Всі новини

Дія.City — правильний шлях до економічного розвитку України

Сьогодні Україна переживає складні часи. Проте всі сучасні провідні держави пройшли через важкі періоди у своїй історії. Саме тому ми щиро віримо, що життя переможе в Україні, а відкладений попит на економічний розвиток та зростання швидко компенсує втрати, яких країна зазнала за останні роки. Як колись казав Вінстон Черчилль, керуючи Великою Британією та значною частиною світу в складні часи: «Кожна криза — це можливість».

Наприклад, Українська держава відкриває такі можливості у цифровізації економіки. Адже в сучасному світі технології та інновації відіграють ключову роль, а представники технологічних компаній нині є одними з найуспішніших у фінансовому плані людей.

Саме тому чотири роки тому Верховна Рада України заклала фундамент для української цифрової спільноти, ухваливши Закон України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» № 1667-IX від 15 липня 2021 року (далі — Закон 1667-IX). Так було започатковано унікальний правовий та податковий простір для ІТ-компаній в Україні під назвою Дія.City.

Хто може стати резидентом Дія.City і чому компанії обирають цей новий правовий режим

Дія.City пропонує технологічним компаніям зниження податкового навантаження, гнучкіші правила працевлаштування, додаткові механізми захисту їхніх інтелектуальних активів та спрощене залучення іноземних інвестицій. Попри очевидні переваги, на початку лише нечисленні гравці ринку були готові випробувати нову систему.

Однак, починаючи з лютого 2022 року, коли були зареєстровані перші резиденти Дія.City, їхня кількість досягла 1000 у квітні 2024 року і продовжує щодня зростати. Станом на січень 2025 року понад 1550 компаній стали резидентами Дія.City.

Спочатку зацікавлення виявили переважно продуктові ІТ-компанії (SoftServe, EPAM, MacPaw тощо). Вони першими усвідомили, що можуть відкрити нову окрему компанію з невеликим штатом співробітників та протестувати можливості без ризику для репутації своїх давно створених юридичних осіб.

Чим більше компаній отримували позитивний досвід та ділилися ним, тим більше нових гравців приєднувалися. У той час як певні бізнес-моделі в умовах стандартного оподаткування не могли бути дуже прибутковими, стимули, запропоновані Дія.City, відкрили привабливі можливості навіть в умовах повномасштабної війни Росії проти України.

Нині Дія.City стала привабливою можливістю для компаній практично з усіх видів економічної діяльності, що відповідають вимогам спеціального режиму.

Перша група — це бізнеси, безпосередньо пов’язані з ІТ та TMT-послугами, зокрема хмарні оператори (GIGACLOUD) та компанії з розробки ігор (GameLoft, Gismart, Plarium, Playrix тощо). Вони побачили переваги у безпечніших варіантах залучення підрядників та захисту інтелектуальної власності.

Друга група, яка стрімко зростала в межах Дія.City, — це необанки та FinTech-компанії (Revolut, Monobank, EasyPay). Ці бізнеси, як українські, так і іноземні, розвиваються швидше за класичні фінансові установи та можуть запропонувати стартапам і інвесторам вигідніші умови фінансування. FinTech-резиденти були серед піонерів, які продемонстрували переваги режиму іншим компаніям.

ІТ-департаменти таких великих українських компаній, як Нова Пошта та Rozetka, також приєдналися до системи. Хоча роздрібна торгівля не входить до переліку дозволених видів діяльності в Дія.City, можливість виокремлення ІТ-підрозділу в окрему юридичну особу стала зручним рішенням для великих мереж.

У Дія.City також працюють міжнародні компанії, що мають офіси в Україні, зокрема Samsung, Nokia, Visa, Lyft, Sixt, Snapp, ISSP тощо. Вони використовують статус резидентів переважно для R&D-центрів, у яких зайняті українські фахівці.

Сьогодні понад 100 DefenseTech-компаній стали резидентами, що значно покращує якість і швидкість їхньої роботи. Завдяки сприятливим умовам Дія.City ці компанії можуть виробляти більше критично важливих продуктів для оборонного сектору та зберігати кваліфікованих фахівців для роботи на перемогу України.

У лютому 2024 року, через два роки після запуску режиму, власники та керівники компаній-резидентів поділилися своїми думками та очікуваннями. Так, 76% резидентів — це стійкі бізнеси, а 24% — стартапи.

