Всі новини

5 переваг Дія.City для розвитку ІТ-бізнесу

5 переваг Дія.City для розвитку ІТ-бізнесу

Уже понад 2 роки в Україні діє революційний правовий режим Дія.City, запущений Законом України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» № 1667-IX від 15.07.2021 (далі — Закон 1667-ІХ).
За цей час понад 900 компаній стали резидентами Дія.City та розвивають свій бізнес за новими сучасними умовами.
Максим Курочко, керуючий партнер MK Legal Service, та Артем Остапенко, партнер, керівник ІТ/ТМТ-практики MK Legal Service, у спеціальному випуску «Вибір клієнта. ТОП-100 юристів України» від видання «Юридична газета» визначили 5 ключових переваг, які приносить tech-бізнесу перехід на Дія.City.
1. Гіг-контракт — альтернатива архаїчному трудовому законодавству
Дія.City надає можливість укладати гіг-контракти з фахівцями, залученими в процесі створення ІТ-продуктів. Цей вид договору дозволяє відступити від положень Кодексу законів про працю (1971 року видання!) і дає змогу:
— визначити розмір винагороди без будь-яких прив’язок до мінімальної зарплати,
— відійти від періодичності виплат,
— перейти на систему оплати за результат, а не за процес,
— здійснювати виплати в іноземній валюті,
— покладати повну матеріальну відповідальність на залученого гіг-спеціаліста.
Відхід від КЗПП дає гнучкість у побудові бізнес-процесів і дозволяє стимулювати фахівців приносити більше результату, робить їх більш самодостатніми та відповідальними, переводячи їх з розряду працівників у підрядників. Це звільняє адміністративний ресурс компанії та нівелює ризики визнання таких відносини як «приховані трудові» контролюючими органами.
2. Податок на виведений капітал — нова ніша в українському податковому законодавстві
Серед низки податкових пільг резиденти Дія.City мають альтернативу до податку на прибуток підприємств зі ставкою 18% — податок на виведений капітал (ПнВК) зі ставкою 9%.
ПнВК оподатковуються операції, пов'язані з виведенням коштів з обороту, наприклад, дивіденди та роялті.
Такі економічно привабливі юрисдикції, як Естонія, Латвія та Грузія, сьогодні запровадили у себе податок на виведений капітал.
Важливо розуміти, що компанія сама добровільно обирає — платити один або інший варіант податку, подаючи відповідну заяву. На ПнВК перейшла половина з усіх резидентів Дія.City.
3. Переваги в оподаткуванні фахівців
Як тільки не «кошмарили» контролюючі органи українській бізнес, який активно використовує b2b-модель як складову частину бізнес-процесів — «нікчемні правочини», «нереальні господарські операції», «приховані трудові відносини» — та інші химерні терміни, щоб донараховувати податкові зобов’язання та застосовувати величезні штрафні санкції.
Закон 1667-ІХ дає можливість резидентам Дія.City позбутись цілої купи ризиків та офіційно платити менше податків за працівників і гіг-спеціалістів: замість загальної ставки ПДФО 18%, за винагороду для фахівців резидентів Дія.City сплачується податок за ставкою 5%.
На додачу до цього, ЄСВ за гіг-спеціалістів і робітників сплачується у розмірі мінімального страхового внеску (мінімальної заробітної плати за 1 січня відповідного року) — не залежно від суми винагороди!
В умовах, коли в країні активно зникають податкові пільги, як-то пільга з ПДВ щодо постачання програмної продукції чи спеціальні умови для спрощеної системи зі ставкою 2%, особливості оподаткування резидентів Дія Сіті виглядають дуже привабливо в контексті податкового планування.
Щобільше: Законом 1667-ІХ передбачено, що чинність правового режиму Дія.City та стабільність його умов закріплюється на законодавчому рівні щонайменше на 25 років.
Тому цілком можна стверджувати, що набуття статусу резидента – це інвестиція у майбутнє компанії.
4. NDA та NCA як переваги англійського права
Договори про нерозголошення (NDA) та про утримання від вчинення конкурентних дій (NCA) уже давно не є чимось новими для України й часто укладаються при найманні працівників, напевно, в кожній сучасній компанії. Але притягнути до реальної відповідальності порушників NDA та NCA раніше було надскладно, бо закон захищав права найманого працівника, значно погіршуючи позицію роботодавця.
За новими правилами в Законі 1667-ІХ NDA та NCA можна укладати з працівниками та гіг-спеціалістами резидентів Дія.City. Це забезпечить реальний контроль і санкції для робітників і підрядників, якщо вони розголосять конфіденційну інформацію про ваш бізнес або одразу після припинення роботи з вами почнуть співпрацю з вашими прямими конкурентами.
5. Бронювання для збереження цінних експертів
Мінцифра активно опікується резидентами Дія.City та декларує свою готовність надавати різнобічну підтримку для компаній, від консультацій до конкретних дій для захисту порушених прав та інтересів резидентів.
Від слів до діла, особливий бонус саме для компаній у Дія.City вдалося отримати на початку 2023 року: статус резидента Дія.City став одним з критеріїв для визнання підприємства критично важливим для економіки України та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. Такий статус не лише дає можливість бронювати від мобілізації військовозобов’язаних працівників та убезпечує компанію від втрати висококваліфікованих фахівців, але й надає додаткові конкурентні переваги при найманні нових.
Поки що, станом на квітень 2024 року, ця перевага працює лише для офіційно працевлаштованих працівників, але не поширюється на ФОП і гіг-спеціалістів.
Правовий режим Дія Сіті тільки почав процес інтеграції в українську бізнес-спільноту. Усі можливі переваги, які обіцяє цей режим, бізнесу ще потрібно буде дослідити на практиці. Та вже зараз можна казати, що режим Дія Сіті — це чудова ініціатива з боку держави, яка покликана вивести українську ІТ-індустрію на якісно новий рівень та створена для підприємців, які дивляться в майбутнє!