Всі новини

«Війна зараз дуже технологічна й зав’язана на ІТ-рішення», Олексій Ільющенков

Уже понад рік українці різного віку, статі та професії боронять нашу державу на фронті. MK Legal Service не залишилася осторонь — чотири учасники команди також приєдналися до лав Збройних сил України. Олексій Ільющенков у мирний час очолював ІТ/ТМТ-практику MK Legal Service, готував договори на розроблення програмного забезпечення, перевіряв стан кібербезпеки підприємств і працював над виходом ІТ-лідера на європейські ринки. А сьогодні він як доброволець зі зброєю в руках поділився з проєктом «Юристи в армії» видавництва «Юридична практика» власними відчуттями від служби та порівняв її з роботою ІТ-юристом.

— Як юристу бути військовим: складніше, ніж іншим, легше чи так само?

— На мою думку, в деяких питаннях служби легше, в інших — навпаки, відчуваєш брак корисного досвіду. Так, з юридичним бекграундом легше написати рапорт, допомогти оформити акт інвентаризації, наприклад, трофейної зброї тощо. А от коли треба відремонтувати автомобіль чи розкрутити лафет міномета, то хтось із досвідом автомеханіка буде кориснішим. І тут ми якраз одне одному допомагаємо. Загалом же юрист такий самий військовий, як усі інші.

— Чи є юристи зараз у вашому оточенні серед військових?

— Наскільки мені відомо, то ні. Знаю будівельників, айтішників, перекладачів, учителів, студентів, навіть бізнесменів і директорів компаній, а от із юристами якось не склалося.

— Як прийняли рішення приєднатися до ЗСУ?

— Не без вагань. Сумнівався, чи буду корисним. Зрештою все вирішило те, що якраз мій брат повертався в Україну з-за кордону, і ми домовилися піти разом на службу. Зустрілися в Запоріжжі, звідки ми родом, там уже нас записали в місцеву ТрО.

— Чи допоміг хтось у цьому рішенні, з ким радилися?

— Радився із сім’єю, друзями, колегами по роботі. Але, на мою думку, вирішальну роль зіграла внутрішня потреба зробити все від тебе залежне, щоби потім не докоряти собі.

— Як готувалися до служби, що допомогло ввійти в цю атмосферу?

— Певне розуміння служби в мене вже було: упродовж 2014–2015 рр. ходив на військовий вишкіл, який проводили громадські організації в Києві. Але до 2022 р. багато вже забув чи втратив навички.
Саме в нашого підрозділу нормальної бойової підготовки не було. Нас сформували й майже відразу відправили на фронт у березні, коли, як я розумію, було не до цього. Відтоді батальйон постійно на фронті, без ротації. Улагоджуватися та навчатися доводилося з коліс, часто одне в одного. На початку дуже допомогли досвід і поради хлопців, які були в АТО/ООС. ІМХО, на них тримався наш підрозділ.

— З чого почали та чим займаєтеся зараз?

— Перші кілька місяців я служив у піхоті другим номером кулеметника. Потім у батальйоні була сформована мінометна батарея, я освоїв мінометну спеціальність і, відповідно, перейшов уже до неї. Хотілось би більшого калібру, але працюємо й тим, що є.

— Як пройшли перші тижні, місяці служби?

— Перші місяці були дуже сумбурні. Упродовж 5 днів із нас у штабі ТрО сформували роту, уже 5 березня ми прийняли присягу, а через 15 днів ми вже опинилися на передовій та допомагали займати села і тримали позиції в лісосмугах. На початку бракувало всього: умінь, зброї, досвіду, транспорту. Дуже виручали волонтери.
Звісно, не в усьому був позитив: довго довелося чекати на нормальний документальний супровід роботи підрозділу в перші 2–3 місяці. Через відсутність документів наші загиблі та поранені не оформлювалися як ті, кого було поранено чи вбито під час виконання бойових завдань. Але згодом це вдалося виправити.

— Порівняйте емоції від своєї звичної роботи та від служби — що більше радує?

— Найбільше позитиву дає виконання роботи так, як треба, як тебе вчили, що потім приносить результат. У цьому мої емоції й від цивільної роботи, і від служби збігаються.

