Довгоочікувана податкова реформа нарешті запущена! Бізнес і громадяни отримали чітку відповідь на запитання «які саме податки та з яких доходів потрібно сплачувати за новими правилами».
Основні зміни складаються з двох частин.
1) 28 листопада 2024 року Президент України підписав Закон № 4015-IX (далі — Закон), раніше відомий як законопроєкт №11416-д “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану”. 30 листопада Закон опублікували у виданні «Голос України», а з 1 грудня він офіційно набрав чинності.
Однак ініціатори реформи та податкові експерти одразу звернули увагу на низку суперечностей у Законі № 4015-IX, які прямо впливають на сплату нових податків підприємцями.
2) Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики розробив зміни, які спрямовані виправити ці колізії. Рятівний план передбачено в Законі № 4113-IX (законопроєкт № 9319), який Верховна Рада України прийняла 4 грудня, а Президент підписав 25 грудня.
Які податки потрібно буде сплачувати бізнесу та громадянам — розібрався Павло Журавльов, адвокат податкової практики MK Legal Service, спеціально для порталу SPEKA.
Зміни щодо військового збору
Закон розширює коло платників військового збору. До цього військовий збір платили лише фізичні особи з доходів з джерелом походження з України та з іноземних доходів. Тепер же його мають платити ще й підприємці — платники єдиного податку.
Закон встановлює такі ставки військового збору:
1.Для бізнесу:
2.Для фізичних осіб:
1.Для бізнесу:
- для фізичних осіб-підприємців І, II та IV групи єдиного податку — на рівні 10% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного року (наразі сума військового збору складатиме 800 грн);
- для платників єдиного податку III групи (ФОПів та юридичних осіб) — у розмірі 1% від доходу, визначеного відповідно до положень ст. 292 ПКУ.
2.Для фізичних осіб:
- щодо оподаткування задекларованого загального річного доходу за 2024 рік — за ставкою 1,5%;
- щодо оподаткування доходу від операцій з майном, доходу у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна та інших доходів (зокрема, доходу від зарплати та винагороди гіг-спеціалістів Дія.City, оренди, виграшу, депозиту тощо) — за підвищеною ставкою 5%.
Важливо: для військовослужбовців та працівників Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту — ставка військового збору зберігається на рівні 1,5 % від об’єкта оподаткування.
Завдяки змінам, впровадженим в Законі № 4113-IX (законопроєкт № 9319), відтепер чітко визначені строки, з яких набирають чинності норми щодо сплати військового збору:
— ФОПи І, II та IV групи повинні будуть сплачувати військовий збір уже з 1 січня 2025 року;
— платники податку ІII групи (юридичні особи та ФОПи) повинні будуть сплачувати військовий збір у розмірі 1% від свого обороту за підсумками першого кварталу 2025 року.
Водночас строки введення підвищеної ставки військового збору для доходів фізичних осіб залишаться поточними — з 1 грудня 2024 року.
Таким чином, усі зміни щодо військового збору для бізнесу запрацюють вже з 2025 року.
Зміни щодо податку на прибуток
Загалом зміни щодо сплати податку на прибуток можна поділити на такі групи:
1. Змінюються розміри авансових внесків з податку на прибуток підприємств для операцій з обміну валют, а саме:
— еквівалент 600 євро — за кожний пункт обміну іноземної валюти, розташований у населеному пункті (крім міста Києва), чисельність населення якого перевищує 50 000;
— еквівалент 700 євро — за кожний пункт обміну іноземної валюти, розташований у місті Києві;
— еквівалент 200 євро — за кожний пункт обміну іноземної валюти, розташований в інших населених пунктах або за межами населених пунктів.
2. Вводяться авансові платежі з податку на прибуток та ПДФО для компаній з роздрібної торгівлі пальним, які сплачуються щомісяця не пізніше 20 числа:
— у розмірі 30 000 грн — у разі реалізації виключно скрапленого газу;
— у розмірі 45 000 грн — у разі реалізації кількох видів пального і при цьому частка реалізації скрапленого газу в літрах, приведених до температури 15 °C у загальному обсязі реалізованого впродовж попереднього місяця пального, становить 50 і більше відсотків;
— у розмірі 60 000 грн — у всіх інших випадках.
