Всі новини

Інтернет-провайдери на єдиному податку: як оскаржити незаконні рішення ДПС і повернутися на спрощену систему

З 1 жовтня 2024 року централізованим рішенням ДПС перевела всіх інтернет-провайдерів, що є платниками єдиного податку третьої групи, на загальну систему оподаткування. Ось як це відбулося: ДПС анулювала реєстрацію підприємців як платників єдиного податку на підставі даних акту перевірки щодо дотримання умов спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності.
Це означає, що податкове навантаження на бізнес, який надає доступ до Інтернету, різко зросло без попередження та підготовки.
Розглянемо, чому таке рішення порушує вимоги законодавства і як інтернет-провайдери можуть захистити свої права.

Максим Курочко, керуючий партнер MK Legal Service та Артем Остапенко, партнер, керівник ІТ\TMT практики MK Legal Service, адвокат у матеріалі для видання SPEKA поділилися порадами щодо прав інтернет-провайдерів.

Деталі аргументації ДПС

ДПС обґрунтовувала своє рішення тим, що послуги з доступу до Інтернету не входять до окремого класу або підкласу економічної діяльності. За їхнім тлумаченням, ця сфера належить до таких класів згідно з КВЕД ДК 009:2010:
  • 61.10 – «Діяльність у сфері проводового електрозв’язку»;
  • 61.20 – «Діяльність у сфері безпроводового електрозв’язку»;
  • 61.30 – «Діяльність у сфері супутникового електрозв’язку»;
  • 61.90 – «Інша діяльність у сфері електрозв’язку».
Податкова служба вважає, що з 1 січня 2022 року, після набрання чинності Закону №1089-ІХ «Про електронні комунікації», зазначені види діяльності не дозволяють перебувати на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності. Таким чином, платники податків, які використовують ці КВЕДи та надають електронні комунікаційні послуги, включаючи доступ до Інтернету, не можуть користуватися спрощеною системою.

Наслідки рішення ДПС для інтернет-провайдерів

Інтернет-провайдери мають вирішити кілька важливих завдань:
  • Адаптувати бухгалтерський облік до нових вимог.
  • Спробувати оскаржити рішення ДПС.
Наразі адміністративні суди по всій Україні розглядають десятки позовів про скасування цього рішення щодо окремих платників податків. Це свідчить про значний резонанс переведення на загальну систему серед невеликих провайдерів Інтернету.
Таке рішення руйнує бізнес, непомірно збільшуючи податкове навантаження та ускладнює податковий та бухгалтерський облік, що тепер вимагає залучення професійного бухгалтера.
Раніше підприємці сплачували:
  • Єдиний податок: 5% від доходу;
  • ЄСВ: 22% від бази оподаткування;
  • ПДФО і військовий збір: 18% + 1,5% від заробітної плати.
На загальній системі тепер вони повинні сплачувати:
  • Податок на прибуток: 18% від бази оподаткування;
  • ПДФО і військовий збір: 18% + 5% від заробітної плати;
  • ЄСВ: 22% від бази оподаткування;
  • У деяких випадках ПДВ: 20% від бази оподаткування.
Такі умови стають тягарем для малого бізнесу і змушують підприємців закривати свої компанії. У результаті багато з них переходять на працю як наймані працівники, що негативно впливає на економіку.

Як врятувати бізнес інтернет-провайдерам в умовах обмежень ДПС

Якщо ваш бізнес опинився в такій ситуації, не варто здаватися. Рекомендовано оскаржити ці неправомірні рішення податкової служби. Для цього є два шляхи:
Шлях 1. Адміністративне оскарження: спочатку надайте заперечення до акту перевірки та візьміть участь у їх розгляді. Це допоможе зібрати докази для подальшого судового оскарження.
Шлях 2. Судове оскарження: зверніться до суду, якщо процедура досудового оскарження не дала результату або одразу підіть до суду, не чекаючи процедури адміністративного оскарження.
Практика показує, що суди зазвичай підтримують платників податків, і ось які ключові причини для цього:
1) ДПС хибно стверджує, що інтернет-провайдери порушують вимогу підпункту 291.5.1 пункту 291.5 статті 291 ПК України. За їхнім тлумаченням, діяльність провайдерів, зокрема, належить до послуг з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж, мереж ефірного теле- і радіомовлення, проводового радіомовлення та телемереж.
2) Однак інтернет-провайдери, що є платниками єдиного податку третьої групи і зареєстровані як постачальники електронних комунікаційних послуг з доступу до Інтернету, не здійснюють діяльність, заборонену цим підпунктом. Отже, вони мають право залишатися на спрощеній системі, а ці рішення ДПС є незаконними.
Приклади подібних судових рішень (рішення у справі № 320/40139/23; рішення у справі № 320/923/24) яскраво ілюструють хибність доводів податкової служби: суди впевнено встають на бік платників податків та скасовують рішення ДПС про виключення з реєстру платників єдиного податку.
Такі неякісні рішення податківців є яскравим прикладом того, що питання перезавантаження Державної податкової служби як ніколи актуальне на сьогодні.

Верховний Суд став на підтримку інтернет-провайдерів

18 березня 2025 року Верховний Суд ухвалив остаточне рішення у справі № 160/21398/24 на користь невеликого провайдера ТОВ «Теленавігатор». У червні 2024 року ДПС виключила провайдера з реєстру платників єдиного податку.
Ключові порушення податківців, які зафіксували в рамках судового розгляду:
  • ДПС не провела документальної перевірки, яка є єдиною підставою для виключення з реєстру платників єдиного податку;
  • Акт перевірки, за результатами якого ДПС прийняла оспорюване рішення, взагалі не містить інформації про вид і підстави перевірки;
  • Акт перевірки взагалі не відображає зміст та суть встановлених контролюючим органом порушень;
  • ДПС не навела жодних доводів, якими б підтверджувалося, що ТОВ веде діяльність, заборонену для платників єдиного податку.
Отже, непроведення ДПС документальної перевірки, неоформлення її результатів за вимогами закону та відсутність чітких доказів порушень з боку підприємства і стали підставою для Верховного Суду відновити статус провайдера як платника єдиного податку.

Підсумую ключовими порадами для інтернет-провайдерів:

  • Зверніться до професійних юристів, які розбираються в податкових спорах і допоможуть вам якісно підготуватися до оскарження;
  • Уважно проаналізуйте рішення ДПС щодо виключення з реєстру платників єдиного податку;
  • Сформуйте перелік власних зауважень до цього рішення;
  • Зверніться з оскарженням рішення ДПС до вищого органу або одразу до суду.
Пам'ятайте: закон на вашій стороні, важливо боротися за своє право вести бізнес!