«Юридична практика» поспілкувалася з командою MK Legal Service, у якій кожен перебуває на своєму фронті:
- керуючий партнер Максим Курочко продовжує управління компанією та підтримку клієнтів разом з юристами Артемом Остапенком і Сергієм Гусєвим та іншими спеціалістами;
- партнер Олександр Бояринцев як доброволець у складі Збройних сил України виконує особливі завдання з оборони нашої держави.
— Розкажіть, як ви сьогодні працюєте? Як пристосувалися за останні 4 місяці?
Максим Курочко (М.К.): З найпершого дня я залишаюся на контакті з нашими клієнтами. Звісно, спочатку було непросто, коли більшість із команди стали на захист нашої держави. Коли пройшов перший гострий період і клієнти стали потроху повертатися до роботи, почав допомагати їм встати на ноги та розібратися з усіма проблемами.
У когось ракета прилетіла в заклад, в інших залишилося занадто мало працівників, щоби сформувати більш-менш робочу команду. Проте, попри саме такі умови, я радий, що за цей час став для наших клієнтів не тільки юридичним радником, а і близьким партнером і другом. Ми вже плануємо чимало проєктів, які не лише підтримають економіку, а й допоможуть їм вийти на новий рівень.
Пишаюся всіма нашими клієнтами, які попри труднощі знаходять у собі сили створювати корисні продукти. До прикладу, мій давній партнер Дмитро Борисов запустив світову франшизу своєї сім’ї ресторанів Gastrofamily. І тепер заклади української кухні можна відкрити в будь-якій точці світу!
Своєю чергою, група компаній GigaGroup розробила власну програму підтримки бізнесу, допомагає українським підприємцям захистити свої дані та перенести в хмарну інфраструктуру, а благодійним і громадським організаціям — безкоштовно розмістити свої проєкти у хмарних сховищах.
Артем Остапенко (А.О.): Продовжую роботу із захисту інтересів наших клієнтів в умовах воєнного стану. За цей час займався переважно питаннями релокації бізнесу та відновлення роботи підприємств.
Також важливою частиною моєї роботи є питання бронювання військовозобов’язаних: консультую як військовозобов’язаних, так і вже оформлених військовослужбовців із юридичних аспектів проходження служби в лавах ЗСУ.
Сергій Гусєв (С.Г.): Зараз ми здійснюємо досудову підготовку справи про незаконне звільнення. Так, у першій половині березня, якраз у найгостріший період військових дій, коли Закон «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» ще був на етапі розробки, наш клієнт тиждень не з’являвся на роботу, адже був змушений виїхати з дітьми з небезпечного регіону країни. Власне, за це його й було звільнено як «за прогул без поважних причин».
І тут постає доцільне питання: невже для роботодавця війна може бути неповажною причиною того, щоб не з’явитися на роботі? Таке рішення підприємець ухвалив, бо на той момент жодних інших засобів врегулювання трудових відносин у тих умовах не було.
Очевидно, що на практиці вже застарілий КЗпП не може допомогти вирішити такий спір, адже не містить жодних положень, які б регулювали умови праці під час воєнного стану. Тому я підтримую реформи в цій сфері, які допомагають збалансувати права як роботодавця, так і працівника.
— Олександре, ви прийняли рішення взяти зброю в руки. Як наважилися на це?
Олександр Бояринцев (О.Б.): Це було непросте, але обмірковане рішення.
Непросте, бо знав, що воно, безумовно, викличе сльози рідних і стане для них причиною хвилювань.
Обмірковане, бо мій життєвий досвід може бути найбільш корисним для країни в такий скрутний час саме в лавах ЗСУ.
Я не був учасником бойових дій, не служив та навіть не закінчував військову кафедру. Хоч як дивно, моєю підготовкою до армії була участь у корпоративних спорах у 2007—2011 роках.
Виконання рішень суду в ті часи було непростим: державного виконавця не пускали до будівель, а міліція просто спостерігала за подіями та не втручалася. Щоби повернути директора на робоче місце або власнику контроль над будівлею, доводилося вдаватися до штурмових дій.
М.К.: Дійсно, мало хто може похвалитися саме таким досвідом!
— Чи швидко потрапили до лав ЗСУ? Була якась підготовка до цього?