— Ви — ІТ-юрист. Чи якось дотичність до ІТ-сфери зіграла вам на користь?

— Точно допомогла отримати через керівництво моєї цивільної роботи «Старлінк» та рації для нашої роти. Украй важливо мати зв’язок там, де вже й мобільна мережа не працює. Дотичність до ІТ-сфери також допомогла, коли я перейшов уже в мінометники. Було легше навчитися працювати з програмою для обрахунків стрільби.
Та й загалом війна зараз дуже технологічна й зав’язана на ІТ-рішення — БПЛА для розвідки, системи відеоспостереження на спостережних пунктах, програмне забезпечення для артилерії, шифрування рацій тощо. Ці та інші ІТ-рішення значно посилюють підрозділ, який зміг їх застосувати проти ворога.

— Як знання програмування чи того, як працюють програми, може допомогти в управлінні військовою технікою?

— Знання з ІТ-сфери добре накладаються на перелік навичок і вмінь, які мають бути в сучасного солдата. Складна техніка для ефективної роботи вимагає розуміння, як вона функціонує. Відповідно, якщо ти в цивільному житті стикався із чимось подібним, то набагато легше і швидше зможеш освоїти необхідні військові навички.

— Якщо порівняти ІТ-компанію та військо, чи бачите ви щось спільне? Назвіть кілька моментів.

— Важко сказати. Можливо, спільними є проблеми, які постають і перед ІТ-компанією, і перед військом стосовно того, як синхронізувати дуже різних людей в один механізм, який працюватиме як годинник. І в цьому питанні в мене склалося враження, що в ТрО безладу набагато більше, ніж в ІТ-компанії. Звісно, це були перші місяці й зараз у таких структурах ситуація краща, але в будь-якому разі є над чим працювати.

— Як тримаєте контакт із командою?

— На жаль, до останнього часу не мав можливості тримати тривалий контакт. Коли постійно живеш у лісосмузі, важко підтримувати такі зв’язки. Інколи телефонував чи писав листи, просто як в анекдотах, з окопу. Перші місяці взагалі дуже смішно було: по тобі обстріл, а ти забув вимкнути телефон, і раптом хтось із клієнтів додзвонився та питає, чи можна, наприклад, договір переробити або як там судове засідання пройшло.

— Що спільного в юридичної компанії та війська? Що ви могли б запропонувати впровадити у своїй компанії на основі вашого досвіду служби?

— Теж складно порівняти. Спільне, мабуть, те, що твоя робота може знадобитися в будь-який час доби. Щодо впровадження досвіду служби в цивільне життя — це ще більша увага на важливості командної роботи, коли кожен із команди може реалізувати свої сильні сторони та нівелювати слабкі.

— Чого бракує зі звичайного життя?

— Насправді якихось базових речей. Гарячого душу, побачити рідних, інколи навіть звичайної рутини типу ранкової кави з колегами в офісі.

— Як оцінюєте допомогу волонтерів, наскільки складніше було би без них?

— Без волонтерів було б дуже складно. Особливо в перші 3 місяці. Перші бронежилети ми отримали саме від волонтерів. Те саме й щодо тепловізорів, приладів нічного бачення, засобів зв’язку, турнікетів, генераторів. Щоб зрозуміти, наскільки нас виручала така допомога, наведу такий момент: першу зарплату ми отримали лише в травні, до цього все спорядження або купувалося з власних заощаджень, або ж забезпечувалося волонтерами.

— Що вас мотивує та спонукає щодня йти вперед і робити те, що ви робите зараз?

— Хороша річ — звичка. До всього звикаєш. Зараз служба — це робота, яку треба виконати, щоби повернутися до мирного життя.

— Чого б хотіли побажати людям у тилу?

— Вірити в ЗСУ та підтримувати одне одного. Плюс тренуватися та здобувати корисні навички, бо, як показує досвід, життя — бентежне.

— У чому бачите перемогу України?

— Вихід на кордони 1991 року та розпад росії.

— Що найперше хотілось би зробити після повернення?

— Повернутися до звички, коли тобі знову комфортніше засинати на м’якому ліжку, а не на кариматі, розстеленому на землі чи підлозі.