Всі новини

Релокація бізнесу: покрокові юридичні поради для підприємців

Держава запровадила спеціальну програму релокації для бізнесу, який постраждав від бойових дій або бажає переміститися в безпечніші регіони.


Програма дає змогу перевезти підприємства, разом із працівниками, потужностями, обладнанням, майном і сировиною, та налагодити роботу на новому місці.


Як працює релокація у воєнних умовах та що потрібно зробити підприємцям, щоби нею скористатися — читайте в аналітичному матеріалі від MK Legal Service

 

Особливості державної програми релокації


Для початку, трохи статистики.


На початок травня Мінекономіки обробило вже понад 1000 заяв на релокацію, понад 400 з яких уже переїхали, 216 відновили роботу, а ще 500 знаходяться в процесі переміщення.


Серед лідерів із приймання підприємців, що вимушено переїжджають — Закарпатська, Львівська та Чернівецька області, дещо рідше для переміщення обирають Тернопільську й Івано-Франківську області.

 

Як же проходитиме процес переміщення?

1. Ви подаєте заявку за посиланням.

Щодо вашого підприємства потрібно вказати:

— ЄДРПОУ та адресу;

— спеціалізацію бізнесу;

— вимоги до виробничих приміщень, зокрема потрібні обсяги електроенергії, газу, води;

— потребу в сировині;

— необхідність розміщення працівників та їхню кількість;

— наявність обладнання, особливості його монтажу й запуску та кількість;

— бажаний спосіб переміщення підприємства, майна та потужностей.


! Важливо: чим детальніше ви вкажете інформацію про ваше підприємство, тим швидше розглянуть вашу заявку!

 

2.Ваша заявка розглядається від 1 до 5 днів, залежно від специфіки діяльності.

Перевага віддається підприємствам, які виробляють:

— харчові продукти;

— воду;

— одяг;

— а також належать до оборонно-промислового комплексу.


Усі розглянуті заявки розподіляються в чергу за пріоритетністю опрацювання.


На порядок у черзі впливає, зокрема:

— скільки необхідно перевезти обладнання та які його розміри

— наскільки складно демонтувати та розмістити потужності на новому місці

— чи доступні локації, у яких можна розмістити підприємство, з урахуванням усіх нюансів

— який регіон для переїзду ви обрали та де знаходиться ваше підприємство


! Важливо: чим більше дій із підготовки та доставлення матеріалів зможете провести ви, тим вище ваша заявка підніметься в черзі.

 

3. Після того, як вашу заявку розподілили в роботу, з вами мають зв’язатися фахівці з ОДА з регіону, до якого переміщуватиметься ваше підприємство.


Саме тут вирішується багато юридичних моментів, на яких ми хотіли б зупинитися докладніше.

 

1) Орендні питання.

На цьому етапі підбираються виробничі, складські та офісні приміщення, у які переїжджатиме підприємство, погоджуються умови їхньої оренди, укладаються договори.


Важливо оцінити обсяги приміщень, які будуть надаватися, і зіставити їх із технічними вимогами до обладнання, щоби через помилки в розрахунках не довелося знову переміщувати все в інше місце.


Також необхідно перевірити умови та строки договорів оренди, які мають передбачати поточні умови та тимчасовість процесу релокації.


! Важливо: на оренду комунального майна на весь час дії воєнного стану застосовується вартість 1 грн/м2


2) Технічні питання.

Залежно від необхідних обсягів і потреб, на майбутній локації підприємства підключаються мережі з постачання води, газу, електроенергії та інших інженерних комунікацій. Після попереднього погодження орендних питань проводиться підготовка до монтажу потужностей та обладнання.


Необхідно перевірити, чи буде вистачати визначених потужностей та чи відповідатимуть технічні особливості мереж діяльності вашого підприємства.

 

3) Логістичні питання.

Для безпосереднього перевезення підприємства в західні регіони підприємці можуть скористатися як пропозиціями від держави у вигляді залучення Укрпошти та Укрзалізниці, так і допомогою приватних служб доставлення.


