Що зміниться в податках для ресторанів: введення нових акцизів, скасування спецгрупи 2 %, відновлення перевірок
Одна з ключових умов угоди України зі МВФ — збільшення податків і домовленість про незменшення наявних податкових ставок. Під цю домовленість потрапила й ресторанна сфера.
Тетяна Шуляк, юристка практики супроводу HoReCa I Retail MK Legal Service, розібрала ключові зміни, які торкнуться або вже вплинули на оподаткування закладів харчування, для видання Юридична газета.
З 1 січня 2023 року специфічні ставки акцизного податку та мінімального акцизного податкового зобов’язання з тютюнових виробів збільшилися на 20 відсотків.
Заплановано також поступове підвищення ставок на 20 % щороку з 2021 до 2025 року. Ці зміни спрямовані на наближення ставок акцизного податку в Україні до ставок, встановлених Директивою ЄС 2011/64/ЄС щодо акцизів на тютюнові вироби, та призводять до зростання цін на підакцизну продукцію.
У січні 2024 року може бути введений новий податок на солодкі напої в Україні. Наразі маємо два згадані законопроєкти, які мають на меті зменшити негативний вплив таких напоїв на здоров’я українців шляхом зростання їхньої ціни.
Депутати пропонують внести зміни до Податкового кодексу України, щоб включити воду з доданням цукру або інших підсолоджувальних речовин до підакцизних товарів і встановити специфічну ставку податку в розмірі:
— 10 гривень за кожні 25 грамів цукру чи еквівалентну кількість підсолоджувальної речовини на 1 літр (законопроєкт № 9032);
— або 0,1 євро за 1 літр напою (законопроєкт № 9032–1).
Платниками податку будуть виробники та імпортери напоїв, а необхідність отримання ліцензії на торгівлю солодкими напоями та акцизне маркування не передбачається.
Україна також запроваджує електронну акцизну марку та створити електронну систему обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Для цього 29 червня Верховна Рада ухвалила в другому читанні й у цілому законопроєкт № 8287 (24 липня Президент України підписав Закон 3173-IX). Він запроваджує електронну акцизну марку та передбачає внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів, щоб забезпечити електронну простежуваність обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах. Це дозволить підвищити контроль над обігом підакцизних товарів та значно збільшити податкові надходження до Державного бюджету України.
Впровадження електронних акцизних марок сприятиме зменшенню тіньового сектору ринку алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин для електронних сигарет шляхом посилення контролю та збільшення податкових надходжень. Крім того, такі норми дозволять урегулювати законодавство України відповідно до законодавства Європейського Союзу.
За новими правилами, електронні акцизні марки мають бути введені з 1 січня 2026 року.
Найбільш обговорюваним у податковій сфері став законопроєкт № 8401 (тепер — Закон №3219-IX), який передбачає скасування пільгової ставки в розмірі 2 % та повернення штрафів та податкових перевірок.
У травні цього року законопроєкт був прийнятий за основу, та мав почати діяти вже з 1 липня 2023 року. Однак, проєкт не встигли вчасно ухвалити та депутати подали до нього понад 1900 правок.
Нарешті, 30 червня Верховна Рада ухвалила у другому читанні та загалом, а 26 липня Президент України підписав Закон.
Передбачені законопроєктом зміни набирають чинності з 1 серпня:
— поновлення проведення документальних перевірок, які будуть спрямовані на реалізаторів підакцизних товарів (наприклад, алкоголю, тютюну, палива), гральний бізнес та фінансові послуги. Залишається під забороною перевірка платники податків та об’єкти що зареєстровані або знаходяться на прифронтових територіях або територіях можливих бойових дій, будуть заборонені для перевірок;
— скасування так званої спецгрупи — особливостей застосування спрощеної системи оподаткування у вигляді єдиного податку в розмірі 2 %. Зокрема запроваджується спеціальний порядок переходу з 2% на інші групи спрощеної системи або на загальну систему оподаткування. Суб'єкти підприємницької діяльності матимуть можливість самостійно відмовитись від ставки 2% та перейти на іншу групу єдиного податку або автоматично перейти на свою попередню систему оподаткування. Крім того, будуть відновлені права та обов'язки платників податку на додану вартість для суб'єктів, у яких реєстрація як платників ПДВ була призупинена;
— повернення зобов’язання щодо сплати єдиного податку для фізичних осіб-підприємців, які належать до I та II груп, за виключенням тих, що знаходяться на прифронтових територіях або територіях можливих бойових дій. Для таких ФОП сплата єдиного податку залишиться добровільною;
— поновлення строків подання податкової звітності, отримання податкової інформації контролюючими органами, проведення процедури адміністративного оскарження, надання індивідуальних податкових консультацій;
— запровадження регулювання оподаткування «перехідних» операцій із відвантаження (надання) товарів (робіт, послуг), які почалися в період сплати єдиного податку та завершилися в період сплати податку на прибуток підприємств, з метою уникнення подвійного оподаткування таких операцій податком на доходи підприємств;
— поновлення заборони на роботу ПРРО в офлайн-режимі без виданого діапазону фіскальних номерів.
Також підприємці звільняються від штрафів за порушення порядку здійснення розрахункових операцій на період з 1 січня 2022 по 1 жовтня 2023 року. Однак це не стосується порушень при продажу підакцизних товарів. З 01 жовтня 2023 року залишаються звільненими від відповідальності у сфері РРО/ПРРО суб’єкти, що здійснюють торгівлю або надають послуги на:
— тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, — по дату завершення тимчасової окупації відповідних територій;
— територіях активних бойових дій, — по дату завершення бойових дій на відповідних територіях;
— територіях можливих бойових дій, — по дату припинення можливості бойових дій на відповідних територіях.
Дати завершення бойових дій, дати завершення тимчасової окупації, дати припинення можливості бойових дій визначаються відповідно до даних Переліку
територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією. Перелік таких територій визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Також з 1 серпня 2023 року по 31 липня 2025 року (та не пізніше, ніж до дати припинення або скасування воєнного стану те території України) до ФОП, платників ЄП та не платників ПДВ, що здійснюють діяльність з продажу товарів (крім підакцизних товарів) або надають послуги, зафіксована знижена фінансова відповідальність за такі порушення:
— проведення розрахункових операцій з використанням РРО/ПРРО або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг),
— не проведення розрахункових операцій через РРО/ПРРО з фіскальним режимом роботи,
— невидача (у паперовій та/або електронній формі) відповідного розрахункового документа,
— проведення операції без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання.
До підприємців у такому випадку застосовуються штрафи у зменшених розмірах:
— 25 відсотків вартості проданих з порушенням товарів (робіт, послуг) - за порушення, вчинене вперше;
— 50 відсотків вартості проданих з порушенням, встановленим цим пунктом товарів (робіт, послуг) - за кожне наступне вчинене порушення».