Всі новини

Чи готовий Ваш бізнес до податкових перевірок: чек-лист для власника

Як свідчить практика, є власники, які думають: якщо їхніх компаній немає в плані-графіку проведення документальних податкових перевірок, розміщеному на офіційному сайті Державної податкової служби України, то їм немає про що турбуватися. І навіть тоді, коли платник податків знаходить себе в такому плані-графіку, то керівник думає, що часу ще достатньо для того, щоб підготуватись до перевірки.

Насправді окрім планової податкової перевірки, ДПС може провести й позапланову. Про неї Ви дізнаєтесь лише по факту: коли Вам прийде поштою наказ на її проведення або на підприємство завітають представники ДПС без попередження.


Які існують перевірки та як до них підготуватися — читайте в статті Юрія Кочержука, адвоката, керівника судової практики MK Legal Service.


Види податкових перевірок

1) Камеральна перевірка — проводиться в приміщенні контролюючого органу на підставі даних:


  • у податкових деклараціях
  • системи електронного адміністрування ПДВ.

Така перевірка проводиться, коли підприємство подало податкову декларацію чи іншу звітність:

  • невчасно або
  • з порушенням.

2) Документальна планова або позапланова перевірка — на предмет:


  • своєчасності,
  • достовірності,
  • повноти нарахування та сплати всіх передбачених ПК податків і зборів.

3) Документальна виїзна перевірка — проводиться:


  • за місцезнаходженням (місцем фактичного знаходження) платника податків або
  • за місцем розташуванням об’єкта права власності, щодо якого проводиться така перевірка.

Не плутайте цю перевірку з фактичною, яка проводиться в конкретних випадках, а документальна виїзна — може бути плановою або позаплановою.


4) Документальна невиїзна перевірка — представники контролюючого органу перевіряють підприємство в приміщенні контролюючого органу за заявою платника податків.


5) Фактична перевірка — здійснюється за:


  • місцезнаходженням підприємства абомісцем провадженням господарської діяльності.

Предметом такої перевірки є перевірка дотримання законодавства щодо:

  • регулювання обігу готівкипорядку здійснення розрахункових операційведення касових операційнаявності ліценцій, свідоцтв.

Чому до Вас можуть прийти з перевіркою?

Часто причина проведення податкової перевірки — робота з несумлінними (фіктивними) контрагентами або з контрагентами, які не могли надати послуги чи продати товар. Рідше — для перевірки інформації у скарзі, яка була подана третіми особами на підприємство до контролюючих органів.


Щоб бути готовими до податкової перевірки, варто тримати в порядку всю первинну документацію: наявні оригінали належним чином підписаних договорів, актів, видаткових накладних тощо.


Також, рекомендуємо щонайменше раз на рік проводити незалежний аудит податкового та бухгалтерського обліку й залучитися підтримкою юридичного радника з податків.


Не залишайте без уваги запити контролюючих органів. Запит ДПС без відповіді може стати формальною підставою для проведення позапланової податкової перевірки. Тому потрібно детально проаналізувати запит й надати на нього юридично правильну відповідь.


Роль юриста в підготовці до перевірки

Керівнику чи бухгалтеру самостійно складно вести комунікацію з ДПС без професійної консультації юриста. Юридичний радник з податковою компетенцією та досвідом роботи надасть юридичну оцінку запиту ДПС і підготує правильну відповідь.


Важлива участь юриста під час проведення податкової перевірки, який контролюватиме, щоб представники ДПС не виходили за межі предмету та строків перевірки. Так юрист зможе запобігти наданню підприємством зайвих документів чи залученню до процесу перевірки певних працівників. Часто інспектори просять документи, які жодним чином не стосуються предмету податкової перевірки.


Якщо за результатами податкової перевірки складено акт, юридичний радник підготує заперечення на акт і повністю супроводжуватиме оскарження результатів податкової перевірки до ДПС чи суду. Дуже важливо не пропустити строк на подачу заперечень і скарг. Пропустивши строк, Ви не зможете оскаржити результати перевірки, а для поновлення строків повинна бути вагома причина.

Висновки: 4 основних моменти для кожного підприємства

Отже, щоб бути готовим до податкової перевірки, рекомендуємо:


1) Перевірте первинну документацію щодо всіх здійснених господарських операцій:


  • договори
  • акти
  • звіти
  • додатки
  • видаткові накладні й інші документи.

Перечитайте всі договори: якщо ними передбачена наявність додаткових документів — забезпечте їхню наявність.


2) Перед подачею письмових пояснень до ДПС проконсультуйтеся з юридичним радником. Надання некоректної або зайвої інформації може негативно вплинути на результат.


3) Завжди перевіряйте контрагентів через відкриті реєстри: якщо вони фігурують у кримінальних провадженнях за несплату податків чи інші фінансові злочини — отримайте письмові пояснення від його представників або оберіть безпечнішого контрагента.


4) Після податкової перевірки скористайтеся правом на надання заперечень на акт, іноді перевіряючий бере їх до уваги. В іншому разі — оскаржуйте податкове повідомлення-рішення до ДПС чи відразу до суду.


Ці рекомендації зменшать негативні наслідки для Вашого бізнесу. Адже за результатами податкової перевірки, окрім фінансових санкцій у вигляді донарахованих податків і штрафів, щодо компанії може бути відкрито кримінальне провадження за ст. 212 КК України. Це поставить під сумнів репутацію компанії та її посадових осіб. За правилами комплаєнсу інші підприємства та банки відмовляються співпрацювати з компаніями, щодо яких є кримінальні провадження.


Стаття розміщенна на резурсі Liga:BOOK