Близько 98% резидентів задоволені можливостями, які надає Дія.City. Основні переваги — можливість реінвестувати прибуток у розвиток бізнесу (40,6%), зменшене податкове навантаження (26%) та прозорість (8%). Водночас лише 2,1% зазначили, що задоволені зниженням регуляторного тиску, що вказує на необхідність покращення комунікації держави з бізнесом.

Крім того, резиденти просять усунути правові колізії, що заважають рівному оподаткуванню всіх компаній, дозволити бронювання більшої кількості підрядників від мобілізації, розширити сферу застосування Дія.City для залучення інвестицій та розвитку освітніх проєктів.

Десять найбільших українських технологічних компаній (GIGACLOUD, Ajax Systems, Jooble, Monobank, Uklon тощо) створили Diia City United — об’єднання, покликане посилити голос ІТ-спільноти в діалозі з державою, вирішити зазначені проблеми та залучити цифрову спільноту до відновлення та розвитку економіки України.

Як бачимо, популярність правового режиму Дія.City стабільно зростає. Це свідчить про те, що держава створює сприятливі умови для розвитку технологічного бізнесу в Україні та забезпечує синергію бізнесу і держави заради спільної мети — економічного зростання України за моделлю успішних високотехнологічних держав.

Переваги Diia.City для технологічних компаній

Резиденти Diia.City отримують широкий спектр переваг у всіх ключових аспектах бізнесу. Найважливішою з них є юридично зобов’язуюча гарантія, що держава не змінюватиме умови для бізнесу на гірше порівняно з початковими умовами протягом наступних 25 років.

I. Зменшення податкового навантаження

  1. Податок на заробітну плату та пільги:

— 5% — військовий збір залишається єдиним податком, розмір якого однаковий як для резидентів, так і для нерезидентів;

— 5% — податок на доходи фізичних осіб значно знижено в порівнянні з 18%, який сплачують нерезиденти;

— 22% внесок на соціальне страхування розраховується лише від мінімальної заробітної плати, а не від фактичної.

2.Податок на прибуток

— Ви можете обрати звичний корпоративний податок на прибуток у розмірі 18%;

— Крім цього, Дія.City пропонує унікальну опцію податку на виведений капітал, встановлений за вдвічі меншою ставкою – 9% від суми нарахованих дивідендів.

Ще одна важлива перевага: ви можете змінювати свою модель корпоративного оподаткування у будь-який час.

Таким чином, ці особливості та зниження податкових ставок зменшують ризики для бізнесу, який обирає Дія.City, порівняно з їх звичною моделлю, що передбачає використання фізичних осіб-підприємців, які фактично працюють як працівники, для мінімізації податкового навантаження.

II. Спрощення трудових відносин у сфері IT

Як резиденти Дія.City, ви можете безпечно наймати спеціалістів із застосуванням знижених податкових ставок. Це означає, що вам необхідно забезпечити всі гарантії, передбачені трудовим законодавством для таких осіб.

Саме тут Дія.City може бути корисною: режим запровадив спеціальну форму працевлаштування, яка називається гіг-контракт. Це поєднання трудового договору та контракту, укладеного з фізичними особами-підприємцями. Воно дозволяє компанії наймати підрядників у якості гіг-спеціалістів, із можливістю вибору певних гарантій, які компанія готова надати, зберігаючи договірну свободу та встановлення винагороди без прив’язки до розміру заробітної плати, визначеного державою.

Закон 1667-IX також допомагає зберегти важливі права роботодавця та обов’язки працівників і гіг-спеціалістів. Нарешті, він легалізував NDA, NCA та NSA, оскільки деякі суди не визнавали ці угоди та винесли рішення проти їхніх положень до набрання чинності Законом 1667-IX.

Тепер ви можете безпечно встановлювати великий, що має силу стягнення, штраф для тих спеціалістів, які розголошують конфіденційну інформацію або вирішують прийняти пропозицію про роботу від конкурента компанії протягом встановленого періоду. Однак права працівників також зберігаються: Закон передбачає, що компанія повинна сплачувати додаткову плату за включення такої опції до контракту.

III. Сприяння інвестиціям у технологічні сектори економіки

Резиденти Дія.City отримують додаткові податкові переваги:

  • 0% з доходів фізичних осіб у вигляді дивідендів, нарахованих резидентською компанією, за умови, що виплата здійснюється не частіше, ніж раз на 2 роки;
  • Податкова пільга на суму інвестицій в українські стартапи дозволяє компанії сплачувати податок на доходи фізичних осіб не з усієї суми прибутку, а лише з тієї частини, що перевищує суму інвестицій.

