Всі новини

Оподаткування криптовалюти в Україні: чи законні операції з використанням віртуальних активів та які податки потрібно сплачувати?

Криптовалюта вже вважається майже звичайним видом інвестиційного активу як у світі, так і в Україні. Разом з тим, податкова вважає, що вона не має визначеного правового статусу в Україні. Які ще погляди має ДПС на криптоактиви — розібрав Олексій Ільющенков
І справді, в Україні відсутнє чинне спеціалізоване законодавство з правового регулювання криптовалюти. Так, Закон України «Про віртуальні активи» від 17.02.2022 № 2074-IX, який мав вирішити це питання, не набрав чинності, у зв’язку з тим, що його дія пов’язана з набранням чинності законом України про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування операцій з віртуальними активами. Натомість останній ще навіть не прийнято та існує лише у вигляді основного та альтернативного законопроєктів.

Тож поки що чи не єдине визначення криптовалюти міститься у Законі України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 06.12.2019 № 361-IX. Закон визначає віртуальний актив як «цифрове вираження вартості, яким можна торгувати у цифровому форматі або переказувати і яке може використовуватися для платіжних або інвестиційних цілей».

Разом з цим, відсутність чіткої класифікації не заважає фіскальним органом оподатковувати дохід від операцій з криптовалютою за загальними нормами Податкового кодексу України.

Читайте більше про підходи ДПС до оподаткування операцій з криптою в матеріалі Олексія Ільющенкова, старшого юриста IT/TMT практики MK Legal Service, спеціально для видання Юрист & Закон.


Оподаткування криптовалюти для фізичних осіб.

Об’єктом оподаткування визначаються загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід та іноземні доходи. Дохід, отриманий фізичною особою від продажу криптовалюти включається до загального річного оподатковуваного доходу як іноземний дохід, якщо джерело виплати цього доходу є іноземним, або як інший дохід, якщо виплата доходу здійснюється фізичною особою – резидентом на території України.

Базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, тобто вся сума коштів від продажу криптовалюти, а не лише прибуток від продажу.

Ставка податку – 18 % для податку на доходи фізичних осіб та 1,5% для військового збору.

Якщо платник податку проводить криптовалютну операцію з особою, яка виступає як податковий агент для такої фізичної особи, то сам податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб та військовий збір із суми такого доходу за рахунок платника податків.

Якщо ж платник податку отримує дохід від особи, яка не є податковим агентом, тоді вже сам платник податку зобов’язаний:

— включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу;

— подати податкову декларацію про майновий стан і доходи (далі – податкова декларація) за наслідками звітного податкового року;

— сплатити податок і військовий збір з таких доходів.

Податкова декларація подається фізичною особою до 1 травня року, наступного за звітним, а суму податкового зобов'язання, зазначену в поданій податковій декларації, фізична особа зобов'язана самостійно сплатити до 1 серпня року, що настає за звітним.

Оподаткування криптовалюти для юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців на загальній системі оподаткування.

Для юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців на загальній системі оподаткування застосовуються загальні норми про порядок та умови сплати податку на прибуток підприємств. Відповідно і ставка податку становить ті самі 18% та 1,5% військового збору.

Крім того, чинний Податковий кодекс України для платників податку на додану вартість не передбачає виключень, тобто звільнення від сплати цього податку для операцій з продажу криптовалюти.

З іншої сторони, існує цікава постанова Харківського окружного адміністративного суду у справі № 820/5120/16 від 13 жовтня 2016 р., яке підтверджене постановою Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 16.10.2022 р. Цим рішенням було скасовано індивідуальну податкову консультацію щодо необхідності оподаткування ПДВ операцій з продажу криптовалюти. Однією з підстав для такого висновку стало посилання на рішення Європейського суду з прав людини від 22.10.2015 року, у справі «Хедквіст проти Швеції», яким визначено, що операції з біткойнами та іншими віртуальними валютами на території Євросоюзу не повинні оподатковуватися податком на додану вартість.

Однак відсутність судової практики з цього питання свідчить про те, що такий підхід до податкового планування розглядається учасниками криптовалютних операцій як достатньо ризиковий. До того ж надалі податкова зайняла позицію, що за відсутності законодавства криптовалюта визнається товаром, а не прирівнюються до традиційної валюти.

Оподаткування криптовалюти для юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців на спрощеній системі оподаткування.

З аналізу наявних в мережі індивідуальних податкових консультацій можна прийти до висновку, що податкова вважає перебування на спрощеній системі оподаткування обставиною, яка не дозволяє здійснення операцій з криптовалютою.

Водночас для отримання доходу у вигляді криптовалюти є однозначна позиція податкової щодо незаконності таких дій.

Відповідно до ст. 291.6. Податкового кодексу України, платники єдиного податку І — ІІІ груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі — готівковій або безготівковій (у тому числі з використанням електронних грошей).

Логіка податкової полягає в тому, що платникам єдиного податку заборонені бартерні операції (з обміну одного товару та інший товар або послугу) та розрахунки можливі лише за гроші. Оскільки криптовалюта не має в Україні статусу грошей, то її визнають товаром. Відповідно, платники податків на спрощеній системі оподаткування не можуть отримувати криптовалюту як оплату за свої товари та послуги, а у випадку проведення таких операцій вони будуть оподатковуватися за загальними правилами (за ставкою 18%). Також це буде порушення, яке призведе до скасування перебування платника податків на спрощеній системі оподаткування.

Щодо можливості продажу криптовалюти платником на спрощеній системі оподаткування, то в цьому випадку податкова вважає це неможливим через відсутність цього виду діяльності в законодавстві для єдиного податку. Хоча додатково треба звернути увагу на суперечливі та відверто нечіткі позиції податкових роз’яснень з цього питання.

Так само застосування КВЕД 66.19 «Інша допоміжна діяльність у сфері фінансових послуг, крім страхування та пенсійного забезпечення» як рекомендація для торгівлі криптовалютами та 64.19 «Інші види грошового посередництва» як рекомендація для майнінгу, які зазначаються в листі Держстату від 05.10.2018 р. № 14.4-09/435-18, не дає індульгенції для використання криптовалюти на спрощеній системі оподаткування за зазначеним вище поясненням, тому що КВЕД є тільки статистичним інструментом, а не визначальним критерієм законності виду діяльності.

Таким чином, чинна в Україні система оподаткування криптовалютних операцій є консервативною та не стимулює розвиток цієї галузі. З іншої сторони, як тільки законодавець визначиться, як оподатковувати криптовалюту та відповідно розблокує дію закону України «Про віртуальні активи», можна очікувати зміни, які суттєво скорегують наявні правила гри.
2024-10-01 00:33