Всі новини

Криптовалюти: регулювання та застосування в ІТ

Криптовалюти стрімко увірвались у нашу реальність: за 10 років вони з маловідомого та незрозумілого електронного об’єкта перетворилися на повноцінний фінансовий інструмент.

З 2016 року все більше стартапів почали використовувати для залучення інвестицій ICO — первинне розміщення нових криптовалют. Особливій популяризації криптовалют сприяла ІТ-сфера: її представники стали частіше віддавати перевагу біткоїнам як альтернативі для розрахунків у проєктах.

Читайте в статті від Максима Курочко, керуючого партнера MK Legal Service, про міжнародний і вітчизняний досвід використання криптовалют.


Міжнародне регулювання


Франція
Французький законодавець не встановив єдиного імперативу для усіх криптовалют. Кожен випадок використання криптовалюти аналізується індивідуально, а при виявленні його схожості з природою та використанням цінних паперів — до нього застосовується відповідне регулювання цінних паперів.

Канада
Правовий статус криптовалют у Канаді регулюється законодавством про цінні папери. Так, криптовалютні біржі повинні проходити обов’язкову реєстрацію, ідентифікувати своїх користувачів і сповіщати про операції на суму понад 10 000$.

Іспанія
В іспанському законодавстві відсутнє офіційне закріплення статусу криптовалют і їх використання в межах держави. Криптовалюти не можуть прирівнюватись до офіційних засобів платежу чи фінансових інструментів. Однак, за умови відповідності вимогам закону, на них може поширюватись регулювання цінних паперів.

Росія
У російському правовому полі з’явився перший закон, що регулює статус криптовалют і ввів поняття «цифрова валюта» і «цифрові фінансові активи». Криптовалюта може виступати предметом приватно-правових договорів (купівля-продаж, обмін). За криптовалютами фактично закріплюється роль інвестиційних інструментів, але одночасно забороняється їхнє використання як засобів платежу.



Правове регулювання криптовалют в Україні


Сьогодні правовий статус криптовалют в Україні визначений частково. Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» (надалі — Закон) поняття «віртуальний актив» визначає як цифрове вираження вартості, яким можна торгувати у цифровому форматі або переказувати, і яке може використовуватися для платіжних або інвестиційних цілей.

Також Закон закріплює поняття «постачальник послуг, пов’язаних з обігом віртуальних активів» — будь-яка фізична чи юридична особа, яка провадить один або декілька таких видів діяльності або операцій для іншої фізичної або юридичної особи або від її імені:
🔵 обмін віртуальних активів;
🔵 переказ віртуальних активів;
🔵 зберігання або адміністрування віртуальних активів або інструментів, що дають змогу контролювати віртуальні активи;
🔵 участь і надання фінансових послуг, пов’язаних із пропозицією емітента або продажем віртуальних активів.

Закон визначає постачальників цих послуг як суб’єктів первинного фінансового моніторингу й поширює на них відповідні вимоги.

Водночас для тих, хто використовує криптовалюти, однак не належить до постачальників цих послуг, не встановлено додаткових вимог. За відсутності спеціальних правил до таких правовідносин застосовуються стандартні правила оподаткування та ліцензування. При цьому, сам факт використання криптовалют не зобов’язує особу отримувати будь-які спеціальні дозволи чи ліцензії.



Використання криптовалют в ІТ


Попри неврегульованість чи недостатню визначеність статусу криптовалют практично в усіх країнах світу, бізнес активно користується криптовалютами. Найпоширеніший спосіб — як засіб платежу для купівлі-продажу товарів чи послуг, що пропонуються підприємцями.

Криптовалюти також використовуються, як:
🔵 активи, що вносяться для формування статутного капіталу юридичних осіб;
🔵 спосіб залучення інвестицій для проєктів — у формі ІСО (initial coin offering) чи звичайного інвестиційного договору;
🔵 технічна основа для ІТ-проєктів з використанням блокчейну;
🔵 засіб платежів усередині бізнес-процесів компанії (розрахунки з працівниками, контрагентами, інвесторами);
🔵 маркетингові проєкти (випуск криптовалюти відомими компаніями чи зірками).


Юристи MK Legal Service неодноразово консультували компанії, які використовують криптовалюти та залучають інвесторів у криптовалютні проєкти. Сьогодні ми надаємо повний юридичний супровід компанії, яка веде діяльність криптовалютного гаманця.