О.Б.: Емоційна підготовка до екстремальних ситуацій була моїм єдиним козирем у перемовах із воєнкомом, але я був доволі переконливий. Проте все одно я не одразу зміг потрапити до лав ЗСУ, довелося трохи почекати.
Через кілька днів після візиту до військкомату мені зателефонували й повідомили, що я підходжу. Ще один відбір я проходив в навчальній частині, але там уже було набагато простіше.
— Ви були партнером юридичної фірми, коли приймали рішення про приєднання до армії. Чи брали до уваги, що робитимуть ваші колеги? Чи відчували відповідальність за них?
О.Б.: Максим дізнався про моє рішення раніше за рідних.
Я повністю довіряю своєму партнеру, а тому переконаний, що він зробить усе, щоби колектив вчасно отримував заробітну плату, а клієнти — кваліфіковану допомогу.
М.К.: Звісно, відпустив Олександра з важким серцем, але повністю підтримав його рішення. Тримаю кулаки та чекаю якнайшвидше з перемогою: доведеться перемикатися з одних баталій на інші, цього разу — з податківцями.
— Якби не потрапили в ЗСУ, яким був ваш план Б?
О.Б.: Чесно кажучи, плану Б у мене не було. Я доволі впертий у досягненні своїх цілей, а тому до розмови з воєнкомом поставився, як до укладання угоди з дуже важливим клієнтом. Я був доволі переконливий і, як бачите, у мене все вийшло.
— Який найпопулярніший запит від клієнтів за цей час отримували?
М.К.: Останнім часом збільшилися запити підприємців на оформлення спільного бізнесу. Вчорашні конкуренти зрозуміли, що зараз питання суперечок, чий продукт чи послуга кращі, мають відійти на другий план. Найкращий варіант, коли один співвласник нового бізнесу добре знає продукт, а інший вміє його якісно продати. Такі колаборації «ризикують» із тимчасової співпраці перетворитися з часом на успішне партнерство на роки.
Також ми допомогли деяким нашим клієнтам переїхати в безпечніші регіони та почати роботу там, а зараз підтримуємо їх співпрацю з новими контрагентами.
А.О.: Десь від середини березня до нас стали частіше звертатися для вирішення спорів, пов’язаних із невиконанням договорів. Клієнтів дуже цікавить, як правильно застосувати наслідки та засвідчити обставини форс-мажору. Допомагаємо їм домовитися про відтермінування виконання договорів, а з контрагентами, які не хочуть чекати, — вирішити спори. Суди зараз працюють нестабільно, тому намагаємося переконати підприємців, що конфліктують, залагодити все без судової тяганини.
С.Г.: Одним із найгостріших питань у наших клієнтів став облік працівників. Одні поїхали, не попередивши, інші перестали виходити на зв’язок, значна частина увійшли до складу ТрО чи мобілізувалися. У цих обставинах для підприємців важливо було зрозуміти, хто де перебуває та як правильно оформити різні статуси працівників.
Саме з цим ми намагалися допомогти нашим клієнтам, щоби зберегти баланс їхніх інтересів і прав робітників та робити все в рамках законодавства.
— Олександре, а як клієнти та колеги підтримують вас?
О.Б.: Я майже два місяці нікому не казав, що служу в ЗСУ, тож і жодних реакцій не було. Але потім до мене почали знов звертатися за порадами й дорученнями клієнти, тому доводилося пояснювати, де я перебуваю та чому зараз відмовляюсь від надання правової допомоги.
Слова підтримки, безумовно, отримую. Але я ще не навчився їх нормально сприймати.
Не вважаю, що роблю щось героїчне чи надзвичайне. Скоріше, просто роблю ті речі, які я маю робити в такій ситуації.
— Якими податки мають бути під час війни? Чи вдається стежити за сьогоднішніми податковими реформами? Чи підтримуєте їх?
О.Б.: Хоч податки й моя спеціалізація, відверто кажучи, зараз я не маю часу та сил стежити за змінами в податковому законодавстві на необхідному професійному рівні.
Але в цілому вважаю, що запровадження єдиного податку у 2 % без обмежень обороту було правильним рішенням. Це не тільки допомогло зменшити податкове навантаження на бізнес, який тільки починає ставати на ноги, але і спростило адміністрування податків.
