Всі новини

Переваги у бронюванні ІТ-спеціалістів для Дія.City

Якщо ваша компанія працює в ІТ-сфері, у вас є більше шансів забронювати своїх працівників від мобілізації. Таку можливість відкрив для айтівців уряд у своїй постанові від 27 січня 2023 р. № 76 «Деякі питання реалізації положень Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час».
У цій Постанові №76 ви знайдете загальний порядок бронювання військовозобов’язаних за підприємствами, установами і організаціями на період мобілізації та на воєнний час. Та серед цих правил уряд передбачив спеціальні преференції для підприємств ІТ-галузі, а саме для резидентів Дія.City.
У чому ж нюанси бронювання військовозобов’язаних саме за підприємствами ІТ галузі – резидентами Дія.City – розглянув Артем Остапенко, керівник практики ІТ/ТМТ MK Legal Service, у матеріалі для видання Юридична газета.

Аналіз 7 критеріїв

Щоб претендувати на бронювання під час дії воєнного стану, військовозобов’язані, з-поміж іншого, мають працювати на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Для цього компанія має відповідати 3 із 7 критеріїв, наведених у Постанові №76, і тут ми розберемо кожен із них.
Критерій 1: ваше підприємство має статус резидента Дія.City.
Якщо ви проходите за цим критерієм, вам потрібно мати ще 2, щоб отримати критично важливий статус.
Критерій 2: сума нарахованих, утриманих та сплачених податків, зборів, платежів упродовж звітного року перевищує еквівалент 1,5 млн євро;
На жаль, в Україні, поки що, не так багато підприємств, які можуть похвалитися такими показниками. Аналогічно можна сказати й про Критерій 3: сума надходжень в іноземній валюті, крім кредитів і позик, за звітний податковий рік перевищує еквівалент 32 млн євро.
Критерій 4: підприємство має стратегічне значення для економіки і безпеки держави відповідно до переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави.
Цей критерій стосується підприємств державного сектору економіки, і тому на ного в принципі не можуть розраховувати приватні компанії.
Критерій 5: підприємство має важливе значення для галузі національної економіки чи задоволення потреб територіальної громади.
Цей критерій досить неоднозначний, оскільки окремі підстави для набуття важливого значення для певної галузі визначають відповідні органи виконавчої влади. Відтак, щоб оцінити, чи може певне підприємство йому відповідати, потрібно аналізувати підзаконні акти саме у вашій сфері.
Критерій 6: відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Критерій 7: розмір середньої заробітної плати застрахованих осіб-працівників на підприємстві за останній календарний квартал становить не менше розміру середньої заробітної плати у регіоні за IV квартал 2021 р.

У чому полягає перевага для резидентів Дія.City

Нарешті ми підійшли до критеріїв, які є дійсно реальними для пересічної компанії, а особливо для дійсного резидента Дія.City. Для прикладу, середня зарплата по Києву у IV кварталі 2021 року, за даними Держстату, становила 22 794,60 грн.
Тому для ІТ-компаній, які є резидентами Дія.City, складається досить не поганий пазл:
якщо бізнес не має боргів з ЄСВ і середня зарплата в компанії не менша від розміру середньої зарплати по регіону у IV кварталі 2021 року, така ІТ-компанія може сміливо подати заяву на визнання її критично важливою для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Після успішного отримання відповідного рішення, ця ІТ-компанія зможе бронювати своїх працівників на період мобілізації та на воєнний час.
Водночас хочу звернути увагу, що заброньовані працівники, окрім відстрочки від призову на військову службу, отримують право перетину державного кордону у воєнний час. Це стало можливим завдяки постанові Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 року №69. На мою думку, це буде дуже корисно для компаній, які провадять зовнішньоекономічну діяльність, та займаються транскордонною релокацією свого бізнесу.
Тож робимо висновок: якщо ваша компанія відповідає двом останнім критеріям, але не є резидентом Дія.City, шанси на отримання права на бронювання до 50% власних працівників є досить сумнівними. Тому рекомендую розглянути варіант з обранням правового режиму Дія.City. Це дасть вам змогу не лише зберегти своїх спеціалістів, а й скористатися цілою низкою переваг від резидентства, як-то знижені податки та можливість укладати гіг-контракти, розширивши експертний пул своєї команди.

Невирішені проблеми щодо бронювання в ІТ-сфері

Наразі бронювання доступне лише для офіційно працевлаштованих працівників. Тож ФОПи, а окрім того й гіг-спеціалісти, наразі не підлягають бронюванню. Це питання вже неодноразово піднімалося на зустрічах влади, ІТ-компаній і бізнес-асоціацій, але поки що результату ми не побачили.
Інше питання бронювання спеціалістів підприємствами у сфері електронних комунікацій обговорили на останній зустрічі комітету ВРУ з питань цифрової трансформації представники влади, оператори та провайдери.
Бізнес сформулював 3 ключових проблеми таким чином:
  • працівники цих підприємств мають дефіцитні військово-облікові спеціальності, тому їх мобілізують частіше для використання їхнього досвіду на фронті;
  • також часто до лав ЗСУ долучаються співробітники компаній, які обслуговують і контролюють мережі операторів;
  • такі зв'язківці потрібні в тилу, щоб налагоджувати роботу систем зв'язку, але зараз законодавство не дає змоги бронювати цих спеціалістів.
Відтак Комітет почав готувати зміни, щоб дозволити компаніям у сфері електронних комунікацій бронювати працівників, які не є резидентами Дія.City. Найімовірніше, йдеться про Критерій 5 зі згаданих вище. Тож чекатимемо разом на позитивні новини від законодавців у цій сфері