Дія.City також надає певні інструменти венчурних інвестицій із застосуванням англійського законодавства:

  • Конвертований кредит: коли стартап ще молодий, дуже важко оцінити його майбутню вартість. Угоди про конвертований кредит допомагають залучити фінансування, встановлюючи частку інвестора в майбутньому, коли стартап зможе отримати ринкову оцінку.
  • Переваги ліквідації: якщо інвестори виділяють велику суму коштів на проєкт, вони можуть вимагати пріоритетного повернення своїх інвестицій під час розподілу дивідендів або при ліквідації компанії.
  • Опціони та ESOP: інвестори отримують можливість збільшити свої частки, якщо компанія досягає успіху та отримує прибуток, що може бути використано як важіль під час інвестування в стартап та укладання інвестиційної угоди.
  • Гарантії та зобов’язання щодо відшкодування збитків: як власник, так і інвестор повинні розкрити, чи існують додаткові зобов’язання або репутаційні ризики, які можуть вплинути на компанію в майбутньому. Якщо хтось із них не зможе ідентифікувати ці ризики, ця сторона зобов’язана буде сплатити великий штраф.
  • Фіксовані збитки: інвестор може хеджувати ризики, оцінюючи їх та встановлюючи конкретну суму компенсації у випадку ліквідації. У цьому випадку інвесторам не потрібно буде доводити, що вони враховували таку подію, а компенсацію не можна зменшити в судовому порядку.

IV. Гарантії захисту інтелектуальної власності

Також існує важливе положення, яке встановлює, що всі права інтелектуальної власності на будь-який об’єкт ІВ, створений гіг-спеціалістом за гіг-контрактом, за замовчуванням належать резиденту Дія.City. Сторони можуть встановлювати інші умови в контракті.

3.Економічний розвиток = люди + технології + Diia.City

Ми хочемо звернути особливу увагу на той факт, що за великими компаніями, швидкими фінансовими результатами та економічним розвитком держави завжди стоять люди. Це особливі люди з професійною освітою — IT-спеціалісти, розробники, експерти тощо. Якщо у бізнесу не вистачає таких фахівців, власники не можуть належним чином управляти компанією, вона не генерує достатнього доходу, і сплачується менше податків.

За останні два роки резиденти Дія.City сплатили понад 12,5 мільярдів гривень податків. Тому сьогодні надзвичайно важливо зберігати цих спеціалістів та забезпечувати їхню можливість вільно працювати, використовуючи свої знання та навички для досягнення максимальної користі для компаній.

Сьогодні, у світлі посиленої мобілізації, це питання набуває особливої актуальності для всіх секторів економіки. Дія.City може стати тією життєвою лінією, яка підтримує технологічні компанії в їхньому прагненні зберегти своїх спеціалістів для подальшого економічного розвитку.

На початку 2023 року статус резидента Дія.City став одним із критеріїв для визнання компанії критично важливою для української економіки та забезпечення засобів до існування населення під час особливого періоду. Цей статус дозволяє резервувати співробітників, які підлягають мобілізації, і захищає компанію від втрати висококваліфікованих спеціалістів. Крім того, він надає додаткові конкурентні переваги при наймі нового таланту.

На жаль, ця опція працює лише для резервування співробітників і не застосовується до фізичних осіб-підприємців та GIG-спеціалістів. Проте Diia City United та інші групи реформ Дія.City ініціювали активний діалог між українським технологічним бізнесом і державою. Наступним кроком є розширення переліку видів діяльності, що приймаються Дія.City, та спрощення процесу резервування співробітників для всіх компаній, критично важливих для української економіки. Це дозволить Дія.City стати прибутковим варіантом розвитку для власників, які раніше не могли обрати цей правовий режим.

MK Legal Service успішно підтримала кілька десятків компаній у здобутті резидентства Дія.City, зокрема одного з засновників Diia City United — GIGACLOUD, лідера ринку хмарних технологій, який продовжує реалізовувати амбітні плани з масштабування та залучення інвестицій у США, Канаді, Саудівській Аравії, ОАЕ, Казахстані, Румунії, Польщі та по всьому ЄС.

Багато співробітників із різних галузей отримали резервування від мобілізації за допомогою MK Legal Service і продовжують працювати, як зазвичай. Тому, якщо ви маєте намір зберегти та розвивати свій бізнес і сприяти економічному розвитку нашої країни в ці надзвичайно важкі часи, не вагайтеся приєднатися до ефективного правового режиму Дія.City, який уже довів свою цінність.