С.Г.: Наші клієнти у сфері HoReCa та Retail особливо вдячні уряду за прийняті зміни до податкового законодавства, спрямовані на підтримку бізнесу. Особливо хочу оцінити спершу збільшення, а пізніше скасування лімітів для платників єдиного податку. Це дало змогу не переживати за перевищення лімітів, можливі порушення та штрафи в умовах, коли ресторани масово збирали кошти та донати на закупівлю продуктів для волонтерів, ТрО й ЗСУ.
Також ми вдячні за нову послугу для підприємців на порталі “Дія” — “єДекларація”. Це спростило порядок відкриття нового бізнесу, відновлення або релокації. Тепер підприємців звільнили від необхідності отримувати купу дозволів, ліцензій, свідоцтв та іншої необхідної дозвільної документації.
— Як ви думаєте, чи суттєво зміниться законодавство України після війни? Якщо так, то в якій галузі чи сфері? Де слід очікувати найбільше змін?
С.Г.: З дня початку військової агресії рф проти України уряд країни адаптує законодавство до умов воєнного часу. З яскравих прикладів можна виокремити вже згаданий закон, який кардинально змінив умови праці на період дії правового режиму воєнного стану.
І ми, команда професіоналів MK Legal Service, розуміємо, чому адаптація законодавства до надзвичайних умов, у яких опинились громадяни України, є першочерговим завданням уряду. Зараз, на жаль, права підприємців, як правило, порушуються саме через відсутність адаптації законодавчих механізмів правового регулювання суспільних відносин у тій чи іншій сфері до періоду воєнного стану.
О.Б.: Проведення необхідних реформ може додатково переконати наших іноземних партнерів надавати ще більшу фінансову та військову допомогу, а також спростити роботу бізнесу.
До таких реформ я відношу насамперед реформу судової системи та податкової системи реформу.
Ось які 3 ключові зміни в податковій системі я бачу:
а) замінити складний в адмініструванні та корумпований ПДВ на податок з обороту в 1–2 %;
б) значно зменшити навантаження на фонд оплати праці;
в) спростити адміністрування податків за допомогою цифрових технологій так, щоб і малий, і великий бізнес могли ефективно працювати в одній системі оподаткування.
— Що потрібно буде змінити, щоби бізнес і звичайні громадяни змогли якнайшвидше повернутися до більш-менш нормального життя?
С.Г.: У будь-якому випадку ми повинні розуміти, що всі зміни в законодавстві є лише тимчасовими та такими, які діють до офіційного оголошення про скасування воєнного стану. Тому status quo (повернення до вихідного стану) після війни охоплюватиме й національне законодавство країни.
Звісно, дуже важливо буде врегулювати розміри та процес отримання компенсацій громадянам і бізнесу за їхнє знищене чи пошкоджене майно. Також, окрім прямих втрат, потрібно дати можливість відшкодувати й упущену вигоду внаслідок бойових дій, терористичних актів і диверсій, спричинених військовою агресією рф.
М.К.: Згоден, питанням відшкодування отриманих збитків, особливо для бізнесу, потрібно займатися вже зараз. На жаль, досі ще не ухвалено закону, який би дав підприємцям чіткі та зрозумілі інструкції: що їм потрібно зробити, які документи зібрати та на які суми вони можуть розраховувати.
О.Б.: Я вважаю, що чекати завершення війни для проведення реформ чи запроваджувати якісь короткострокові реформи, що будуть діяти виключно у воєнний час, немає сенсу.
Держава має робити все, щоби стимулювати бізнес працювати в країні та створювати добре оплачувані робочі місця як під час війни, так і після її завершення.
А.О.: Мої колеги вже сказали про більш глобальні зміни, а я хочу залишити простіші поради з власного досвіду. Найкращий спосіб стати на шлях відновлення — відволіктись і звільнитися від думок, які вас тривожать. Зануртесь у роботу, знайдіть нове або відновіть старі хобі, читайте книжки та побільше спілкуйтесь із близькими.
І наостанок процитую вірш Тараса Григоровича Шевченка «Кавказ»: «За вас правда, за вас слава. І воля святая!». Глибоко переконаний, що це стане одним із головних факторів нашої перемоги.