Всі новини

Чи варто ставати резидентом ДіяCity? Головні його відмінності від ФОП-системи


Ще 15 липня 2021 року ухвалили закон «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні», який декларував особливі, сприятливіші умови оподаткування для резидентів «Дія City». Але наскільки ці умови насправді сприятливі, стало зрозуміло лише 18 грудня.

Саме цього дня президент підписав Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні».


Податки на зарплату


На сайті «Дія City» у розділі «Спеціальний податковий режим» нам розповідають про переваги оподаткування фізичних осіб – працівників, інвесторів та власників, які є резидентами «Дія City».

Справді, новий підписаний закон передбачає «плюшки» з оподаткування фізичних осіб.

1. Оплату 5% прибуткового податку та 1,5% військового збору з:

  • виплат у сумі до 240 тис. євро на рік;
  • зарплати;
  • оплати гіг-контрактів;
  • авторської винагороди створення службового твору (передачі авторських прав замовнику).

Якщо виплати перевищують 240 тис. євро на рік, то суму перевищення оподатковуватимуть 18% та 1,5% військового збору.

2. 22% єдиного соціального внеску від мінімальної заробітної плати для працівників та спеціалістів, які уклали гіг-контракт із резидентом «Дія City», у тому числі ФОП та самозайняті особи (оплачує роботодавець резидент «Дія City»). За бажанням ФОП і самозайняті можуть донарахувати собі єдиний соціальний внесок у більшому розмірі, але бажаючі навряд чи знайдуться.

Таким чином, якщо порівняти ці умови з податковим навантаженням на фонд оплати праці, виглядає все правда чудово. Якщо ж порівняти із системою оплати на ФОП третьої групи, яка діє зараз, то «чисті гроші» подорожчають лише на 1,5% військового збору.

Але це не така велика плата за можливість працювати «у білу» та не боятися візиту «маски-шоу», які перевіряють реальність трудових відносин із ФОП.

Дивіденди


Виплата дивідендів для фізичних осіб від резидентів Дія City взагалі не оподатковується. Але безкоштовно отримати дивіденди можна лише раз на два роки.

Для довідки: дивіденди від платника податку на прибуток коштують 6,5% (з військовим збором), а єдиного податку – всі 10,5%.

Тут переваги є. Така система дозволить спростити структуру власності компаній та отримувати реальним бенефіціарам свої гроші без зайвих витрат на утримання офшорних компаній.

Тим же, хто не зможе відмовитись від участі засновників – юридичних осіб або хоче отримувати дивіденди частіше, ніж раз на два роки, доведеться заплатити 9% на суму дивідендів. І лише у випадку, якщо засновник – нерезидент «Дія City».

Інвестування


Податковий кодекс України було доповнено пунктом 166.3.10. І тепер витрати на придбання корпоративних прав фізичною особою можна віднести до податкової знижки, за умови, що такі витрати компанія понесла до набуття статусу резидента «Дія City».

Сума реінвестування дивідендів у свою частку разом із сумою початкового вкладу при виході не оподатковується.

Податок на додану вартість


Новий закон не приділяє уваги цьому податку, тому можна припустити, що резиденти «Дія City», так само як і інші постачальники програмної продукції, яку зазначили у пункті 26-1 підрозділу 2 розділу XX ПК України, звільняються від сплати ПДВ до 1 січня 2023 року. року.

Можливо, Мінцифри пролобіює для свого дітища продовження податкових пільг щодо сплати ПДВ, але це лише припущення.

Податок на прибуток


Податок з прибутку за ставкою 9% (замість 18 % для звичайних смертних), крім:

Якщо резидент «Дія City» – контролююча особа (якщо у сумі один або кілька резидентів України володіють більш ніж 50%). За ставкою 18% оподатковують прибуток іноземної компанії, яку резидент контролює. Контрольовані операції, умови яких не відповідають принципу «витягнутої руки».

Щодо оплати за ставкою 9%, то під неї підпадають усі операції з виведення грошей з обороту, наприклад:

  • як було зазначено, виплата дивідендів юридичним особам – нерезидентам «Дія City»;
  • сума, яку виплачують власнику корпоративних прав, з урахуванням дивідендів та зворотним викупом акцій, якщо ця сума перевищує вартість купівлі таких акцій, паїв або часток;
  • кошти, що повертаються у межах спільної діяльності, на суму перевищення вкладу;
  • оплата відсотків, комісій із боргових зобов'язань, які використовували на користь нерезидентів «Дія City» (за винятком банків та деяких іноземних компаній);
  • неоплачені послуги для нерезидентів «Дія City», за якими не висували вимоги щодо стягнення, за винятком неприбуткових організацій;
  • за певних умов у рамках рекламної кампанії;
  • додаткові блага для фахівців резидента Дія City (для своїх працівників);
  • неповернена фінансова допомога (але є винятки);
  • виведення коштів на свої рахунки за кордоном;
  • і навіть оплата штрафів та пені за цивільноправовими договорами.

Одним словом, законодавець у властивій йому нерозбірливій манері спробував передбачити всі можливі випадки виведення грошей з обігу резидента Дія City.

При цьому компаніям, які раніше у своїй структурі використовували юридичні особи на єдиному податку як першу ланку в отриманні коштів з-за кордону, доведеться дізнатися, що таке «принцип витягнутої руки» українською та інші принади контрольованих операцій.

Висновки

  • Фонд оплати праці для резидентів «Дія City» буде дорожчим на 1,5% у порівнянні з системою ФОПів на третій групі єдиного податку. 
  • Єдиний соціальний внесок залишиться таким самим. 
  • Спростили отримання дивідендів реальними бенефіціарами – за відсутності оподаткування простіше виплатити дивіденди в Україні, аніж нести витрати на утримання офшорної мережі.
  • З ПДВ поки що нічого не зрозуміло. До 1 січня 2023 року є спільні для всього ІТ пільги, які звільняють від сплати цього податку. Що буде далі – ворожіння на кавовій гущі.
  • Податок на прибуток менший у два рази, і той фактично є податком на виведений капітал.
  • Тих, хто ще не був платником податку на прибуток, доведеться зіткнутися із трансфертним ціноутворенням, принципом «витягнутої руки» українською та іншими адміністративними складнощами.

«Дія City» все-таки прогресивний крок, який допоможе зробити життя вітчизняних IT-підприємців більш стабільним та прогнозованим. Краще платити на 1,5% більше у фонд оплати праці та спати спокійно.

Але щоб життя ІТ-спільноти стало ще й безпечнішим, потрібно дочекатися, поки ухвалять обіцяні зміни до Кримінально-процесуального кодексу, які зможуть захистити від свавілля силовиків резидентів «Дія City».

Наразі відповідний законопроєкт № 4305 зняли з розгляду, а альтернатив до парламенту, наскільки мені відомо, не надходило.

Статтю опубліковано у виданні MC.Today