Мінекономіки оновило правила бронювання — тепер підприємства, визнані критично важливими для економіки, можуть зарахувати вже мобілізованих працівників після 18.05.2024 до загального числа військовозобовʼязаних працівників.
Як збільшити ліміт працівників для бронювання та як отримати статус критично важливого підприємства за новими правилами — детально розібрав Максим Курочко, керуючий партнер MK Legal Service, у матеріалі спеціально для порталу SPEKA.
Як збільшити ліміт працівників для бронювання та як отримати статус критично важливого підприємства за новими правилами — детально розібрав Максим Курочко, керуючий партнер MK Legal Service, у матеріалі спеціально для порталу SPEKA.
Як працюватиме новий ліміт
Уявімо, що у вас на обліку 80 військовозобовʼязаних працівників, а ще 20 — мобілізували після 18.05.2024.
Раніше для визначення доступної кількості співробітників для бронювання ви рахували від 80 осіб. Наприклад, 50% від 80 — ви могли забронювати 40 людей.
Тепер вам потрібно до кількості працівників на обліку (80) додати всіх мобілізованих після 18.05.2024 (20), і рахувати вже від нової кількості. Тобто тепер ви зможете забронювати на 10 працівників більше (50% від 100 — 50 людей).
Що потрібно зробити для збільшення ліміту
Підприємці мають провести звірку даних у Пенсійному фонді України та ТЦК та оновити інформацію на порталі Дія про загальну кількість облікованих і мобілізованих працівників, щоб визначити свій новий ліміт.
Які умови для перерахунку ліміту для бронювання
- Ви бронюєте працівників юридичної особи або її філії (ФОПів та їхніх працівників усе ще не бронюють);
- Компанія має бути в Єдиному переліку критично важливих підприємств
- Працівники мають бути офіційно працевлаштовані;
- Працівники мають бути виключені з військового обліку, про що є запис у Реєстрі військовозобов’язаних, тобто він працює в компанії і не стоїть на обліку в ТЦК та СП.
Важливо: сумісники, тобто працівники, вже заброньовані іншим підприємством, не враховуються в переліку.
Як отримати статус критично важливого підприємства
Щоб претендувати на бронювання під час дії воєнного стану, військовозобов’язані, з-поміж іншого, мають працювати на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Для цього компанія має відповідати 3 із 8 критеріїв, наведених у Постанові №76, і тут ми розберемо кожен із них.
Водночас підприємство має відповідати першим двом обов'язковим критеріям та будь-якому третьому додатковому.
Критерій 1 (обов'язковий): відсутність заборгованості зі сплати податків та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Критерій 2 (обов'язковий): розмір заробітної плати працівників 20 000 гривень або більше.
Критерій 3 (додатковий): сума нарахованих, утриманих та сплачених податків, зборів, платежів упродовж звітного року перевищує у гривні еквівалент 1,5 млн євро.
Критерій 4 (додатковий): сума надходжень в іноземній валюті, крім кредитів і позик, за звітний податковий рік перевищує у гривні еквівалент 32 млн євро.
Критерій 5 (додатковий): підприємство має стратегічне значення для економіки і безпеки держави відповідно до переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, відповідно до Постанови КМУ № 83 від 04.03.2015.
Цей критерій стосується підприємств державного сектору економіки, і тому на ного в принципі не можуть розраховувати приватні компанії.
Критерій 6 (додатковий): підприємство має важливе значення для галузі національної економіки чи задоволення потреб територіальної громади.
Цей критерій досить неоднозначний, оскільки окремі підстави для набуття важливого значення для певної галузі визначають відповідні органи виконавчої влади. Відтак, щоб оцінити, чи може певне підприємство йому відповідати, потрібно аналізувати підзаконні акти саме у вашій сфері.
Критерій 7 (додатковий): ваше підприємство має статус резидента Дія.City.
Критерій 8: (додатковий): підприємство постачає електронні комунікаційні послуги з певним рівнем доходу.
Як забронювати працівників за новими правилами у 2025 році
За новим порядком ви маєте виконати такі дії:
- Подати документи на набуття статусу критичності до профільного міністерства, наприклад, для ІТ-компаній — до Мінцифри;
- Після отримання підтвердження зайти на портал Дія і внести дані працівників, яких плануєте бронювати;
- Підтвердити, що їхня зарплата становить 20 000 гривень або більше — це нова вимога з 2025 року;
- Перевірити та підписати заяву.