Всі новини

Що має знати інвестор про свої партнерські проєкти

Успішно інвестувати в готовий бізнес — мрія всіх власників вільного фінансового капіталу. Однак на практиці інвестиції не завжди закінчуються отриманням прибутку.


Максим Курочко, керуючий партнер MK Legal Service, ділиться базовими порадами на основі 10-річного досвіду комплексного юридичного супроводу інвестиційної діяльності від появи наміру до отримання прибутку. Ці рекомендації допоможуть інвесторам мінімізувати ризики інвестування та отримати очікувані результати.

Перевірка партнера


Найперше, що слід зробити — перевірити майбутнього партнера, адже саме в шахраїв зазвичай найбільш «солодкі» та вигідні пропозиції. При цьому перевіряти потрібно не лише фізичну особу, яка пропонує партнерство, а й компанію, у яку плануються інвестиції, її поточних і бенефіціарних власників згідно з установчими документами, топменеджмент, а також пов’язані компанії.


На сьогодні розвиток цифрових технологій дає безліч інструментів для перевірки фізичних та юридичних осіб.

Загалом відкритих реєстрів з різноманітними відомостями про них налічується декілька десятків. Більшість з них є профільними та можуть бути використані для пошуку конкретної інформації про суб’єктів, які займаються певними видами діяльності.

Проте є й загальні реєстри, обов’язкові для перевірки в більшості випадків під час аудиту інвестиційного проєкту:

• Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;
• реєстри платників єдиного податку і податку на додану вартість;
• відомості про податковий борг;
• реєстр підприємств, установ, організацій України, що мають заборгованість з заробітної плати;
• план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків;
• Державний реєстр речових прав на нерухоме майно;
• Єдиний державний реєстр судових рішень;
• відомості про справи про банкрутство;
• Єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні правопорушення;
• єдиний реєстр боржників.

Загалом доводиться аналізувати та співвідносити інформацію з різних реєстрів за десятками факторів, часто в декількох пов’язаних компаній, і оцінювати її важливість для конкретної ситуації.

Публічна репутація партнера


Та чи досить лише офіційних даних для прийняття рішення про інвестування? Наше життя нерозривно поєднане з інформаційним простором, тому якщо потенційний партнер має хоч крихту публічності, його слова та дії залишають цифровий слід і на репутації бізнесу.

Практика показує, що в публічному просторі можуть міститися відомості про негативну репутацію особи власника бізнесу чи інвестора, які є «чистими» після формальної перевірки. «Цікаві факти» можна знайти у відгуках працівників про роботодавця на сайтах з пошуку роботи або відгуках клієнтів на різноманітних пошукових сервісах.

Аналітичні портали на кшталт Dozorro можуть містити інформацію про підозрілі активності у сферах державних закупівель чи узгоджених конкурентних дій. Соціальні мережі — теж дуже актуальне середовище, де можна дізнатися більше про репутацію майбутнього партнера, тому не слід нехтувати пошуком інформації в «неформальних» джерелах. Тут важливо розуміти, у якому напрямку «гуглити». Крім назви компанії, варто перевірити прізвища засновників, топменеджменту та пов’язаних осіб.

Ключове значення корпоративної структури


Безумовно, метою будь-якої інвестиції є отримання прибутку, тому одним з найважливіших кроків є оцінка фінансового потенціалу проєкту, що, серед іншого, передбачає юридичний аналіз корпоративної структури компанії потенційного партнера. Адже від цього залежать оформлення інвестиції, ваше партнерство та, відповідно, безпека активів.

Українське законодавство передбачає різні організаційно-правові форми господарської діяльності, проте більшість бізнесу в Україні працює у формі товариств з обмеженою відповідальністю чи фізичних осіб-підприємців. І тут є чимало підводних каменів.

Наприклад, оформити інвестиції у фізичну особу-підприємця вдасться лише шляхом підписання договору позики.

