювати продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів можуть:
— юридичні особи — платники податку на загальній системі оподаткування;
— фізичні особи-підприємці — платники податку на загальній системі оподаткування;
— фізичні особи-підприємці на спрощеній системі оподаткування (2-3 група) — можуть отримати ліцензію на торгівлю пивом та/або сидром, пері (без додавання спирту).
Юрособам платникам єдиного податку, на жаль, не можна торгувати ні алкогольними напоями, ні тютюновою продукцією — ні гуртом, ні вроздріб.
Вибір приміщення
Якщо в майбутньому, в закладі або магазині, ви маєте на меті продавати алкоголь, це необхідно враховувати вже на етапі підписання договору оренди.
Тут вам потрібно буде відповісти на три важливі запитання:
1. Які підакцизні товари ви плануєте продавати?
Якщо для реалізації тютюнових виробів та пива обмеження щодо площі місця торгівлі не передбачене, то для реалізації алкогольних напоїв (у тому числі й сидру) торговельна площа приміщення має становити не менше 20 кв. метрів.
2. Чи торгували алкоголем або тютюном попередні орендарі?
Якщо торгували, а їхні ліцензії залишаються чинними, то у видачі ліцензії вам відмовлять. Тут діє правило «одне приміщення = один суб’єкт = одна ліцензія». Відповідно попередні орендарі мають свої ліцензії анулювати самостійно.
3. Скільки орендарів здійснюють продаж алкоголю та тютюну в одній будівлі?
Частими є випадки, коли орендодавець володіє групою приміщень, розміщених за однією адресою, або одним великим (наприклад, ТРЦ), на території яких розташований не один ресторан.
І якщо в ТРЦ за орендарем буде закріплений окремий лот із номером, який і стане ідентифікатором при отриманні ліцензії, то у звичайній великій будівлі (групі приміщень) доведеться «чаклувати» з адресою: потрібно буде брати технічний паспорт, з’ясовувати наявні номери приміщень, що передаються в оренду, та фіксувати адресу в договорі із зазначенням цих номерів приміщень. Це дозволить отримати ліцензію без перешкод, якщо за стінкою вашого приміщення вже здійснюється торгівля алкоголем.
Оформлення 20-ОПП та РРО/ПРРО
Якщо договір оренди підписаний або ви маєте приміщення у власності, наступним кроком буде подача повідомлення про об’єкти оподаткування, об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (форма 20-ОПП).
Ця форма є обов’язковою для подачі — не лише для отримання ліцензій, а і для інших суб’єктів господарювання, адже до 20–ОПП вносяться дані саме про майнові об’єкти, які приносять дохід платнику податків та відображають інформацію про майнові об’єкти — як власні, так і орендовані.
Після подачі 20-ОПП об’єкт торгівлі необхідно обладнати реєстраторами розрахункових операцій та/або програмними реєстраторами розрахункових операцій (РРО/ПРРО).
Як і 20-ОПП, РРО/ПРРО є обов’язковим для суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за готівку або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) під час продажу товарів і наданні послуг у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Ця вимога передбачена Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР.
Подати 20-ОПП, як і зареєструвати РРО, зараз можна в електронній формі через Електронний кабінет платника податків. Під час вибору програмного реєстратора весь шлях від подачі 20-ОПП до реєстрації ключа касира можна пройти безпосередньо на сервісі, ПРРО якого ви обрали.
Плата за ліцензії
Законом № 481/95-ВР передбачена щорічна плата за ліцензії до місцевих бюджетів.
1. Плата за ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями (крім сидру та перрі без додавання спирту) вноситься за кожний зазначений у ліцензії РРО і за один рік становить:
— у межах міст — 8000 грн;
— на території сіл і селищ, які не розташовані в межах міста — 500 грн.
2. Плата за ліцензію на роздрібну торгівлю сидром і перрі становить 750 грн за кожне місце торгівлі незалежно від його територіального знаходження.
3. За роздрібну торгівлю тютюновими виробами необхідно заплатити:
— у межах міст — 2000 грн за кожне місце торгівлі;
— для місць торгівлі, розташованих на території сіл і селищ, — 250 грн за кожне місце торгівлі.
Тобто якщо в одному місці торгівлі перебувають, наприклад, два РРО/ПРРО, то за ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями потрібно сплатити не 8000, а 16 000 грн на рік. Однак за ліцензію на торгівлю тютюновими виробами або сидром ви сплачуєте за все місце торгівлі, без прив’язки до кількості РРО/ПРРО.
Заява та супутні документи
Заяву на отримання ліцензії можна подати особисто, поштою або в електронному вигляді.
У заяві необхідно зазначити таку інформацію:
— деталі про суб’єкта господарювання;
— вид діяльності, на провадження якого хочете отримати ліцензію;
— адреса місця торгівлі.
Також у заяві потрібно вказати перелік РРО/ПРРО та інформацію про них:
— модель;
— модифікація;
— заводський номер;
— виробник;
— дата виготовлення;
— реєстраційні номери посвідчень РРО або фіскальні номери ПРРО, які перебувають у місці торгівлі;
— дата початку їхнього обліку в контролюючих органах.
До заяви необхідно додати такі документи:
— копія документа, що підтверджує право власності та/або користування приміщенням, в якому буде здійснюватися торгівля (якщо приміщення в оренді, потрібно надати копію договору оренди та документи про право власності на приміщення);
— платіжне доручення з відміткою банку про сплату державного збору за видачу ліцензії;
— кілька фото самого приміщення, входу до приміщення та фото приміщення зовні;
— довіреність, якщо документи подає представник.
Строк розгляду заяви та супутніх документів становить 10 днів. У разі позитивного рішення податковий орган видає ліцензію.
Штрафи за відсутність ліцензії
За торгівлю алкогольними напоями або тютюновими виробами без наявності ліцензій стаття 17 Закону № 481/95-ВР передбачає відповідальність у розмірі 200% вартості отриманої партії товару (та не менше 17 000 грн).
Передбачена також і адміністративна відповідальність за торгівлю без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, – у вигляді штрафу від 17 000 грн до 34 000 грн. За таке порушення можуть накласти додаткову, ще більш неприємну санкцію — конфіскацію виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини та грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення. За повторне порушення (або за отримання від такого порушення доходу в особливо великих розмірах, тобто 1 514 000 грн і більше) доведеться заплатити штраф від 34 000 грн до 85 000 грн.
Варто звернути увагу, що відповідальність передбачена і за здійснення роздрібної торгівлі через РРО/ПРОО, не зазначений у ліцензії. За таке порушення можуть накласти штраф у розмірі 200% вартості реалізованої продукції через такий РРО/ПРОО (але не менше 10 000 грн).