Укрпошта надає послуги з перевезення майна безоплатно, що регулюється Постановою Кабінету Міністрів України від 17.03.2022 року № 305.


Як радять самі представники Мінекономіки, якщо повністю покладатися на допомогу Укрпошти, весь процес перевезення може затриматися.

 

У процесі переїзду вам варто буде попіклуватися про такі питання:

— оформлення внутрішньої бухгалтерської документації щодо переміщення майна підприємства

— оформлення товарно-транспортних накладних;

— проходження блокпостів;

— оформлення документів для компенсації витрат на транспортування.


Тож навіть у разі залучення сторонніх перевізників, держава компенсує вам вартість транспортування.

 

Ще на етапі формування заявки важливо провести інвентаризацію та скласти детальний перелік усього майна, яке ви плануєте перевозити, з його характеристиками, розмірами й вагою. Це допоможе не лише коректно подати заявку та підвищити шанси на її швидший розгляд, а й чітко та швидко оформити всі документи для перевезення.


Надалі при оформленні перевезення все майно можна буде передати актом приймання-передавання з одного підрозділу підприємства (старе місцезнаходження) до іншого (нова безпечна локація).4) Кадрові питання.

Офіційно влаштованим працівникам місцева влада сприяє з розселенням на новій локації разом із їхніми сім’ями. У разі виникнення запитань, Держпраці та Державна служба зайнятості обіцяють допомогти з правильним оформленням кадрових документів щодо релокованих співробітників і залученням нових.


При релокації у зв’язку з воєнними діями у всіх працівників змінюються істотні умови праці, тому дотримуватися норм щодо дострокового попередження не потрібно.


Водночас якщо ви працюєте з ФОПами, їх потрібно буде переоформлювати окремо, а додаткові гарантії щодо розселення на новій локації на них не розповсюджуються.

 

Поради для бізнесу, який планує релокацію

Наостанок поділимося корисним досвідом і порадами від підприємців, які вже успішно переїхали на захід України.

  1. Досить швидко змогли переїхати та відновити роботу підприємства, які мали на заході дилерські центри та значні запаси сировини в постачальників. Підприємці скористалися складськими приміщеннями та локаціями партнерів, щоби вийти на довоєнні темпи виробництва, а в деяких випадках навіть і перевищити їх.
  2. Оцініть, наскільки залежить ваше виробництво від поставок з інших регіонів та експорту, особливо морського. За можливістю ще на початку оформлення процедури релокації почніть переговори з дійсними та потенційними партнерами, які зможуть почати поставляти чи перепродати вам необхідну сировину, яку складно буде замовити вже після повного переміщення на нову локацію.
  3. Деякі підприємці вирішили перемістити лише частину свого виробництва. На це вплинуло багато факторів: складність демонтажу та перевезення певного обладнання, зниження попиту на цей продукт, уже згаданий брак сировини. Однак це допомогло їм сфокусуватися на меншій кількості позицій та збільшити темпи їхнього виробництва.
  4. Якщо у вас багато обладнання, яке потрібно перевозити, і за один раз усе завантажити не вийде, у перших партіях найкраще відправляти потужності, які найдовше монтувати. Коли останній вантаж прибуде на нове місцезнаходження підприємства, цикл виробництва вже можна буде розпочати швидше.
  5. Мало кому з виробників вдалося зберегти 100 % штату: чоловіча частина могла вступити до лав ТРО чи ЗСУ, а жіноча — виїхати за кордон. Тому навіть із повними складами сировини та правильно налаштованими потужностями підприємці точно зіткнуться з браком кадрів. Тож порада від підприємців, яким довелося майже з нуля розпочинати все на новій локації: перевезіть основний кістяк команди, які сформують робочу групу та запустять перші процеси.
  6. Швидше стати на ноги та розширити зв’язки зможуть допомогти місцеві бізнес-асоціації. Їхні учасники зацікавлені в розбудові регіону, тому з ними можна буде домовитися щодо знижок на сировину, придбання та оренду техніки, розміщення продукції та матеріалів на їхніх складах, розширення логістичної мережі, тимчасового аутсорсингу та аутстафінгу робітників.