Якщо ж ви хочете закріпити свою частку в бізнесі в належних юридичних документах, слід реєструвати юридичну особу з організаційно-правовою формою, яка найбільше підходить для ваших цілей.

Часто корпоративна структура бізнесу складається з комбінації декількох господарюючих суб’єктів різних організаційно-правових форм. При цьому активи зосереджують на одних суб’єктах, а основну діяльність здійснюють інші. Якщо інвестор долучається не до всієї корпоративної структури, слід запровадити та юридично оформити систему контролю та порядок взаємодії з елементами, доступ до яких не надано. Такі дії необхідні, щоб нівелювати можливість відводу інвестиційних активів до тих елементів корпоративної структури, що не підконтрольні інвестору.

Оформлення інвестицій


Після того, як партнери переконалися в надійності один одного, визначили корпоративну структуру інвестування та погодили комерційні умови, останнім, але не менш важливим етапом є закріплення всіх домовленостей у письмовій формі. Адже партнерські відносини передбачають чимало компромісів, а в спірних питаннях письмові договірні зобов’язання завжди переважають над усними свідченнями.

Юридичне оформлення інвестицій в Україні включає широкий спектр договорів. Вибір найбільш підходящого виду договору залежить від типу інвестицій, корпоративної структури бізнесу, форми здійснення інвестицій, прав та обов’язків партнерів, а також цілей усіх суб’єктів інвестування.

Базою для оформлення відносин може стати інвестиційний договір. У чинному законодавстві передбачені окремі види інвестиційних договорів для певних видів господарської діяльності, а саме концесійний договір, угоди про розподіл продукції, договір про спільну інвестиційну діяльність. Проте часто необхідно письмово закріпити багато важливих домовленостей, які, наприклад, виконуються ще до появи об’єкта інвестиції, або які регулюють деталі управлінської діяльності.

Тому для інвестування в неструктурований бізнес знадобляться додатково попередні договори та протоколи про наміри, а для придбання корпоративних прав у вже наявному бізнесі — договір купівлі-продажу частки та корпоративний договір. Також в окремих випадках можливе застосування договорів позики та ліцензійних договорів.

Дуже важливо, щоб усі ці документи були узгоджені між собою та максимально детально відображали всі домовленості сторін.

Частою помилкою є декларування в договорах умов, які неможливо виконати в рамках такого договору, або за якими неможливо застосувати засоби захисту прав однієї зі сторін. Класичними прикладами таких умов є зобов’язання голосувати за певні рішення в органах управління товариствами, передання прав на нерухоме майно чи корпоративних прав у договорах без їх належної реєстрації.

Роль юридичного радника в успішному інвестуванні

Отже, прямі інвестиції в бізнес є перспективним напрямом діяльності, у якому важливо отримати гарантію безпеки власних активів та прибутку. Для істотного підвищення шансів на успіх проєкту необхідно виконати низку обов’язкових дій, які вимагають залучення досвідченого юридичного радника, зокрема:
• здійснити детальну юридичну перевірку об’єкта інвестування та партнерів;
• розробити оптимальну схему корпоративного структурування бізнесу, що забезпечить інвестору контроль інвестицій і проєкту загалом;
• розробити пакет договорів, якими будуть врегульовані найменші дрібниці партнерської співпраці та зони відповідальності сторін;
• здійснити правочини з інвестування та їхню реєстрацію відповідно до закону, що забезпечить майбутню доказову базу та правову позицію в разі виникнення спорів, пов’язаних з інвестиціями.

Команда юристів MK Legal Service за 10 років практики успішно допомогла реалізувати кілька десятків інвестиційних проєктів як у випадках, коли клієнт залучав інвестора для власного проєкту, так і коли він сам виступав інвестором і вкладав кошти в бізнес. Наш досвід і глибока експертність в інвестиційній діяльності гарантують безпеку та успішність залучення інвестицій.

Статтю розміщено у виданні «Юридична газета» за посиланням.
2021-06-23 16:00