Тут є 2 важливих нюанси:
1) Якщо сума авансового внеску, попередньо сплаченого впродовж звітного (податкового) року, перевищує суму нарахованого податкового зобов’язання за такий податковий (звітний) рік, сума такого перевищення не переноситься у зменшення податкових зобов’язань наступних податкових (звітних) періодів.
2) Сума сплачених авансових внесків з податку на прибуток не підлягає поверненню платнику податку як надміру та/або помилково сплачені податкові зобов’язання, не може бути зарахована в рахунок інших податків і зборів (обов’язкових платежів) та на неї не поширюється дія положення статті 43 цього Кодексу.
Ця норма може негативно вплинути на малих регіональних торговців паливом в сільській місцевості, де обсяг реалізації палива невеликий і сума авансового платежу може перевищувати розмір прибутку за відповідний період.
3. Важлива зміна для Retail i HoReCa бізнесу:
у разі несплати авансового внеску з податку на прибуток підприємств або авансового внеску з ПДФО, ДПС може припинити дію ліцензії на торгівлю підакцизними товарами, зокрема алкогольними напоями та тютюновими виробами.
у разі несплати авансового внеску з податку на прибуток підприємств або авансового внеску з ПДФО, ДПС може припинити дію ліцензії на торгівлю підакцизними товарами, зокрема алкогольними напоями та тютюновими виробами.
Ці зміни наберуть чинності з 01.01.2025.
4. Додатково встановлені такі ставки податку на прибуток:
— для банків — у розмірі 50% за 2024 рік;
— для небанківських фінансових установ (крім страхових компаній) — у розмірі 25% з 2025 року.
— для цілей оподаткування скоригованого прибутку КІК (контрольованої іноземної компанії) фінансової установи (крім страховика), визначеного відповідно до статті 39-2 Податкового кодексу — у розмірі 25% з 2025 року.
Інші важливі зміни
Серед змін в інших сферах сплати податків можна виділити такі:
1. З 2025 року запроваджується щомісячне подання звітності з ПДФО (для цілей економічного бронювання).
2. При визначенні мінімального податкового зобов’язання з сільськогосподарської земельної ділянки в період з 1 січня 2024 року по 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан, сума мінімального податкового зобов’язання, визначена відповідно до підпунктів 38-1.1.1 і 38-1.1.2 статті 38-1 Податкового кодексу, не може становити менше 700 грн з 1 га, а для земельних ділянок, у площі яких частка ріллі становить не менше 50 % — 1400 грн з 1 га.
3. Громадяни не платитимуть податки за 2024 та 2025 податкові (звітні) роки за дохід у вигляді державної грошової допомоги від програми «Національний кешбек» за придбання товарів та послуг українського виробництва.
4. Українців звільнять від сплати ПДФО за період з 2022 року по 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан, за доходи у вигляді коштів або безоплатно наданих товарів чи послуг як іноземної допомоги в рамках отримання тимчасового захисту в іноземних державах.
За підрахунками Forbes, першочергова версія податкової реформи мала принести до бюджету 125 млрд грн цього року й 340 млрд грн — наступного. Однак, після внесення змін і через затримку в ухваленні та підписанні Закону, у 2024 році бюджет отримає лише близько 8 млрд грн, а у 2025 році — 140 млрд грн.
Попри зменшення цієї суми майже в 3 рази, податкове навантаження на бізнес все одно зросте, тож підприємці вже зараз мають формувати фінансові плани на 2025 рік з урахуванням цих змін. Своєю чергою, податкові ризики, які й так були серед топ-3 найболючіших проблем для бізнесу, стають ще більш актуальними. Тому найкращий подарунок від власника для своєї компанії на Новий рік — це податковий аудит від професійних податкових радників, який допоможе підготуватися до податкових перевірок і врахувати всі нові вимоги податкової реформи.