Які виклики чекають на український бізнес, який масштабується в Європу? Погляд власника бізнесу та юридичного радника.
Кожна криза вимагає трансформуватися, а українські підприємці, здається, уже змушені звикати до кризових явищ та швидше адаптуватися до життя та ведення бізнесу в нових умовах.
У 2022 році підступне вторгнення країни-агресора на територію України та терористичні атаки ворога на інфраструктуру підштовхнули українське бізнес-середовище шукати шляхи, як подолати ці виклики та зберегти бізнес. Для когось це був перший досвід виходу за кордон, і помилки, які призвели навіть до закриття бізнесу та банкрутства, були неминучі.
Тож, якщо ви плануєте чи вже розпочали релокацію вашої компанії до країн Європейського Союзу, Максим Курочко, керуючий партнер MK Legal Service, з власного досвіду юридичного радника розповів для спеціального випуску видання NV "Своє.ІТ" про виклики, з якими доведеться стикнутися власникам бізнесу в Європі.
Як правильно відкрити бізнес за кордоном
Коли підприємець визначився з країною для відкриття бізнесу, він хоче оформити все якомога швидше та почати працювати й заробляти кошти. Зазвичай запит власника звучить так: зберегти зв’язок нового бізнесу з українською компанією, зекономити на адмінвитратах, мати менше клопоту зі звітністю та всілякими паперами.
Як юрист я дивлюся на такі побажання з обережністю: за кордоном не вийде так просто за день відкрити компанію та почати працювати. Попередньо потрібно вивчити вимоги локального законодавства, адже найменша помилка може обернутися чималими штрафами та додатковою адміністративною відповідальністю.
Наприклад, за низку порушень під загрозою буде ведення бізнесу не лише в цій країні, а й в усьому Європейському Союзі. Так, штраф за порушення вимог про захист персональних даних GDPR та GDBP сягає до 20 млн євро або 4 % від річного обороту компанії. Через посилений контроль за виконанням законів у ЄС за скаргою на ваш бізнес варто чекати на перевірку та санкції.
Клієнти MK Legal service, на щастя, таких проблем не мають, бо наша юридична команда відповідально підходить до кожного етапу кризового менеджменту, релокації та масштабування бізнесу.
Яскравий приклад — проєкт Сім’ї ресторанів Дмитра Борисова під назвою Gastrofamily Goes Global, який демонструє всій Європі потенціал української економіки. Цей проєкт дає змогу українцям запустити власний ресторанний бізнес у Європі під франчайзинговою мережею “Gastrofamily” на ексклюзивних пільгових умовах.
Для співпраці з учасниками всього європейського ринку ми створили європейську керуючу компанію, і вже у квітні цього року відбулося офіційне відкриття закладу під брендом «Білий Налив» у Вроцлаві.
Інший наш яскравий кейс — це вихід на європейський ринок хмарного оператора GigaCloud. Нам вдалося попри всі обмеження під час дії карантину заснувати компанію в Польщі, а вже після повномасштабного вторгнення провести релокацію потужностей і запустити іноземний бізнес із надання хмарних послуг на повну.
Тож, перший секрет успіху масштабування у Європу — якісна корпоративна структура бізнесу, яка допомагає ефективно працювати та враховує всі вимоги законів ЄС.
Як оптимізувати фінанси та податки
Другий етап виходу за кордон — грамотне управління податками й фінансами. Відповідальний власник захоче реінвестувати більшу частину прибутків у розвиток бізнесу, а меншу частину — відкласти та зберегти для потрібної мети, як-то нове партнерство чи розширення бізнесу на нові регіони.
Але все не так просто: у ЄС навіть відкриття банківського рахунку для ведення бізнесу — досить тривала процедура, під час якої вас і вашу компанію ретельно перевірять на благонадійність. Якщо ж ви плануєте взяти кредит — готуйтеся до купи запитань і запитів про докази походження коштів.
Також із вимогами про автоматичний обмін інформацією про фінансові рахунки CRS, які запрацювали в Україні з 1 липня 2023 року, наша податкова дізнається про всі ваші рахунки в ЄС і поцікавиться про звітність і декларування доходів.
Податкові закони в ЄС досить складні, а контролюючі органи працюють набагато злагодженіше, ніж українські інспектори. Тому у вашій команді з виходу на європейський ринок обов’язково мають бути досвідчений бухгалтер, який знає всі нюанси подання звітності й обліку, і податковий консультант, що зможе збалансувати та оптимізувати податкове навантаження на ваш бізнес.
Як приклад, законодавство Польщі містить податкові пільги лише для титульних власників бренду. Тому під час запуску GigaCloud і проєкту Gastrofamily Goes Global ми зосередили всі права на об’єкти інтелектуальної власності за керуючою компанією в Польщі.
Це зокрема, допомогло нам напряму передати їх франчайзинговим партнерам для підготовки до відкриття перших закладів. Моя порада № 1 для українських власників, які розвиваються за кордоном через франшизу — реєструвати бренди у відповідних юрисдикціях, бо франчайзинг без бренду існувати не може.
Як зібрати потрібну команду
Під час планування масштабування вашого бізнесу слід заздалегідь продумати стратегію наймання персоналу. Раніше власник міг приїхати з одним із топів до нової країни, закрити всі поточні питання на перших етапах та залишити його керувати місцевою компанією.
Однак зараз на час дії воєнного стану майже всі топменеджери чоловіки втратили можливість виїхати за кордон, тому перевагу тут отримали компанії із жінками-керівницями напрямів. Відтак, забезпечити роботу іноземної компанії лише дистанційно стало вкрай складним, а для деяких підприємців — неможливим завданням.
Водночас низка країн вимагає призначати саме місцевого громадянина директором або наймати певну кількість локальних працівників. Тому для іноземців, зокрема з ЄС, які звикли до вищих соціальних стандартів, доведеться підготувати збільшену пропозицію із заробітної плати та додаткових виплат. Важливий юридичний момент: лише усно домовитися не вийде, з кожним працівником треба укласти контракт, оформити страховий поліс і повідомити органи влади про найм.
Ми не виключаємо співпрацю за моделлю B2B, і в Європі наявний формат самозайнятих осіб, аналога наших ФОПів, але відсутня, так вподобана українцями, спрощена система оподаткування. Тож ця модель виглядає не такою привабливою з погляду податків.
З досвіду, підбір фахівців із хмарних послуг для запуску GigaCloud і кваліфікованих кулінарних спеціалістів для відкриття «Білого Наливу» у Польщі зайняв певний час, тому раджу не відкладати це питання на потім. Інакше ви ризикуєте сидіти в гарному, але порожньому приміщенні, за яке вже треба буде платити оренду та податки.
Тож якщо ви виходите на європейський ринок і бажаєте правильно оформити закордонну структуру бізнесу, не втратити всі кошти через непотрібні помилки та зібрати команду мрії — працюйте в парі з юридичним партнером, який разом з вами пройде всі етапи та створить безпечну основу вашого успішного іноземного бізнесу.